duphaston

21-02-2010
onnuta
Nu este medic/terapeut
onnuta
Buna ziua, am si eu o intrebare!am ciclul foarte dereglat(imi intarzie chiar si 6 luni)!am fost la medic si acesta mi-a prescris duphaston pt a-mi veni si apoi sa iau contraceptive!am mai luat de vreo 3 ori si dupa 5 zile cu cate 2 tablete pe zi imi venea!acum am facut pt prima data sex neprotejat cu iubitul, dar el nu a ejaculat si am citit ca duphaston ajuta femeile sa ramana insarcinate!sunt la a 18 a tableta de duphaston si nu mi-a venit cilcul!exista riscul sa fii ramas insarcinata?desi doctorul mi-a zis ca o sa raman mai greu si doar cu tratament!Multumesc!
7 comentarii
0
25-02-2010, ora 11:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De obicei "menstruatia" vine la intreruperea duphastonului.
0
25-02-2010, ora 21:09
onnuta
Nu este medic/terapeut
onnuta
Asta am inteles, dar vad ca au trecut 3 zile de la oprirea tratamentului si tot nu mi-a venit ciclul!Tot nu m-ati lamurit daca as putea ramane gravida in situatia asta!Si am uitat sa mentionez ca am amenoree secundara, ovare polichistice si prolactina si testosteronul marite!Momentan nu vreau copii!Multumesc frumos!
0
25-02-2010, ora 23:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce aveti atat ovare polichistice, cat si prolactina marita, probabilitatea de a avea o sarcina este mica. Daca mai punem si ca partenerul nu a ejaculat, devine insignifianta. Deci, nu va faceti probleme.
0
26-02-2010, ora 10:05
onnuta
Nu este medic/terapeut
onnuta
Va multumesc frumos pt raspuns!
0
19-03-2010, ora 14:17
onnuta
Nu este medic/terapeut
onnuta
Buna ziua!Ati avut dreptate, nu eram insarcinata!Mi-a venit ciclul acum 3 saptamani si am inceput si tratamentul cu YAZ, dar acum vad ca nu mi se mai opreste, sangerez continuu!O fi vreun efect al contraceptivelor?
0
24-03-2010, ora 13:00
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
onnuta so eu am sangerat in fiecare zi in prima luna de yaz
0
24-03-2010, ora 21:15
onnuta
Nu este medic/terapeut
onnuta
am intrebat medicul ginecolog si mi-a zis ca este normal sa sangerez pana se acomodeaza corpul cu contraceptivele astea.ms pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.