Dureri surde în mâini și în picioare.

28-01-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
De la ce pot fi durerile în mâini, în brațe și în picioare, dureri surde acompaniate de o oboseala a tuturor membrelor când mă iau durerile.Asa că de febră musculară dar fara sa fac efort.
Câteodată și fruntea cu ochii mă dor., capul des.
Ce poate fi sau macar cum sa fac sa îmi treacă ?Nu mă iau în fiecare zi ci de 7-8 ori pe luna sa zicem..
Simt durerile parca in interiorul mâinilor și picioarelor, nu e o durere insuportabila dar e destul de neplăcută.
4 comentarii
1
28-01-2023, ora 10:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vitamina D e buna?
1
28-01-2023, ora 16:01
360
Nu este medic/terapeut
360
Lena avea si ea astfel de dureri. Vorbeste cu ea, poate aveti aceeasi cauza si stie ea sa te indrume catre o solutie.
din cate stiu antipsihoticele pot prezenta o problema pt structura osoasa, motiv pt care e importanta miscarea fizica si alimentatia corecta ( calciul + vitamina d ). pe de alta parte stiu ca tu esti consumator avid de lactate si deci asta nu ar trebui sa fie o problema...daca consumi lactate, s-ar putea atunci ca explicatia dureri sa fie ca nu ai o absorbtie buna a calciului in oase, caz in care, cum a sugerat clara ar fi bine sa suplimentezi cu vitamina d pt ca ajuta la absorbtia calciului in oase. cauta sa iei vitamina d la una dintre mese care neaparat sa contina grasimi (intrucat D-ul se asmilieaza prin consumul de grasimi)...

subliniez ca e importanta si miscarea... nu e nevoie de efort mare, ci moderat... recomand calin marginean ( el vorbea despre cat de important e sa faci miscare pt oase sanatoase)
1
28-01-2023, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa iti mai faci acidul uric. O analiza pe care medicii de familie nu obisnuiesc sa o dea. Mie mi-a iesit vreo 9 si mi-au zis ca am facut guta. Dar nu pentru ca mananc carne rosie. Ci de la medicamente. Mi s-a zis ca imi trebuie tratament ca sa nu apara durerile. Tie ti-a iesit acidul uric mai mare mai demult. Trebuie monitorizat periodic.
1
28-01-2023, ora 19:48
360
Nu este medic/terapeut
360
ar mai fi o chestie... anxietatea/stresul cresc cortizolul, iar acesta din urma are impact asupra reducerii structurii osoase. daca nu ai probleme cu stresul atunci ignora. un puls peste 90 in stare de repaus, ar indica in opinia mea probleme de stres
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •