Hernie de disc lombar

18-06-2022
andrei.florin
Nu este medic/terapeut
andrei.florin
Buna ziua, Vreau sa va spun problemele care le am avut si cum am reusit sa scap de hernia de disc. In martie 2020 m am trezit cu o durere mare la spate partea lombara, am crezut initial ca nu am dormit bine dar dupa o saptamana in care durerile in loc sa scada cresteau, nu puteam sa mi pun nici macar ciorapii. Dupa un RMN, doctorul mi a spus ca am 2 hernii de disc una mara si una medie dupa cum s a exprimat el. Mi a recomandat sedinte de fizioterapie si masaj. Am urmat sfatul dupa vreo 5-6 sedinte de fizioterapie durererea era mai mare, masajul bun dar nu simteam nici o imbunatatire.Am decis sa renunt la fizioterapie pentru ca ma simteam mai rau dupa acea sedinta. Citind pe internet am ajuns la o clinica undeva aproape de baneasa ( coloana medicala) am luat o consulatie, doctorul mi a recomandat 12 sedinde de decompresie si tot felul de procedee, o sedinta costa 300 de lei, mi a spus ca nu garanteaza, dar la ce dureri aveam nu puteam sa stau jos pe scaun mai mult de 5 min, am zis hai sa incerc, am facut cele 12 sedinte intre care mi au facut si 2 injectii in spate cu niste cristale retard dupa cum au spus ei ca se numesc, un antiinflamator mai exact, care bineinteles ameliora durerea chiar aproape ca disparea pentru cateva zile, dupa care revenea, o injectie costa tot 300 de lei.Mi a recomandat o injectie cu plasma la 800 de lei, dar nu am facuto.Am terminat sedintele nu pot sa spun ca foarte mare diferenta a fost, dar parca durerea a mai coborat, in schimb baiatul cu care am facut sedintele mi a recomandat sa fac bazin(innot ) si banda de mers inclinat ( lucreaza partea de jos a spatelui). Dupa aproximativ 5-6 luni durerile au disparut ( bazin de 2-3 pe zi ) era cam greu multe erau inchise pe timp de pandemie ) dar faceam banda inclinat la inceput la 8% ( nu puteam mai mult aveam dureri, aproximativ 30-40 de min de mers rapid, iar dupa 2-3 luni am ajuns sa fac la 14-15 % inclinat fara sa mai am dureri. Tin sa precizez ca in toata perioada nu am ridicat nici o greutate, maxim 4-5 kg. In iulie 2021 am repetat RML’ul hernia medie s a vindecat, iar hernia care era mare mi a spus ca este putin mai mica ca cea medie. Nu mai am nici o durere nimic de mai bine de 1 an, urmeaza sa mai fac un RMN sa vad cum stau acum. Am uitat sa precizez ca aveam amorteala pe piciorul drept in special la gamba foarte mult. Concluzia dupa cum mi a spus doctorul evitati operatia, de cele mai multe ori recidiveaza, va trebuie o perioada lunga de recuperare, dupa parererea mea mersul inclinat si bazinul ajuta enorm, dar trebuie rabdare si fara ridicat absolut nici o greutate. Si inca ceva nu dormiti pe canapea. Recomand o saltea mai tare. Succes
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: