drogurile...ma termina...

03-06-2010
andrra
Nu este medic/terapeut
andrra
salut...sunt andra..o fata de 18 ani..am o relatie de doi ani de zile...cu un baiat...totul era frumos..pana sa mi dau seama de dependenta lui.nu suporta sa stea fara droguri...intr un timp weeduri...dar mai des...ILEGALELE...scamuta...mariuca...pastiluta dragostei(ecstasy).si multe alte tampenii.
Sunt disperata..relatia noastra este in impas..din cauza dependentei lui...am vb frumos...apoi am ajuns la vorbe grele...imi vb urat de la un timp incoace...e si asa...absent cateodata din discutiii...are un comportament ciudat...
zilele trecute l am dat afara din casa din aceasta cauza...a venit drogat..arata oribil..si sincer...avea un miros execrabil.
as avea o intrebare...a fost diagnosticat acum 2 luni..cu ulcer peptic..daca el consuma in continuare droguri...cum ii afecteaza sanatatea...banuiesc faptul ca sanatatea lui este mult mai in pericol din cauza acestei boli...
va rog...sa ma ajutati cu n sfat..pana sa ajung la un ajutor de specialitate.
Va multumesc frumos.
11 comentarii
0
06-06-2010, ora 01:17
Sorina Ella
Nu este medic/terapeut
Sorina Ella
Buna.Sunt fata, am 16 ani.dar am scoala vietii credema ca si eu am trecut prin etape foarte grele. Este FOARTE Greu sa te lasi de DROGURI!
te omoara psihic, si fizic.

fi alaturi de el, nu tipa la el.. incearca..d fapt..explicai ca il iubesti, dar ca ceea ce face nu e bine. EL trebuie sa REALIZEZe, el Trebuie sa aiba dorinta si vointa DE A SE LASA.

Tu poti sa faci orice..
dca el nu vrea nu ai ce sa-i faci.este absent de la discutii?are un comp ciudat? pt ca a fst in sevraj.adica tulburari grave. ii ataca psihicul.nare pofte de mancare, vrea doar droguri, ii tremura mainile, doarme foarte mult?..



INCEARCA SA-L FACI P EL SA INTELEAGA PRIN CE TRECE~! FI ALATURI DE EL, EXPLICAI CA TE dOARe, CANd vezi cum se omoara..
e moarte lenta si dureroasa!

AJuta-l!

Dar Tu trb sa-l faci p el sa inteleaga ca trb sa se lase.
Chiar dca zice "o sa ma las".. nu-l crede.minte.drogatii mint. ei se cred p ei intr-un moment de luciditate, dar nu o so faca.Trb sa fie convins, sa vrea neaparat. sa vina el si sa-ti zica ca trb sa se lase!


nu stiu, dca te ajuta sfatul meu.eu am vrut doar sa ajut..

Fi PUTERNICA.si sustine-l pana la capat. dovedeste-i ca esti lng el.
Eu o spun din proprie experienta.Am avut norocul de persoane minunate lng mne, care m-au sustinut si au fst lng mne pan la capat!


sunt mandra.dar ma simt penibil dc am fact.
acm realizez ce e viata!


si ce sunt drogurile..moarte lenta si dureroasa.poate ii arati comentul asta prietenului tau !

CE naiba? E barbat si nu poate? DORINTa trb sa vina de el ca sa reuseasca..dca vne dl tne degeaba...
0
07-06-2010, ora 12:16
andrra
Nu este medic/terapeut
andrra
multumesc frumos...sincer...imi doream sa pun punct relatiei din cauza asta...is satula de minciuni..si da..de dormit doarme enorm...e un mincinos cu diploma..e minutios..daca ai sti cum isi drge glasul la tel ca sa nu mi dau seama de starea in care este..dar de fiecare data simt..il sun...si intr un final confirma...

sincer..de ce sa fiu ipocrita..de incercat am incercat.dar nu mi face placere sa consum...nu ma atrage viata asta...si ma doare..ca anturajul are cuvant mare de spus in viata lui.

is acrita pana n gat..scarbita de akuma..m am saturat sa ma las mintita..sunt constienta ca am drum lung pana sa l repar...dar acum ca mi ai scris..iti multumesc frumos...si am sa incerc in continuare sa l schimb...daca ai sti la inceput...ma refer cand am aflat..eu zmeu...il fac eu sa lase astea..si culmea..chiar crede am...dar cand am vazut de fapt ca nu ajung nicaieri...cazi pur si simplu...

iti multumesc frumos:*
si ma bucur sa aflu ca ai scapat de moartea alba...care e lenta..dar sigura intr un final:P
0
08-07-2010, ora 03:22
auroramara
Nu este medic/terapeut
auroramara
sincer ai 18 ani, esti cu 10 ani mai mica ca mine, chiar ai nevoie de un asemenea om langa tine?miam ingropat sotul in urma cu 6 luni consuma legale de vreo 3 luni, era fost consumator de hero, cand lam cunoscut eu...miam futut viata din cauza lui si am trait intotdeauna cu intrebarea:daca o va face din nou, au trecut ani buni si dupa 7 ani a facuto.asa ca ei nu se schimba, credema, mai devreme sau mai tarziu tot akolo se intorc daca nu au o motivatie puternica, caracter si demnitate, si probabil aia care o fak au prea mult timp liber...asa ca sfat, fugi, departeazate de el, si de anturajul asta, inconjoarate de lucruri frumoase, si de oameni de la care ai de invatat ceva, pt a avea un viitor frumos.bafta, si sa sti k stiu pe pielea mea cat este de greu sa incerci sa pui capat unei astfel de relatii, eu insa nu am avut pe nimeni langa mine sa ma sfatuiasca la momentul portivit, iar akum e prea tarziu.si durerea ramasa in urma lui e imensa si credema k de ft multe ori am fost tentata sa zic, ia sa iau si eu sa vad de ce sia futut viata pt un praf...insa imi revin repede si ma trezesc la realitate, eu imi traiesc viata asa kum este cu bune cu rele, numi place nu am ce face.merg mai departe
0
09-12-2010, ora 17:07
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
am citit comentarile voastre. am 21 de ani si in urma cu 3, aproximativ 4 ani m am apucat si eu dintr-o simpla curiozitate de heroina injectabila. prostia mea fiind ANTURAJUL. ei o faceau de mult, dar eu eram ferm convinsa k nu vreau sa fac asa ceva si nu intelegeam de ce se agitau asa tare sa faca rost si dc zic ca le este rau fara ele. sa incep mica povestioara devenita intr un final un mic cosmar ( de ce zic un mic cosmar ptr k nu a apukt sa mearga prea ddeparte);intr-o zii find curioasa, unul din prietenii mi a zis vrei sa incerci o data s vz cum este? si zic " i-a dami ma sa vad cum este, ce va place asa tare la treaba asta !?! asta a fost tot..din prima clipa in kre ai incercat-o..nu o mai lasi, te acapareaza.numai la ea te gandesti.foame nu iti este...n ai chef de nimic..esti cu mintea la ele. dupa vre-o 7 luni de facut zi de zi sa aflat in familie si mi sa oferit sansa sa ma duc la mama mea in grecia si am acceptat din prima clipa, ptr k deja eram dependenta de ele si aveam rauri si era nasol. am luat vre-o 2 zile metadoane si n am avut nimic.a zi sunt in grecia am o fetita de 10 luni si un sot minunat care nush nimic de trecutul meu de kre imi este rusine. iar de lasat nu se va lasa niciodata. "consumatorii inraitii" d orice fel de droguri sunt nistei mincinosii inraiti.sfatul meu este sa va indepartati definitiv. nu sa murit din dragoste. P.S iubitul meu consuma de ceva timp si de la el mi sa tras.credeti-ma ca am incercat in orice fel si kip sa il ajut sa se lase, toate metodele posibile. nimic, vreau sa va spun ca si in prezent se drogheaza desi are o nevasta si un copil.Sper sa va fie de folos si sa invatati din povestea asta.
0
03-01-2012, ora 19:35
eu2012
Nu este medic/terapeut
eu2012
am citit si eu cele scrise de voi, si chiar ma ingrozesc, sunt mama, ma gindesc daca si copii mei se apuca de consumat de astfel de prostii, oare eu cu ce pot sa-i ajut?
sa va spun un caz vazut zilele acestea de mine;
locuiesc la bloc iar peste strada mea este o strada cu citeva case la curte, in urma cu 20 ani am cunoscut un baietel tare dragalas a-l unei familii de romi, baiatul a crescut, si in urma cu citiva ani a facut puscarie pentru furt, inselatorie si alte chestii marunte, cind sa intors acasa familia la tot respins, fiind de etnie roma nu gasea de munca, si cum familia, prietenii si societatea l-au respins a cazut prada drogurilor, slabise tare mult, umbla pe strada numai bezmetic, numai recunostea pe cei apropiati, fura pentru a face rost de bani pentru droguri
a fost spitalizat de citeva ori dar tot degeaba, recunostea ca drogurile o sa-i puna capac
asa sa si intimplat in ziua de 31.12.2011 a fost dus la spital unde a fost prea tirziu pentru el
avea doar 27 ani, a fost un tinar printre multi altii care consuma droguri, dar pentru el a fost finalul, era constient ca asa o sa sfirseasca dar nu sa oprit
viata este frumoasa, haideti sa o traim asa cum este, cu bune si cu rele
sa nu lasam etnobotanicele sau drogurile sa ne conduca viata
acest tinar nu a avut curajul si ambitia sa spuna, NU DROGURILOR
dumnezeu sa-l ierte!!
0
04-01-2012, ora 20:40
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu inteleg cum unii "mor" de la 2-3 ani de heroina. Poate au un organism foarte slab si astfel il distrug repede.
Parerea mea este ca ar trebui sa il tii inchis in casa, fie ca vrea, fie ca nu vrea. Ar fi bine daca ati pleca intr-o alta tara pentru o perioada.
Lumea spune "trebuie sa il convingi". Un drogat niciodata nu se convinge decat atunci cand e prea tarziu.
Am consumat legale de trei ori in vara asta si pot sa spun un singur lucru: nu sunt facut pentru droguri, urasc senzatia aia care ti-o da. Sunt fericit ca nu mi s-a intamplat nimic, decat o panica de vreo 4-5 luni si rauri pentru vreo saptamana.
Stay clean.
0
04-01-2012, ora 21:43
eu2012
Nu este medic/terapeut
eu2012
buna seara TicTac, sunt o persoana trecuta de 40 de ani, nu am vazut in viata mea drogurile sub nici o forma pe care acestea le au;tigari, pastile praf sau injectabile, dar cum in acest val se aventureaza multi tineri am inceput si eu sa ma documentez, stii cum e ; omul pina moare invata
eu nu am in familie consumatori, dar povestea de viata a acelui tinar ma facut sa ma documentez si sa aflu cit de mult se poate
familia lui nu la ajutat nici macar cu vorbe bune, de trimis in alta tara nu se putea sunt saraci lipiti pamintului, dar nici macar la spital nu l-au internat, salvarea venea si-l transporta pina la spitalul de urgenta unde ii faceau niste perfuzii si dupa citeva ore era din nou pe strada
ma bucur nespus de mult cind vad ca totusi tinerii au curajul sa povesteasca experienta prin care au trecut, asa poate cei care citesc se gindesc de 5 ori inainte sa-si ia doza
0
05-01-2012, ora 00:28
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Sunt mandru ca am terminat-o cu asa ceva, inainte sa se agraveze situatia. Am suferit si dupa ce am terminat, am avut o panica ingrozitoare, ma gandeam mereu la moarte, ma gandeam cand o sa imi treaca aceste ganduri.
Sincer, e pacat ca majoritatea adolescentilor au incercat cel putin odata droguri, iar altii au cazut prada acestui viciu. Viata e frumoasa si merita traita. Mai aud vorbe ceva in genu': "Pai nu mori de droguri si mori calcat de o masina".
Mi se pare o aberatie, avand in vedere faptul ca drogurile sunt suicid curat.
Daca sunt membri care vad discutiile si sunt doritori sa incerce, le spun clar: Nu o faceti, va distrugeti si pe voi si pe cei dragi.
Si inca un lucru: "legalele", care sunt acum "ilegale" sunt cele mai oribile droguri dupa piata, impreuna cu heroina.
0
09-11-2012, ora 18:55
miky1234
Nu este medic/terapeut
miky1234
buna am 31 de ani am inceput sa consum acum aprox 17-18 ani droguri...am inceput cu ceva din farmacii erau extrem de puternice se numeau romparkin se foloseau pt bolnavii de parkinson, dupa ceva timp am incepu sa comsum regenon continea amfetamina, diazepam prin 2000 era la moda atunci, de prin 2001 ma-m apucat de fumat iarba de atunci nu am mai fost o zi treaz, in privinta ierbii adica...dar pe lanaga mai bagm ecastasy, vre-un an am consumat cocaina, fara incetare si dupa ce consumam astea aveam nevoie de iarba ca sa ma relaxez sau sa pot dormi erau saptamani cand nu dormean 3-4 zile...am fost inchis in olanda pt lsd, in franta ptt marijuana, am stat in amsterdam 5 luni in care chiar mie sinistru sa povestesc ce am consumat pe acolo, mentionez ca am fost de vre-o 6 ori in amsterdam, de vre-o 2 ani incoace sa-u deschis shopurile cu tot felul de prafuri si ierburi mult mai tari si mai pericoloase ca si cocainaa si heroina, (in vena nu mi-am dat decat o singura data) si de atunci am cam luat-o razna rau de tot ma drgogam cu prafuri si dinalea non-stop nu trecea 2 zile sa fac pauza doar cand organismu meu nu mai putea duce isi dadea shutdown singur si asa adormeam, ma-m lasat si de prafurile alea de acolo, dar pe lanaga alea fumam si iarba aia sau ce era la shopuri..de un an de zile ma chinui sa ma las si de astea dar nu prea reusesc.am fost pe vacarescu in tmisoara, la jebel, la o gramada de pshihiatrii si pshihologi care habar nu au de gravitatea problemei cu drogurile din tara noastra, sunt total depasiti de situatie...mi-au dat diazepam, xanax, eglonil, seroqel, o gramada de tampenii care ma drogau mai tare parca...la cine as putea sa apelez sa imi zica ce sa iau ca am insomnii, sunt recalcitrant, ma iau aiurea cu lumea la bataie, sunt paranoic am impresia ca toti se uita la mine vb despre mine aud voci pe starda cum ma striga ma intorc nimeni o gramada char nu exista alt leac decat sa consum in contunuare toate viata sau se mai poate trata ceva la mine???
0
09-11-2012, ora 18:59
miky1234
Nu este medic/terapeut
miky1234
sunt in aceeasi situatie ca si prietenul tau nush ce sfat sa-ti dau doar fi langa el si fal sa inteleaga el singur ca isi face rau fffffffff mult rau stiu ce vb stiu cati bani am pierdut 2 aapartamente, masini, nevasta, toti prietenii, am pierdut tot ce era important in viata si mie nu-mi pasa doar sa am io droguri restu potopu dupa mine
0
28-11-2012, ora 00:48
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
naspa frate sincer..eu cred ca-mi taiam venele dak ajungeam asa ca sa nu ma suport eu pe mine..!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  • Semne de alarmă într-un cuplu (ce ar putea arăta ca relația nu evoluează bine)
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •