E normal dupa ce scot ghipsul sa nu pot sa indrept mana?

10-01-2012
MagicAce
Nu este medic/terapeut
MagicAce
Am si eu o intrebare, am avut o fractura in regiunea cotului la mana stanga si a trebuit sa o tin in ghips pentru 10 zile.

Acum am scot ghipsul si au trecut cateva ore si tot nu pot sa o indrept de tot si nici sa o indoi cum indoi mana dreapta.

De asemenea daca incerca sa invart o cheie in usa ma doare in jos spre pe mana si abia reusesc sa tin lucruri usoare cu mana.

E normal si va trece pe parcurs? Multumesc!
4 comentarii
0
10-01-2012, ora 19:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nici o fractura nu se vindeca in 10 zile la o persoana mai in varsta decat 6 luni.
cauzele pot fit multiple, de la cele mai banale: redoare articulara dupa o imobilizare lunga, pana la probleme mecanice in articulatie.
informatiile sunt insuficiente pentru o evaluare corecta a situatiei, trebuie sa puneti intrebarile medicului care v-a tratat cu aceasta metoda
0
10-01-2012, ora 19:30
MagicAce
Nu este medic/terapeut
MagicAce
Ei zic ca a fost o fractura mica...
0
11-01-2012, ora 00:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Ok da care os si ce parte a osului a fost fracturat? a fost implicata suprafata articulara? a fost o fractura dislocata?
fracturile la adulti deobicei se vindeca in cel putin 6 saptamani
0
12-07-2012, ora 11:38
Tudor2323
Nu este medic/terapeut
Tudor2323
Fii atent : Eu am avut o fractura la cotul stang si am avut ghips 11 zile ! Desi ma deranja ghipsul cand am scos mana din ghips nu stiam cum sa o bag la loc, atat de tare ma durea ! E normal ! Doctorul mi-a zis sa exersez mobilitatea (nu puteam sa indoi nici la 90 de grade si nici sa indrept complet ) dar sa nu trag foarte tare. Cate putin in fiecare zi. Si in vreo 2 saptamani sau o luna aveam mobilitate 95% desi inca ma durea cand indoiam. Se reface complet in luni de zile. Ma refer la durere si sensibilitate, nu la mobilitate aici. Asta a fost experienta mea, acuma nu stiu cat timp a trecut la tine sau care este exact situatia ta. Vorbeste si cu un doctor :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •