dureri de articulatii

11-03-2012
Anna Lungu
Nu este medic/terapeut
Anna Lungu
buna ziua, am o intrebare...Mama mea are virsta de 51 ani...in ultimele 6 luni are dureri insurpotabile ale articulatiilor miinilor, picioarelor si dureri ale coloanei vertebrale. S-a adresat de nenumararate ori la medic, dupa care a urmat si un curs de tratament, insa fara a avea careva efect. Intrebarea mea e urmatoarea, , Poate avea legatura aceste dureri cu inceputul perioadei de menopauza(poate aceste dureri sunt din acest motiv)? Ce putem intreprinde in legatura cu aceasta situatie?'
3 comentarii
0
14-03-2012, ora 12:56
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
Din ce am citi eu despre menopauza raspunsul meu este DA
Riscul pentru osteoporoza - estrogenul joaca un rol important in prevenirea osteoporozei; in timp, scaderea densitatii osoase determina fracturi osoase, cel mai frecvent la nivelul vertebrelor, soldului si articulatiei radiocarpiana (articulatia mainii) si scaderea elasticitatii tesuturilor, muschilor, ligamentelor cred ca ar putea duce la dureri dar in legatura cu ce poti face in legatura cu acest lucru raspunsul meu este ca nu stiu. Fiecare femeie se comporta diferit la menopauza si se spune ca cauza principala a acestor simtome este ESTROGENUL. Eu spun sa mai citesti pe net despre aceasta problema. nu stiu daca ai incercat si terapia balneara ca eu am 30 de ani si am dureri de articulatii si de coloana si cand fac bai galvanice cateva sedinte imi trece dar vei vedea ca acolo au un medic si acesta va stii daca mama ta poate face bai galvanice si bai cu namol sau nu dupa cum sta cu sanatatea. Ser sa-ti fi fost de folos. Multa sanatate
0
15-03-2012, ora 12:10
Anna Lungu
Nu este medic/terapeut
Anna Lungu
multumesc mult de sfat...
0
09-01-2014, ora 20:32
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Durerile de articulatii la orice varsta. Indiferent de varsta la care apar, durerile articulare trebuie investigate clinic, imagistic si prin analize medicale de laborator si apoi tratate. Din experienta mea va spun ca efecte foarte bune in aceste situatii au tratamentele naturist-homeopate aplicate prin tehnica mezoterapiei. Aceasta cu conditia ca pacientul sa aiba rabdarea necesara de a face tot tratamentul. Acestea au cateva avantaje foarte mari : nu au contraindicatii, nu au efecte secundare si pot fi aplicate si atunci cand alte tratamente nu pot fi aplicate din cauza bolilor pe care le mai are persoana in cauza. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Există legătură între durerile articulare și vreme?
  • Dureri la articulațiile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferențial)
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  •