Durere lombara-coccigiana-fesiera-coapse laterale

12-05-2016
ai21
Nu este medic/terapeut
ai21
Buna ziua! Am 18 ani si obisnuiesc sa fac sport regulat, antrenamente de tip cardio si greutati(greutati mici, nu depasesc 30 de kg) si ma confrunt cu o durere de aproximativ 3 saptamani: durerea a inceput in zona lombara dar am ignorat.o si nu am intrerupt antrenamentul, iar aceasta a inceput sa fie persistenta in zona lombara, iar de 2 saptamani am inceput un repaus dar fara rezultat. Durerea s.a manifestat la inceput in regiunea lombara si zona oaselor coxale(iradia mai mult pe stanga dar acum si pe partea dreapta, zona sacrala, am banuit ceva de o problema a articulatiei sacro iliace), prezint si o durere in zona fesiera superioara si coccigiana (mai ales cand stau jos) si prezint o sensibilitate in zona coapselor laterale(la o simpla atingere simt o stare de inervare rapida, durere superficiala). Mersul este in regula, doar in anumite zile ma.doare soldul si coapsa dreapta si am inceput sa port un brau lombar si din cand in cand aplicare locala de diclofenat. Ce credrti ca ar trebui sa fac? Sa las durerea sa treaca de la sine sau sa incep niste investigatii, iar daca da, care ar fi acelea? Ce perioada de repaus este necesara si cand voi putea relua activitatile fizice? Va mulțumesc din suflet si astept răspunsul dumneavoastră!
1 comentarii
0
12-05-2016, ora 22:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise de catre D-voastra poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
In aceasta situatie, trebuie sa opriti imediat orice activitate sportiva, sa mentineti un repaus maximal timp de 2-3 luni si sa monitorizati evolutia.
O consultatie la neurochirurg poate fi salutara si benefica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: