Durere deget picior

14-05-2010
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Ma doare al doilea deget de la piciorul stang asa de tare incat merg pe calcai. Mi s-a si umflat, iar daca incerc sa-l indoi durerea e groaznica. Pe partea dintre al doilea si al treilea deget, in dreptul articulatiei simt ca un ciot, ca si cum mi-a crescut ceva, iar zona este rosie. Mi-am dat de 3-4 ori cu bengay si cu diclofenac, dar nicio imbunatatire. Va rog ajutati-ma cu un sfat.
11 comentarii
0
14-05-2010, ora 14:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati uitat sa precizati: aveti monturi, nu-i asa??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-05-2010, ora 14:42
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Nu am monturi.
0
14-05-2010, ora 14:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, cu mare probabilitate, despre o metatarsalgie. Aceasta poate fi provocata de o hiper-sarcina mecanica de tip conformational, dar si de mersul exagerat, un pantof necorspunzator etc.
Poate fi vorba si despre o fractura de stress, dar si despre un picior diabetic, unul reumatoid, hernie discala, guta sau alte 10.000 de cauze.
Un consult clinic competent va elucida cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-05-2010, ora 14:57
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Va multumesc! Am nascut acum 3 luni, iar in timpul sarcinii am facut diabet gestational.
0
14-05-2010, ora 14:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, este absolut imposibil de precizat cauza durerii, printre cele vreo 10.000 posibile, fara un minimum de informatii si mai ales fara un examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2010, ora 10:43
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Am facut radiografie si am avut un varf de ac in deget. Pe 21.05.2010 am fost operata.
0
04-06-2010, ora 19:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Puteti spune ca ati avut totusi noroc, nefiind vorba despre o afectiune organica, de lunga durata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-02-2011, ora 19:46
ovidiu-bz
Nu este medic/terapeut
ovidiu-bz
Buna ziua
Am o problema la degetul alaturat celui mic de la piciorul drept. Nu ma supara absolut deloc, dar absolut atunci cand stau ( la birou, acasa, culcat, in picioare sau in sezut pe scaun) insa cand merg si de fapt atunci cand piciorul se sprijina in mers pe partea din fata, simt ca un curent, o strafulgerare de parca ceva tendoane, nervi se incaleca. E o senzatie, nici nu stiu daca sa-i spun durere, enervanta, ce ma streseaza deoarece am un serviciu unde trebuie sa ma deplasez pe piatra sparta si acolo senzatia este mai urata, practic daca ating degetul de o piatra.aoleu mama mea. La sala nu pot face decat cu greu banda pentru ca laba piciorului odata flexata vine nenorocirea de. nu stiu cum sa-i zic...durere curentoasa, ca sa fac haz de necaz.
Am fost la medicul de familie, m-a trimis la un medic de traumatologie chirurgie, am facut radiografie si e in regula, cica n-am nimic, mi s-a prescris diclac gel si dicloreum, pe care nu le-am luat, de ce sa mint. Asta pentru ca nu mi s-au parut siguri pe diagnostic. V-as ruga frumos, osolutie sau o sugestie unde sa ma adresez. Multumesc
0
19-02-2011, ora 19:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o metatarsalgie. Nu se diagnosticheaza pe radiografie, ci esentialmente clinic (examinare directa).
Un examen clinic atent si competent va solutiona si trata cauza acestei metatarsalgii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-02-2011, ora 14:07
ovidiu-bz
Nu este medic/terapeut
ovidiu-bz
Am citit despre diagnostic, insa eu nu am nici o batatura, degetul este drept, frumos. Oricum o sa va contactez si sper intr-o programare cat mai rapida, sa scap odata de enervanta neplacere.,
0
20-02-2011, ora 14:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Batatura apare doar in etapa a doua a evolutiei.
Metatarsalgia este determinata in 95% din cazuri de catre hallux valgus (monturi), insa exista si alte cauze.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Durerea de picioare
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •