durere piept si alte simptome

09-05-2011
grigored123
Nu este medic/terapeut
grigored123
Salutare,
Cred ca am patit-o grav tura asta.
In urma cu 2 luni m-am angajat (part-time, dupa facultate) si la cateva zile am inceput sa am o durere puternica in piept... chiar in zona inimii. Am zis sa nu merg la doctor ca o sa-mi treaga... era o durere permanenta ca un fel de arsura chiar in conul pieptului... zona inimii. Dupa vreo saptamana sau 2 a disparut durerea aproape complet. Crezand ca am rezolvat problema m-am apucat sa fac o alergare (10 min... aprox 2km... obisnuiam sa fac zilnic alergarea asta inainte de a ma angaja). La cateva ore dupa alergare (sau dimineata urmatoare... nu mai tin minte exact) plamanii parca mi-au luat foc. Aveam dureri (nu foarte mari... de fapt...nu erau mari deloc, dar se simteau inconfortabil) cam in toata zona plamanilor. Dupa cateva zile au disparut si au ramas usor in zona inferioara a plamanilor (pieptului). Tre sa mentionez si partea cea mai grava si anume inainte de durerea initiala si in toata aceasta perioada dimineata era un mic firicel de sange in scuipat (nu zi de zi... dar au fost perioade... de ex saptamana trecuta n-a fost deloc, dar azi si ieri a aparut iarasi... ar putea fi de la sangerarea gingiilor? am vazut ca de cand am schimbat periuta chiar imi sangereaza si intr-o seara nu m-am spalat pe dinti (intentionat), iar dimineata nu era nici un firicel de sange in scuipat).
Eh... si partea finala e ca de vreo 2 zile m-a luat o durere de cap... nu e permanenta, dar apare din cand in cand... e ca o presiune-n cap... si imi da o senzatie foarte foarte usoara de ameteala.
Cam ce-as putea sa am? Am crezut ca am facut TBC, dar tot mi-e greu sa-mi dau seama cum s-a-ntamplat fiindca nu am scazut in greutate... din contra, pofta de mancare am mai multa decat trebuie. Iar sistemul meu imunitar nu cred ca era prea prost fiindca nu-s o persoana bolanvicioasa (n-am fost bolnav deloc de la 3 ani decat rujeola sau rubeola sau cum ii spune)
Stiu ca ar trebui sa merg la medic, dar din pacate nu-mi permit fiindca in cazul in care treaba ar fi grava si as fi internat as pierde sesiunea si implicit as ramane repetent (si sincer mai bine mor decat sa pierd 1 an pt o boala nenorocita).
4 comentarii
0
09-05-2011, ora 20:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

stiai ca un consult si/sau un tratament NU inseamna neaparat si internare?

- mergi la medic pt.EKG si/sau EKO inima...daca e cazul;
- fa-ti si o radiografie pulmonara;

P.S.
Parere:
- cred ca gingiile..au si ele o vina, dimineata;

Sanatate si numai bine.
O seara buna.
0
09-05-2011, ora 21:34
grigored123
Nu este medic/terapeut
grigored123
Da, am sa merg la medic, dar pana-n august-septembrie nu pot risca fiindca am de facut stagiul de practica si sesiunea.

Am mai descoperit ceva... pe narea stanga am daca pun degetu (stiu... pare scarbos :) ) e mereu sange... e inchegat dar imediat se umezeste... si daca scuip dupa e putin putin sange in scuipat. Mi-am pus acum niste vata in nas si chiar a absorbit ceva sange din narea stanga... Narea dreapta pare ca n-are nici o problema.
Daca nu ating narea stanga n-am sange deloc in scuipat in timpul zilei (de cand m-a luat durerea am devenit aproape paranoic si examinez mereu scuipatul si nu, nu sunt probleme in timpul zilei).
0
09-05-2011, ora 21:39
grigored123
Nu este medic/terapeut
grigored123
Sangele ala din scuipat daca umblu la narea stanga nu e firicel ci e diluat...
Cu EKG si EKO am sa rezolv cu maica-mea ca e asistenta si am inteles ca ma duce undeva, dar cu radiografia pulmonara nu-mi permit din pacate acum mai ales stiind cat de suspiciosi sunt medicii de la boli pulmonare. Cand eram in liceu lipseam de la scoala si mergeam la medicul de familie pt. scutire cu poezia tuse si dureri in gat (eu bineinteles n-aveam nimic nimic). La un moment dat s-a enervat doctorita si m-a trimis la spitalul de boli pulmonare pt radiografie... eu eram sanatos tun si cu toate astea stiu ca mi-a pus la intrebari medicul de parca as fi fost bolnav la pat si trebuia sa demonstrez ca nu-s si nu invers. Atunci n-am avut nimic... plamanii erau perfecti.
Daca merg si-mi descopera TBC ma interneaza pe loc sau in cat timp? Cum se procedeaza?
0
10-05-2011, ora 02:29
GeorgeSS
Nu este medic/terapeut
GeorgeSS
Odata cu testele pe care ti le poti face cu ajutorul mamei, consulta si un medic, descrie-i simptomele.
Durerea aceea din capul pieptul poate fi reflux gastroesofagian. Insa, tu ai mentionat ca ai simtit o durere in plamani, numai un medic poate determina exact ce fel de durere simti si unde anume o simti. Nu trebuie neaparat sa faci radiografie pulmonara, se poate rezolva totul, asa cum se intampla de obicei, cu un simplu consult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •