e posibil sa fiu insarcinata?

05-10-2009
alinutza15
Nu este medic/terapeut
alinutza15
am facut sex pentru prima data cu prietenul meu acum o luna nu a fost protejat am luat pilula pentru a doua zi incadrindu-ma in timpul care trebuia la cateva zile mi-a venit menstruatia care imi trecuse cu 2 saptamani inainte d a lua pilula acum a trecut o luna de la mestruatia dupa acea pilula si inca nu mia venit din nou. este posibil sa fiu insarcinata?
7 comentarii
0
05-10-2009, ora 17:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este extrem de improbabil sa fie vorba de o sarcina. Dupa cum probabil stiti, pilula de a doua zi da serioase tulburari de ciclu, de aceea e bine sa nu mai fie nevoie sa o luati niciodata.
0
12-10-2009, ora 03:12
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Buna!As avea si eu o intrebare va rog!am suferit un avort spontan la 5 saptamani, a fost prima mea sarcina...am suferit enorm!avortul s-a produs natural, fara interventie chirurgicala!am fost la control dupa 2 saptamani si totul e in regula!nu am asteptat instalarea unui nou ciclu menstrual si am avut contacte sexuale neprotejate cu sotul meu...e posibil sa raman oare atat de repede insarcinata?mi-as dori asta insa nu stiu daca e posibil atat de repede mai ales ca nu am asteptat inca instalarea unui nou ciclu menstrual...voi ce parere aveti?va multumesc mult
0
12-10-2009, ora 08:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
E posibil, deoarece dupa un avort, de regula se produce mai intai ovulatia si mai apoi menstruatia.
0
12-10-2009, ora 13:30
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Multumesc mult domnule doctor pentru raspuns!as vrea sa va mai intreb daca e poate sarcina ar putea fi cu probleme daca am ramas insarcinata in acest mod?multumesc mult mult de tot
0
12-10-2009, ora 14:02
irina30
Nu este medic/terapeut
irina30
buna ziua. am facut dragoste cu sotul meu de a doua zi dupa data fertila ( data fertila a fost pe 7 ) si noi ne dorim foarte mult un copil.e posibil sa fiu insarcinata?pana acuma nu aveam stare de somnolenta, dar de 2 zile imi dorm foarte mult si ma simt cam balonata. va rog frumos sa imi raspundeti cat mai repede. Va multumesc.
0
12-10-2009, ora 17:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@sandy: Nu exista nici un motiv sa credeti ca ar putea fi o sarcina cu probleme. Sa observam, insa, ca vorbim de blana ursului din padure. Mai intai trebuie vazut daca e sarcina.

@irina: Nici balonarea, nici somnolenta nu fac parte dintre semnele cat de cat specifice pentru sarcina. Trebuie facut un test de sarcina, dar acum e prea devreme.
0
12-10-2009, ora 19:19
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
multumesc mult domnule doctor!mi-ati fost de mare ajutor!sunt mai linistita acum!numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •