durerile de cap la un copil de 10 ani

13-02-2014
maricristina
Nu este medic/terapeut
maricristina
Baietelul meu care are 10 ani se vaita de dureri de cap. Am sesizat ca uneori aceste dureri apar dupa consumul de ciocolata si am incercat sa o eliminam din alimentatie.Acum durerile de cap apar dupa efortul fizic depus la antrenamentele de baschet. Medicul de familie ne-a trimis la medic neurolog dar totusi nu trebuiau facute niste analize mai intai? Copilul are talasemie minora si deci probleme cu hemoglobimna. Am citit ca o hemoglobina mica poate da dureri de cap si totodata talasemia duce la afectiuni ale colecistului in timp. Ce ma sfatuiti sa fac si ce analize ar trebui sa-i fac ?
2 comentarii
0
13-02-2014, ora 20:47
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Ordinea fireasca a lucrurilor ar fi ca intai de toate copilul sa fie vazut de un pediatru; iar acesta, in functie de istoricul bolii, de examenul obiectiv si o serie de analize preliminare, sa hotarasca ce este de facut mai departe. Intr-adevar, un consult neurologic este absolut obligatoriu, insa acest consult trebuie efectuat de catre un neurolog pediatru.
Cefaleea la copii (durerea de cap) este destul de des intalnita. Poate fi doar un simptom izolat, care sa nu puna probleme, insa inainte de toate trebuie excluse anumite cauze organice care o pot provoca.
O seara placuta!
0
19-02-2014, ora 14:14
robert m.
Nu este medic/terapeut
robert m.
Incearca si un consult la ochi. Am intalnit multi copii cu cefalee, sub care ascundea un defect de vedere.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •