Dureri in zona genunchiului timp de 6 luni

15-12-2013
George85bv
Nu este medic/terapeut
George85bv
Buna ziua,

In vara am inceput sa ies cu bicicleta si am fortat cam tare la urcare. Dupa terminarea turei am avut dureri in spatele genunchiului drept. Durerile au trecut de la sine in mai putin de 1 saptamana. Am iesit iar cu bicicleta si durerile au reaparut.
In septembrie am mers in concediu si am mers mult pe jos, durerile s-au intensificat. Am fost la medic, si mi-a recomandat un rmn. Nu l-am facut, dar am facut repaus. Durerile s-au mai micsorat, dar tot incomode au ramas.
Am mers la alt medic care mi-a zis ca am tendinita si mi-a recomandat sendinte de kineto.am facut proceduri cu curenti, magnetice, kineto, laser. Am facut in totat 5 zile. Nu am simtit imbunatatiri si am renuntat la ele.
De cateva zile, ma doare genunchiul stang, adica in lateralul rotulei, sunt dureri care gen usturime care le resimt cand incerc sa rotesc piciorul sau sa ma prinjin in el.
Cand indoi genunchii, articulatiile trosnetc, si nu doar dinineata.

Nu stiu ce sa mai fac. E util un rmn de indata ce durerile au aparut si la genunchiul stang? Asta fara sa fac efort, doar mers pe jos, condus.
Ce ar trebuie sa fac ca sa aflu care e problema si sa urmez un tratament. Medicii parca ma trateaza superficial, zic ca trece, sa iau antiinflamatoare.
3 comentarii
0
18-12-2013, ora 00:06
Kinetoterapeut Florescu Emil
Identitate neconfirmată
Kinetoterapeut Florescu Emil
Pentru a se putea stabili un diagnostic corect sunt necesare investigatii suplimentare.
Zgomotele articulare nu constituie un semnal de alarma daca nu sunt insotite de durere
In conditiile in care sunt afecatate structurile articulare, RMN-ul este util, permitand localizarea structurilor lezate.
Tinand cont de ceeea ce ati descris dumneavoastra ar putea fi o problema de menisc. Meniscul este sensibil in timpul rotirii si flexarii genunchiului.
Daca nu sunt interesate structurile articulare, un mijloc mai eficient de investigare ar fi ecografia articulara. Mai ales in cazul dumneavoastra, daca diagnosticul initial a fost de tendinita.
Sunt situatii in care tractul iliotibial este tensionat, avand repercursiuni asupra genunchiului.
Pentru linistea dumneavoastra ar fi bine sa consultati mai multi medici.
Multa sanatate!
0
18-12-2013, ora 09:37
George85bv
Nu este medic/terapeut
George85bv
Va multumesc frumos pentru raspuns. La inceputul lunii ianuarie sunt programat pentru RMN. Sper sa aflu atunci exact care este problema si sa pot ma tratez.
0
23-01-2014, ora 10:51
George85bv
Nu este medic/terapeut
George85bv
Buna ziua,

Am facut IRM-ul si concluzia este: Leziune de grad I corn posterior menisc intern. Am fost cu rezultatul la medicul ortoped zi mi-a zis sa mai astept cel putin o luna ca posibil sa se vindece de la sine.
Este posibil?
Mentionez ca in momentul in care intind genunghiul dupa o flexare simt o durere usoara si o tendinta de blocare a rotulei. De 2 saptamani m-am folosit de carja pentru a evita cat mai mult sa pun calc in picior.

Va multumesc,
Adrian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: