Dureri ale piciorului si ale gleznei!

26-06-2014
loriana2
Nu este medic/terapeut
loriana2
Buna ziua! Am 17 ani, iar in urma cu 5 saptamani am calcat stramb! Crezand ca nu e nimic grav, am tratat totul ca pe o entorsa 2-3 zile: gheata, fasa elastica, am tinut piciorul ridicat. Apoi, eleva fiind, mi-am reluat activitatea: mentionez faptul ca merg foarte mult pe jos! Mi s-a tot umflat, aveam dureri, insa am ajuns sa imi fac radiografia abia dupa 2 saptamani de la incident! Rezultatul a sosit imediat: fractura(fisura) intarziata de metatarsiene 5, fara deplasare.Asistentul mi-a imobilizat piciorul cu ajutorul unei atele, pana sub genunchi.La doua saptamani, mi s-a slabit, asa ca am dat peste alt asistent cand mi l-am schimbat.Acesta mi-a aplicat un aparat ghipsat, care mi-a cuprins si glezna, foarte stabil.Peste 20 de zile, adica ieri, mi l-am scos: doctorul era in concediu, nu m-a putut consulta nimeni! Am inceput sa merg, ma doare in momentul in care calc, chiar daca nu il fortez! Problema e ca a inceput sa mi se umfle, ce imi recomandati sa fac? Cum sa fac recuperarea?
12 comentarii
0
12-07-2014, ora 15:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura metatarsianului 5 se trateaza fundamental diferit, puteti gasi aici comentariile mele pe aceasta tema
http://forum.romedic.ro/prod/Fractura_baza_metatarsian_5_dreapta_054028.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-07-2014, ora 00:20
violeta bradescu
Nu este medic/terapeut
violeta bradescu
Buna, am de catva timp niste dureri cumplite la piciorul stang, femur si fesa de nu ma pot intoarce pe partea respectiva.Nu stiu ce sa fac. Il rog pe d-l dr.Marius Uscatu sa imi dea un sfat.
0
14-07-2014, ora 07:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-07-2014, ora 10:25
violeta bradescu
Nu este medic/terapeut
violeta bradescu
Multumesc din suflet. O zi buna.Violeta Bradescu(Mataoanu)
0
27-08-2014, ora 13:47
denis pop
Nu este medic/terapeut
denis pop
Buna ziua.ma numesc Denis am 17 ani, intr-o seara am jucat fotbal si am primit un siret la gamba dreapta mai exact in lateral a inceput sa ma doara am pus gheata si fasa elastica durerea s-a oprit, dar am mers intr-o zi la antrenament si m-am lovit usor tot acolo si iar a inceput durerea imi puteti spune ce poate fi ?nervii?
0
28-08-2014, ora 10:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi nenumarate variante de diagnostic: leziune musculara, leziune vasculara, leziune a unui nerv, periostita post-traumatica etc etc
Numai o examinare clinica directa la ortoped poate diferentia diagnosticul si, respectiv, atitudinea terapeutica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-09-2014, ora 09:37
violeta2
Nu este medic/terapeut
violeta2
buna ziua,
Am 45 ani, 1.64 inaltime, 84 kg, steatoza hepatica gr1, glicemia marita 140-170, de cateva zile (cam4-5) am dureri de picioare de la genunchi in jos) foarte mari, noaptea. In aceasta dimineata am avut stari de lesin in puseuri si simt o greutate a respiratiei si un disconfort in mijlocul spatelui.ce analize ar trebui sa-mi fac?
0
02-09-2014, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema principala consta in cele 30-35 kg in exces, care determina:
- distrugerea progresiva a genunchilor, gleznei si articulatiilor retro-piciorului (artroza), manifestata prin durerile descrise;
- afectarea coloanei lombare (hernie de disc), manifestata prin suferintele descrise;
- afectarea circulatorie venoasa periferica;
- diabetul de tip 2, manifestat prin arteriopatie periferica, neuropatie plantara etc.
Prin urmare, logic, se impune reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) si mai ales reducerea majora a greutatii 30-35 kg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-09-2014, ora 09:43
violeta2
Nu este medic/terapeut
violeta2
multumesc!
0
03-09-2014, ora 10:05
violeta2
Nu este medic/terapeut
violeta2
Buna ziua,
Revin cu o intrebare pentru sotul meu.
De cca o luna ii amortesc degetele de la mana dreapta, si il doare antebratul.A facut un eco dopler la vasele mari si are circulatia foarte buna, la RMN i s-a spus ca are un hemngiom osos intre inelul 6 si 7 si ciocuri. I s-a administrat 10 zile movalis, nici o ameliorare.
Mentionez ca are 44 ani, 1.74 inaltime, 74 kg, nu fumeaza nu bea alcool, are insufucuenta mitrala si in tinerete a suferit un AVC.
0
03-09-2014, ora 15:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-09-2014, ora 15:27
violeta2
Nu este medic/terapeut
violeta2
Multumesc pentru promptitudune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: