Durere de sold

20-04-2010
Rusu Dragos
Nu este medic/terapeut
Rusu Dragos
Buna Ziua !
Am 15 ani si sufar de o durere la sold, in zona lombara dreapta.
Acum vreun an am jucat fotbal in timp ce eram la scoala si cand am sutat spre poarta am ramas incremenit.
Mi-a trecut, apoi peste 1-2 luni s-a repetat incidentul si tot asa...Imi trecea, apoi cand faceam ceva care solicita miscari bruste ale bazinul, ramaneam incremenit...
Cateodata merg foarte greu din cauza durerilor si de obicei incepe sa ma doara cand ma asez pe un scaun, fotoliu etc. si imi indoi corpul.

Va rog a ma intreba daca aveti nelamuriri in legatua cu vreo informatie.
4 comentarii
0
20-04-2010, ora 20:50
Rusu Dragos
Nu este medic/terapeut
Rusu Dragos
Tin sa mentionnez ca petrec foarte mult timp pe scaun in fata calculatorului si practic Karate de vreun an...
0
20-04-2010, ora 22:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg deloc ce vreti sa exprimati prin expresia ""am ramas incremenit"".
Durerea lombara si de sold poate avea nenumarate cauze. Practicarea unor sporturi extreme atrage nenumarate probleme de ordin traumatologic, de la fracturi si pana la luxatii, motiv pentru care ar trebui sa reflectati la consecintele practicarii unor astfel de sporturi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-04-2010, ora 12:40
Rusu Dragos
Nu este medic/terapeut
Rusu Dragos
Sunt constient de consecintele practicarii unui sport extrem...dar durerea a venit inainte sa incep sa practic acest sport...
Prin "am ramas incremenit" ma refer la faptul ca atunci cand am sutat spre poarta, facand o miscare brusca de bazin, m-a strafulgerat o durere in zona soldului si in acel moment am ramas nemiscat...apoi aveam probleme de mers...ma deplasam foarte greu.
0
21-04-2010, ora 15:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca dupa cateva luni de oprire totala a sporturilor extreme simptomele se mentin, incercati sa consultati un neurochirurg (poate fi un sindrom de compresiune radiculara, adica hernie de disc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: