e a 34 zi si nu a venit menstruatia.la cat timp se face testul de sarcina?

03-06-2011
goku15_mar
Nu este medic/terapeut
goku15_mar
am facut sex cu prietena mea si s-a rupt prez dar nu imi dadusem drumul in prez.era al 2lea nr..e posibil sa fi ramas insarcinata?
mentionez ca ea are un ciclu neregula de 30-31 de zile...am facut-o in a 29 zi..suntem speriati..nu stium ce sa facem azi e a 34 zii si nu a venit.la cat timp se face testul de sarcina?, ,
ajutati-ma va rog
6 comentarii
0
03-06-2011, ora 13:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabilitatea unei sarcini este extrem de mica, fiindca raportul sexual a avut loc la mult timp dupa perioada probabila a ovulatiei. Deci, tot ce trebuie facut este sa aveti un pic de rabdare. Testul de sarcina are deplina validitate daca este facut la cel putin 17 zile de la actul sexual presupus suspect. Dar, pana atunci, va veni menstruatia si nu va fi necesar sa fie facut.
0
03-06-2011, ora 16:30
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
sunt si eu speriata.am ciclul regulat la 28 de zile, trebuia sa vina pe 28mai si suntem in 3 iunie si nici un semn.am relatii sexuale cu pritenul meu de 1an si jumatate neprotejat dar nu in interior. se poate sa fiu insarciata..pana acum nu am avut nici o problema si nu cred ca ar fi motive.insa deja a trecut o saptaman si incep sa ma sperii.luna trecuta am baut multe ceaiuri si am inceput si munca pe litoral, sa fie asta cauza intarzierii?sunt f speriata, astept raspuns, multumesc anticipat.
0
03-06-2011, ora 19:18
Mariana Lazar
Nu este medic/terapeut
Mariana Lazar
buna ziua.Ma numesc Mariana si am 19 ani., am relatii sexuale cu prietenul meu de 4 luni iar inainte de asta am luat anticonceptionale iar acum vreau sa raman insarcinata dar nu pot.nu stiti de ce?
0
03-06-2011, ora 23:49
anghelmihai
Nu este medic/terapeut
anghelmihai
buna seara ma numesc mihai si de 36 de ore o am pe mama mea in coma profunda de gradul3 si creierul inundat de sange spun doctorii, ia este internata la spitalul floreasca din bucuresti si medicii de aici spun ca nu ii mai dau nici o sansa de a trai oare se va mai face bine cine ma poate ajuta cu un raspuns va rog mult
0
04-06-2011, ora 18:00
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Mihai, ce varsta are mama si te rod detaileaza in ce imprejurari s-s intamplat, alte boli pe care lea are.
0
07-06-2011, ora 00:05
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
Nu ati raspuns..am facut si testul sure check si a iesit negativ..sunt a 10 zi intarziere..ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •