dureri abdominale, colecistopatie?

18-12-2005
viviana
Nu este medic/terapeut
viviana
Buna ziua! Am 26 ani, am avut dureri in partea dr sub coaste si sub apendicele xifoid si care iradiaza spre ombilic. Mi s-a facut o ecografie:"vezica biliara relativ mica de 4, 6x1 cm, perete 0, 5 cm, continut mai dens, fara calculi, coledoc calibru normal" in rest totul normal la ecografie: ficat, rinichi, pancreasul si splina. Iar a 2-a zi am facut iar ecografie si vezica biliara era de 3, 6 cm. Am mai facut si un ex. de Rx.gastro-dd: "Esofag normal.Stomac hipoton, hipokinetic, lichid in cantitate medie (am baut apa 2 pahare inainte cu 1/2 h). Lizereu pastrat, relief sters. Evacuare la compresie dozata. Pilor ingust permeabil. Bulb cadru dd normal." iar la 24 hpc este ptozat una din partile colonului, (nu mai stiu care).Va rog sa-mi spune-ti ce este cu vezica biliara si stomacul(hipoton, hipokinetic si pilorul ingust). Si daca este vreo problema daca colonul este ptozat. Mentionez ca sunt putin imbalonata si cateodata constipata, care este cauza?Mi s-a recomandat Anghirol si Metoclopramid cate 1 cand mananc mai consistent. Mai folosesc si ceaiuri.Ce ma sfatuiti, sa tin regim? Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
07-01-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Stomac hipoton hipokinetic inseamna ca muschii din peretii stomacului sunt mai putin tonici si se contracta mai putin decat ar trebui si astfel stomacol se goleste mai greu. Pilorul este orificiul dintre stomanc si duoden (este de fapt un sfincter care este inchis cat timp mancarea este prelucrata in stomac si apoi se deschide pt. a permite trecerea alimentelor digerate mai departe in duoden). Metoclopramidul care v-a fost prescris ajuta stocul sa se contracte si dilata pilorul, favorizand astfel digestia la acest nivel.
Ptoza colonului (adica o portiune din intestinul gros este mai "cazuta") favorizeaza constipatia si balonarea (inchipuiti-va un furtun prin care trebuie sa treaca un lichid mai gros; in momentul in care furtunul se lasa in jos si este partial comprimat lichidul nu mai poate inainta - in timp se ingroasa si blocheaza trecerea resturilor nedigerate si a gazelor).
Cat priveste dieta va recomand sa mancati cate putin si des si sa nu faceti excese alimentare in nici o directie; consumati alimente cat mai variate si pe cat posibil, cat mai naturale (atentie la grasimile saturate - de origine animala si la excesul de fructe care fermenteaza si baloneaza). Includeti in alimentatia dv. fibre pt. favorizarea digestiei.
sanatate!
0
08-01-2006, ora 00:00
viviana
Nu este medic/terapeut
viviana
Va multumesc pt raspuns. Insa, nu sunt lamurita cu vezica biliara, este problema daca e mica si cu continut dens, (este lenesa ?) sau asta depinde de stomac (digestie). Daca consum alimente variate si bogate in fibre, atunci si vezica biliara va fi normala? Mai e nevoie sa iau Anghirol? Va multumesc anticipat.
0
12-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal
am 28 de ani si am cACESTE simptome.: , durere abdominala fosa ilica dreapta (dureri aproape permanente), balonari, greata uneori, dureri de cap in zona tamplelor, OBOSEALA, stare de lesin (rar), dureri de spate uneori, si nu stiu daca are legatura dar ma mai doare-amorteste si piciorul drept.destul de multe simptome si fff enervante

mi-am facut o gramada de analize, endoscopie, colonoscopie, ecografir.mi sa pus diagnosticul de colon iritabil.


doar colon iritabil sa fie????


pls HELP MULTUMESC
0
10-06-2010, ora 11:58
MIHAELAA84
Nu este medic/terapeut
MIHAELAA84
BUNA ZIUA. AM FACUT RAZE LA STOMAC SI ENDOSCOPIE. INAINTE DE A FACE RAZE MI S A DAT UN TRATAMENT CU HELICID DICALBOCALM SI SCOBUTIL. ACELASI TRATAMENT MI S A DAT SI DUPA CE AM ADUS ANALIZELE CARE SPUNEAU CA AM STOMAC HOPOTON CU LICHID DE SECRETIE BILA IN CANTITATE MARE SI DIAGNOSTICUL ESTE GASTITRA EROZIVA. AM 26 ANI. VA ROG SA MI DATI UN SFAT VA MULTUMESC.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •