Droguri și slăbitul

16-09-2021
AlissaC
Nu este medic/terapeut
AlissaC
Acum câteva luni în urmă eu cu prietena mea am început să consumăm anumite droguri am început ușor prin afuma apoi am ajuns la pastile prafuri după câteva luni am slăbit foarte mult în jur de 8 kg fiecare și acum nu mai avem poftă de mâncare, uneori ne vine vine vine greață de la mâncare și nu putem mânca foarte mult mâncăm foarte puțin din vina faptului că stomacul nostru s-a micșorat nu am dormit nopți dar acum le-am lăsat și încercăm să ne stabilizăm viața. Dacă am mai trecut cineva prin asta și ar putea să mă ajute cu un sfat pe mine și pe prietena mea acum am putea să ne îngrășăm din nou, să putem să mâncăm mai mult și să asimilăm ceea ce mâncăm aștept cu nerăbdare un răspuns vă mulțumesc!!
1 comentarii
0
16-09-2021, ora 14:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Solutia este sa va organizati un program de activitate, care sa includa toate activitatile: serviciu, sport, relaxare, hobby-uri etc. dar si program de masa, de odihna etc. Un program complex, diversificat dar...organizat, o structura clara, ca organismul sa invete/reinvete care este ora de masa, de somn, de activitate etc.
Cum se spune ”foamea vine mancand”. Respectati programul si lucrati cu partea psihica: ”vine ora de masa, ce bine, abia astept sa mananc ceva bun”. Chiar daca nu va este foame, incercati sa mancati, fara sa va fortati prea mult. Dupa masa spuneti-va: ”ce bine am mancat, ce bine ma simt, multumesc”.
Totul incepe cu atitudinea despre hrana.
Nu neglijati celelalte activitati. Si, un factor important, incercati sa faceti activitatile si separat, nu doar impreuna, pentru a va castiga autonomia/independenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și în cât timp sunt eliminate drogurile din organism
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.