dureri puternice in zona genunchilor

15-05-2006
anca69
Nu este medic/terapeut
anca69
Buna ziua. Sunt Anca (anca69) din Bucuresti (sector 1). In asteptarea unui raspuns la mesajul anterior, privind recomandarea unei clinici in care pot face investigatii detaliate privind problemele pe care vi le-am relatat, revin cu o alta problema, de data aceasta a sotului meu. De ceva vreme acuza dureri foarte mari in zona genunchilor, ceea ce-i ingreuneaza foarte mult situatia la serviciu. Adresandu-se medicului de la institutia unde lucreaza, acesta l-a indrumat sa faca radiografii si in urma rezultatelor sa i se spuna daca va fi nevoie de fizioterapie (ceea ce ar necesita si concediu medical, care-i va dauna oarecum la serviciu, deoarece firma la care lucreaza nu prea admite in structura ei decat oameni apti oricand de munca). Ceea ce am dori sa stim - pana va face toate investigatiile necesare - este daca exista vreun tratament naturist (pe baza de unguente, calmante sau orice alt tip) care sa-l ajute sa treaca mai usor peste dureri (care, noaptea, se acutizeaza foarte tare). El banuieste ca articulatiile sunt cele afectate, deoarece foarte multi ani a fost sportiv de performanta (caiac canoe). Nemaipracticand nici un sport in ultimii ani, cresterea in greutate (are in jur de 115 Kg), precum si stagnarea sau mai bine zis comoditatea si renuntarea la miscare i-au atrofiat, probabil, multe din capacitatile motorii si articulare. Ani la rand, a refuzat sa mearga la vreun cabinet medical sau policlinica, ajungand la acestea doar in situatii de extrema urgenta (ex.: fractura cu ruperea ligamentului la glezna, taieturi profunde provocate de strung - de meserie, fiind strungar - si altele). Mai nou, desi nu admite ca ar avea si asa ceva, am observat si accentuarea unor varice (care provoaca si ele, bineinteles, dureri mari), dar, cu unguente specifice, am reusit sa-i domolesc din dureri. Poate voi primi un raspuns mai detaliat privitor la acest subiect. Va multumesc.
1 comentarii
0
23-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
Si dansul este bine sa mearga la centrul medical Raphael Medica dar sa fie vazut si la biorezonator, dispozitiv modern de investigare non-invaziv.0212331950 dr. Zama Nela, un medic exceptional
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: