dostinex si cred ca sunt insarcinata...

23-08-2007
tatada
Nu este medic/terapeut
tatada
urmez un tratament cu dostinex de 2 saptamani 1 tableta pe saptamana.cred ca am ramas insarcinata. ce sa fac?trebuie sa intrerup sarcina?va rog sa imi raspundeti ca sunt disperata. va multumesc
5 comentarii
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dostinex-ul este contraindicat in sarcina, insa durata de administrare a fost redusa. Efectuati mai intai o ecografie de confirmare a sarcinii.
0
31-10-2008, ora 22:52
lixandrualina26
Nu este medic/terapeut
lixandrualina26
pot pastra o sarcina daca in primele 4 saptamani am luat 2 pastile dostinex????daca da, ce investigatii ar trebui sa fac ca sa fiu sigura ca bebe e ok?eco?amniocenteza? va multumesc
0
08-11-2008, ora 18:19
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dostinex-ul are trecut in prospect faptul ca poate duce la cresterea tranzitorie a tensiunii arteriale in timpul sarcinii. Efecte teratogene (asupra fatului) nu sunt citate. Din sapt.11 de sarcina se poate face dublu test, care indica dacaexista vre-o afectare fetala - putin probabila.
0
20-07-2009, ora 23:14
kingu
Nu este medic/terapeut
kingu
E indicat sa ramai insarcinata in perioada in care iei dostinex sau e indicata abstinenta sexuala in perioada administtrarii acestui medicament?Va multumesc!
0
06-09-2017, ora 15:24
emma2101
Nu este medic/terapeut
emma2101
.Buna ziua, prima zi a menstruatiei a fost pe 24.07, iar eu am luat 4 pastile de tinidazol in data de 27.07 si alta doza de 4 pastile in data de 03.08. 2017. Pe data de 02.08 am avut act sexual cu sotul meu si atunci banuiesc ca am ramas insarcinata, imi afecteaza cumva bebelul. Sunt riscuri pentru bebe.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul