De cateva luni am o durere de sold

07-04-2007
cris30
Nu este medic/terapeut
cris30
De cateva luni ma confrunt cu o durere de sold.Nu este o durere puternica ci mai mult o jena pe care o simt mai tot timpul, ca si cum ar fi ceva incordat acolo. Am fost la medic si el m-a trimis sa fac un RMN la sold.Mi-au gasit mici efuzii bilaterale, in rest nimic nici ruptura de ligament, nici intindere de muschi.Doctorul mi-a spus ca este o mica inflamatie a tendonului, mi-a dat antiinflamatoare si sa pun comprese reci pe zona respectiva.Mi-a spus ca daca nu trece ma trimite la fizioterapie.O perioada m-am simti bine, dar dupa aceea durerea a reaparut.Acuma nu stiu ce sa fac ca la fizioterapie nu vreau sa ma duc, stiu ca e pierdere de timp si bani si in plus nu cred ca am nevoie de asa ceva doar pentru o simpla inflamatie.As dori sa stiu daca sunt si alte metode pentru a ma vindeca si la ce doctor sa ma duc pentru asta. Precizez ca nu locuiesc in Romania si aici doctorii te trimit la tot felul de investigatii si tratamente, chiar daca nu ai nevoie doar ca sa-ti mai ia bani din asigurare.Va multumesc!
2 comentarii
0
09-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu cred ca tocmai fizioterapia este solutia si ma mir ca nu credeti in ea...Nu exista alte metode de tratament decit fizioterapia si antiinflamatoarele non-steroidiene. Am trimis oameni cu articulatii complet blocate la fizioterapie si dupa 1 saptamina-10 zile totul a intrat in normal. Oricum, pe langa antiinflamator, se poate utiliza si un miorelaxant(de exemplu miolastan 1 tb la prinz si 1 tb seara), mai ales daca spuneti ca resimtiti durerea ca pe o incordare.
0
09-05-2007, ora 00:00
cris30
Nu este medic/terapeut
cris30
Va multumesc tare mult pentru raspuns, nu credeam ca imi mai raspunde cineva. Intr-adevar aveti dreptate, am mers pana la urma la fizioterapie si m-am simtit mai bine.Mi-au facut tratament cu ultrasound si stimulare electrica pe muschi. Ceea ce m-a ajutat foarte mult au fost exercitiile pe care trebuie sa le fac de 2 ori pe zi. La inceput am avut ceva dureri dar apoi tot facand aceste exercitii am observat ca durerile cedau. Doctorita mi-a spus ca am un tendon incordat si asta ma doare, iar prin exercitiu stimulez circulatia sangelui in zona respectiva.Sper sa fie totul bine in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: