Durere spate stanga sus

19-06-2008
catalin.cernat
Nu este medic/terapeut
catalin.cernat
Buna ziua,

Situatia a evoluat rapid, in urma cu 2 saptamani de zile, cand in drum spre servici, in masina, mi s-a pus un junghi in spate, partea stanga sus care mai apoi a trecu in fata, durerea cuprinzandu-mi tot pieptul. Speriat, n-am observat ca depindea de pozitie si de ritmul respiratiei mele, asa ca m-am dus direct la urgente fiind convins ca fac infarct. Ajuns acolo durerea persista, parca erau multe cutite care ma intepau in piept. Puls 120, tensiune 15/10 - pe fond anxios au presupus doctorii dupa, mai ales dupa ce le-am spus ca am suferit de o gramada de atacuri de panica in trecut, in prezent pe Seroxat, bine-sanatos se pare.

Am stat la cardio, facut analize sange+raze, externat fiindca nu aveam nimic la inima. Dus la medic generalist cu razele la plamani, facut iar EKG (nimic nelalocul sau), tensiune 13/9, in schimb durerea se localizaze deja in partea stanga sus a spatelui (omoplat) si in stanga sus piept, putin mai jos de osul "colier". La analiza radiografiei doctorul a conchis ca am pneumonie interstitiala (desi n-am avut nici un simptom de pneumonie, iar plamanul afectat era cel drept, si nu stangul unde eu aveam durerile/junghiurile). Mi s-a spus ca asta e cateodata atipica si poate sa nu aibe nici un simptom (e adevarat?). Semnele radiografiei erau "accentuarea desenului hilar" - nu stiu ce inseamna, mi-a fost explicat sumar. Pnt durerile acuzate la omoplat, piept, etc: nevralgie intercostala, iar episodul din masina - puseu nevralgic. AINS-uri cat cuprinde, geluri etc. Pnt pneumonie: klabax 500 si biseptrim - 5 zile - terminat deja. Problema mea este ca in continuare am durerile, trebuie sa recunosc, mai estompata ca intensitate. Am sa dau niste repere:

1. Cel mai rau ma doare dimineata cand ma ridic din pat: omoplatul, ceva muschi parca dintre coloana si omoplat si in piept, stanga sus.
2. Ma doar cand incerc sa apropii barbia de piept, pot s-o fac, dar la jumatatea cursei simt o durere acuta atat in omoplat, parca pe lungimea unui muchi cat si in piept, cred ca radiaza.
3. Nu se mai modifica cu respiratia, e oarecum constanta, de intensitatea medie, si radiaza chiar si sub brat putin, cateodata pe coaste.
4. Stau mai mult de 12 ore pe scaun la calculator, pozitie incorecta. Atarnat cu partea stanga a spatelui pe spatarul scaunului. (acum nu mai stau asa ca nu mai pot).
5. In pat, daca stau intins, durerea ma lasa aproape intotdeauna.

Intrebarile mele sunt: ce poate fi aceasta durere? cat ma poate tine? are legatura cu pneumonia? a fost aia pneumonie? are legatura cu pozitia mea defectoasa pe scaun?

Va multumesc frumos!
8 comentarii
0
30-06-2008, ora 00:00
madeleine2008
Nu este medic/terapeut
madeleine2008
buna ziua,

am 21 de ani si o problema asemanatoare.in urma cu o luna si ceva am fost diagnosticata cu pneumonie intestitiala.aceasta s a manifestat fara tuse, febra, doar lipsa poftei de mancare si o durere in spate.la primele 2 consulturi doctorii n au stiut sa mi puna un diagnostic ptr ca nu se auzea nimic la plamani dar in urma radiografiei s a descoperit.am urmat tratament si ma simt mai bine radiografie n am mai facut ptr k mi au spus ca nu este bine si ca se face la 6 luni.
dar am aceeasi pb de dinainte de pneumonie durere ff mare junghi in spate omoplat stang am mers de nenumarate ori la consult si am luat ff multe pastile insa durerea nu cedeaza.am luat celebrex acum mi s a recomandat supozitoare.mi se spune mereu ca este o nevralgie intercostala, dar eu nu mai suport durerea am ajuns sa mi se faca msi calmante injectabile.nu radiaza durerea nu ma dioare in piept, respir normal, nu am febra.poate fi tot de la pneumonie sa mi fac o radiografie mai performnta, ultima facuta a fost la urgenta spital pantelimon dar am inteles ca la euromedic fundeni se gaseste o aparatura ami buna.sunt chiar disperata ptr ca aceste junghiuri ma seaca si nu mi dau pace decat atunci cand iau calmante fiole sau injectabile.ce sa fac si la cine sa mai apelez.am impresia ca sunt tratata cu superficialitate, mai ales cand aud ca "e doar o raceala"
nu m am intalnit cu aceste dureri decat iarna trecuta cateva junghiuri care au trecut de la sine.unde s amai merg si ce sa mai fac, dc nu mi se spune ce am, daca ar fi o simpla raceala ar fi trebuit sa treaca demult.daca mai are cineva aceeasi problema sau daca se gaseste vreun medic care sa poata interpreta cele de mai sus sa posteze sau sa mi scrie -
Va multumesc
0
22-04-2010, ora 23:22
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Ati aflat pana la urma ce aveati? Am aceleasi simptome de o luna de zile si doctorii nu stiu ce am, iar la plamani nu se vede nimic.
0
21-01-2011, ora 20:13
acpopa2002
Nu este medic/terapeut
acpopa2002
Buna,
Ma confrunt cu probleme similare doar ca pe mine nu ma doare spatele asa de tare. Am avut acum aproape 3 luni o pneumonie tratata cu 9 zile injectabil Gentamicina si penicilina si hemisucinat de hidrocortizol si apoi 7 zile de Zinat 500mg la 12 ore. Nu am mai avut de atunci febra, am transpirat mult timp de 2 luni si ceva si de curand m-au lasat transpiratiile insa tot tusesc mai ales dimineata, expectorez flegma (tot dimineata) si ma doare uneori spatele. Ma durea mult mai mult dar de cand imi face sotia masaj cu un ungunen cu spanz, castan si enupar nu ma mai doare decat vag.
Ma tot intreb si eu ce este, daca e normal sa dureze asa de mult. Am facut pana acum 5 radiografii ( adica 3 dar la 2 dintre ele s-a facut si din fata si profil) in decurs de 3 luni si nu as mai face inca una, desi medicii zic ca e ok, ca mai pot sa fac.

As aprecia foarte mult daca imi mai poti da sfaturi pe baza a ceea ce ti s-a intamplat tie,
0
03-02-2011, ora 21:34
mona73
Nu este medic/terapeut
mona73
BUNA SEARA!SI Eu ma confrunt cu aceiasi durere, care numi trece am 2 luni, sunt in italia mai grav e ca sunt programata ptr radiografie la coloana peste 20 de zile la urgente mi-au facut pulmonar dar e negativ, imi spun ca am artroza c, sa iau antiinflamatoare si sa fac radiografia dupa aceia sa vedem ce spune ortopedul! daca ati aflat ceva va rog sa-mi spuneti! multumesc!
MULTA SANATATE!
0
04-02-2011, ora 20:17
acpopa2002
Nu este medic/terapeut
acpopa2002
Eu am cam scapat de dureri. Explicatia medicilor a fost ca pleura este foarte plina de nervi si de asta ma doare la unele miscari. Mie mi-a facut sotia masaj cu o crema cu spanz care este pentru relaxare musculara si m-a ajutat mult. In rest beau ceaiuri, am facut tratamentul clarvazatoarei Vanga cu miere si usturoi, am inceput recent si un tratament cu cordiceps de la o companie mlm. Nu am scapat de toate simptomele dar s-au redus. Daca o sa mai fie cineva interesat ii pot da detalii. Multa incredere in Dumnezeu si probabil vom scapa..cineva tre sa plateasca si impozitele :)
0
04-02-2011, ora 22:08
mona73
Nu este medic/terapeut
mona73
multumesc mult, problema este ca eu nu am avut nimic pulmonar iar la radiografie nu apare nimic e negativa, medicul de familie mi-a spus ca sar putea sa fie artroza si iau ibuprofen cu argila se cheama spidifen pentru o saptamina si pina fac radiografia la coloana, deoarece aici in italia ptr radiografie te programeaza si peste o luna, numai daca ajungi pe targa ti-o fac! multa sanatate!
0
05-02-2011, ora 08:46
acpopa2002
Nu este medic/terapeut
acpopa2002
Interesanta treaba asta cu programarea. In cazul unei pneumonii poate ar fi cam rau, ca in mod normal intr-o luna deja iti trece boala. Pe de alta parte aici in Romania mi se pare ca medicii utilizeaza prea des radiografia. De exemplu eu am facut o radiografie ca sa imi descopere pneumonia, inca una musai la 8 zile ca sa vada evolutia, apoi inca una la o luna. Din cauza ca 2 dintre ele au fost facute din fata si lateral, practic am facut 5 radiografii in 2 luni. Acum ca mai aveam unele dubii, m-am dus la spital si imi ziceau iar ca imi fac radiografie ca ei altfel nu stiu. Nu mi-am mai facut, am sa las sa decurga de la sine, ori imi trece ori se agraveaza si atunci vad si ei ceva pe radiografie. Iti doresc multa sanatate. Ar trebui sa iei in calcul si un tratament naturist. Cartilajul de rechin stiu ca e grozav si se gasesc pastile. La fel si biocalciu si tot felul de chestii de la compania Tiens pe care eu recent am descoperit-o. E o companie MLM iar eu sunt cam retinut, insa de data asta pare sa aiba niste produse care chiar au efect.
0
07-02-2011, ora 11:49
mona73
Nu este medic/terapeut
mona73
multumesc mult de sfaturi! Miine termin antiinflamatori care mi le-a prescxris, dar nimic bun, trebuie sa sun medicul si sa-i spun sa vad daca reusesc sa-mi dea o radiografie la urgenta e o durere tare ciudata si cred ca este o ruptura musculara ceva de genul asta, nu stiu ce sa mai cred! multa sanatate si sa speram in bene!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  •