e prietena mea gravida?

60 comentarii 1 2
0
23-10-2011, ora 00:34
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
va rog sami raspundeti careva sa fie cv fibrom??????
0
23-10-2011, ora 18:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@luminita : Stai linistita si nu te mai zbuciuma atat ca nu esti insarcinata.Acea secretie pe mamelon poate apare si ca urmare a stresului, poate apare daca ai glicemia [ zaharul in sange ] scazut, sau poate fi datorita dezechilibrelor hormonale din organism. Nu e fibrom uterin si nici sarcina. Nu te mai gandi, mai e putin pana in decembrie. O sa faci un control ginecologic si endocrinologic cand vii in tara.Daca nu te linistesti te poti imbolnavi cu adevarat.
0
23-10-2011, ora 18:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@benjamin : Stai si tu linistit...Tot ce are prietena ta nu e legat de o sarcina...Pe saptamana viitoare e posibil sa apara sangerarea..
0
23-10-2011, ora 23:35
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
va multumesc din suflet poate imi revin da eram speriata oricum si cu testul doar nu minte el la aproape4 luni acum vreo3 zile mia venit ceva putin abia azi parca am asa dureri probabil vine ciclu normal dar cam repede la2.3 sapt M-am gindit sa nu fie cv fibrom daca am uteru marit sa fie cv in interior ca extern a zs cai curat astept sa treaca lunile astea am zs sa fie cv grav as fi slabit nu m-as fi ingrasat da chestia cu lichidul ala dl sani mi-a pus capac asa m-am speriat ma gindeam ca am deja lapte.va multumesc mult...
0
30-10-2011, ora 19:03
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
doamna doctor vreau sa va mai cer parerea dv, din nou :(, dar stresul asta nu stiu cand o sa-mi dispara :((. miercuri e o luna si 3 sapt de la contactul ala. in timpul asta a avut 2 menstruatii(la fel ca celelalte)... una cu o sapt mai repede, dupa o sapt ce a luat postinor si una a venit normal.. nu are nici un simptom, se simte bn, dar am citit ca unele femei nu se manifesta nici un simptom nimic si pot veni si 5 menstruatii peste sarcina:((((.. nu va supara-ti ca tot va intreb si va stresez si pe dv :(
0
30-10-2011, ora 19:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te mai lua dupa toate prostiile.a luat Postinor, a avut doua sangerari, una indusa de Postinor si una adevarata, testele de sarcina sunt negative, ce vrei mai mult de atat ? Calmeaza-te sau. daca nu te poti linisti singur, ia un Calmogen, un Distonocalm si nu-ti mai fa atatea griji inutil..esti prea panicos si nu e bine, mai ales pentru un barbat, trebuie sa inveti sa te controlezi, nu-ti alimenta singur stresul, fara motiv.
0
30-10-2011, ora 22:11
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
da nu a facut nici un test de sarcina*
0
31-10-2011, ora 06:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Atunci sa faca maine dimineata si un test de sarcina.
0
01-11-2011, ora 20:29
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
doamna doctor :( vreau sa va mai spun ceva... de 4 zile mi-a spus ca s-a trezit cu dureri de uter(usoare, doar dimineata) si seara asta o doare foarte tare toata zona aia (uter, ovare, spate) si se simte slabita... ce inseamna asta:((? va rog raspunde-ti-mi :((
0
01-11-2011, ora 22:11
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
poate fi vb de o raceala :( ? pt ca ea a stat cam in frig in clasa in ultimul timp... m-am gandit si la asta :(... sper sa fie o raceaala... in resst nu are nici un simptom nimic. ma tem ca cele 2 menstre sa nu fi fost menstre, chiar daca ea mi-a sp ca a fost cantitatea, culoarea la fel
0
02-11-2011, ora 00:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este mult mai probabil să fie vorba de o răceală decât ca "menstrele să nu fie menstre".
0
14-12-2011, ora 20:50
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
Vreau sa mai ştiu ceva :(.. Cele 3 menstruatii dinainte au fost normale, au venit la tmp. Dar asta de a4a a întârziat o zi:(... A avut dureri acolo jos ca început, dar vad ca încă nu ii vine:(...s-ar puteA sa intarzie din cauza unei raceli? Pt ca a duruto uterul un timp, pana aproape de a trb sa vina menstruatia...La 3 luni si 2 sapt ce suprins in caz de sarcina ar trebui sa fie:(?un rasp va implor :((((
0
14-12-2011, ora 22:12
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Mergeti la un ginecolog sa o consulte pe iubita dvs si eventual sa ii dea un tratament. Probabil are niste dereglari hormonale de la postinor, e posibil sa aibe si si o inflamatie pelvina. Doar medicul care o consulta va sti ce trebuie facut.
0
14-12-2011, ora 23:05
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
Dar se poate pune ca e vb si d o sarcina?.. Cele dinainte au venit bn, dc tocmai asta sa fie dereglata de postinor?
0
17-12-2011, ora 09:32
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
Menstruatia tot nu ii apare.. Dar de când trb sa-i vina are dureri abdominale aproape zilnic... Dureri de uter insotite cu intepaturi si zona aia fără ovare:(.nu mai ştim ce sa credem deoarece trb sa-i vina de 3-4 zile deoarece nu e are data fixa când ii vine.. E posibil ca cele 3 menstre dinainte sa fi fost peste sarcina chiar dacă nu a fost nmk neobisnuit la ele?:(. De atunci a trecut 3 luni 2 sapt si3 zile si nu are nici un simptom de sarcina:(. Poate sa fie însărcinată ?:((
0
17-12-2011, ora 09:33
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
Va implor un rasp :(((((
0
24-01-2012, ora 15:31
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna ziua, , doamna doctor am scris mai sus problemele mele si acumin sfirsit am ajuns in tara am facut un control ginecologic la o clinica mai privata, genesis din arad si cv ecograf intern
si diagnosticul a fost, , , eroziune si ectropion al colului uterin, , uter fibros IUE mia facut testul pap dar nu e gata sa vad rezultatul problema e ca am fost cauterizata odata acum 4- 5 ani si acum iar am o rana inainte de ciclu imi venea cam o sapt cv scurgere dar putin dupa o sapt isi dadea drumu ciclul acum am fost la control ci 17 si la control doctorita sa murdarit de sange dar eu etern nu vazusem nimic azi e in 24 si de vreo3 zile am cv semne dar ciclul tot numi vine sa vad ca curge normal, , , totusi cv inauntru e suspect
mia dat tratament pe3luni ca iam zis ca plk si vin peste3luni, , , arefam, , , unidox...refen retard cv ovule 3zile econ si rest 10 zile klion...plus am zis ca la tuse sau stranut pierd urina si mia dat vesicare jumate de tableta pe zi
dumneavoastra ce credeti e problema sigur a zis ca in 3luni sa fac tratamentul asta si ca in 3 luni nu se poate intampla mare lucru dar a gasit cv nodul sau nustiu cum ia zis si ca ar trebui luat de acolo cv biopsie dar mie mie frica si nu as vrea sa umble acolo deoarece soacra mea a trecut prin asa ceva ia luat biopsie si a starnit totul si a facut chimioterapie dar degeaba in 7luni a murit asta ma sperie grozav, PLUSca eu am fost la control in iunie iulie si a zs ca sant bine nu am nimicdar nu am fost clinica asta am fost la cv policlinica normal control
va rog sami dati un raspuns din suflet stau cu sufletul la gura ca maine mg sotul dupa rezultat
0
05-02-2012, ora 08:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Care este rezultatul testului Papanicolau ?
0
05-02-2012, ora 12:38
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
Doamna doctor, as avea si eu o mica întrebare..a trecut mult timp, au venit 5 menstre de atunci, dar tot mai are dureri de uter, ovare si spate(cateodata d spate)... Si de vrr-o sapt ii sunt si sânii tari si durerosi. Ea mi-a spus ca ii cresc, da atata timp?insarcinata nu cred ca poate sa fie:(..ce ar putea avea?:(
0
08-02-2012, ora 18:31
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara d-na doctor, , chiar azi am primit rezultatul si il si trimit.-diagnostic exocervicita col cauterizat--frotiu hipocelular- frotiu nespecific la alte modificari celulare scrie-diverse celule hipotrofice-displazie usoara -L-SIL-PAP TIP2control la 3luni
atat
numai eu iau cv ovule acum klion am luat 2 dar simt cami provoaca mincarimi usturimi si arefam cv ovule de baut asa am inteles deja am si uitat cum mia zis intre a 16 si 25 zi klion ovule vaginale dar mia mai dat 3 econ nustiu cum sa le mai iau si arefamul ala cred ca am inteles bine ca sant baubile si tot asa pe 3luni va rog sami dati o lamurire daca e de gradul 2 stiam eu ca e numai cv inflamat a zis dotorita sa nu ma sperii si sa fac tratamentul si la 3 luni sa mg la control va multumesc,
0
09-02-2012, ora 12:15
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
d-na doctor zilele astea de cand am luat tratamentul mi se pare ca am asa dureri inauntru asa intepaturi parca in uter parcama zgarie cv si pentru usturimile astea am cv crema ovestin in casa oare e buna?
sau sa fi racit de am asa intepaturile astea ?
0
09-02-2012, ora 18:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@luminita : E un rezultat bun, frotiu inflamator : fa tratament cu ovule vaginale si Arefam pe gura, cum ti s-a spus.Nu mai folosi Ovestin crema ; poti lua o solutie pentru spalaturi vaginale si a doua zi dupa ovul, dupa pranz, poti face spalaturi local doar la exterior. Nu folosi tampoane interne, nu ai voie de relatii sexuale cat timp faci tratament.
0
09-02-2012, ora 18:36
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
va multumesc mult d-na doctor o sa fac tratamentul si dupa 3 luni sper sa pot mg sa fac alt control, va multumesc de sfaturi, , , ,
0
09-02-2012, ora 18:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@benjamin: Durerile de uter, ovare, pot fi cauzate de o raceala, o infectie ; sa faca un control ginecologic. Daca era insarcinata nu mai avea atatea menstruatii si deja se cunostea sarcina cu ochiul liber, dupa burtica, iar copilul facea deja primele miscari.
0
11-02-2012, ora 12:25
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
acum i-a venit a 6a menstruatie, si e totul normal, defapt toate 6 au fost normale. va multumesc pt toata raspunsurile dv! saru-mana
0
26-02-2012, ora 12:01
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna ziua doamna doctor am luat tratamentul o luna mia venit ciclu dar foarte rau doar10 zile ma tinut cand putin cv chegulete si mult mucus asa, , , aiurea dar acum ma mia cam trecut problema e ca ma doare pieptul mii asa mare si ma doare sensibil sa fie de la medicamente? dar am teminat ptr o luna acum mia ramas din a 16 zi sa iau iar 10 zile arefam pe gura ovulele vaginale le-am terminat inainte de ciclu, , , de ce ma dor sanii asa rauuu si mis asa mari?
va rog sami dati o explicatie.va multumesc
0
26-02-2012, ora 20:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Era bine daca faceai si o mamografie cat timp ai fost in tara..Unde esti acum ?
0
26-02-2012, ora 23:38
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
am fost 8 zile in ianuarie dar nu m-am gindit dar durerile sant asa ca si cand tre sami vina ciclu la felsi mis mari si tari si ma dor asa sa fie oare si ca m-am ingrasat?am in plus vreo8 -10kg eu nici nam fost asa grasa niciodata stiam ca am 55kg si acum am apr 65 cu 10 kg in minus si pieptul imi era mai mic mai, , , , sa fie si de la asta?acuma sant in austria poate prin aprilie o sa mg si atunci fac iar control ginecologic dar pap ma gindesc ca nui mai nevoie, si am sa fac si o mamografie sa fiu linistita, am aici card de sanatate dar nu pot sa merg in tara inteleg bine tot aici nu prea pot sa merg si nici nu vreau sa complic situatia, , astept pina mg acasa, , , , va multumesc mult de raspunsuri, , , , , ,
0
01-03-2012, ora 15:31
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
doamna doctor a mai trecut aproape o saptamina si mie tot nu mia trecut ciclul asta numi vine tare dar totusi nu sant curata imi vn cv mai inchis la culoare maroniu cv mai concentrat nu mai inteleg nimic doar 15 zile imediat tre sa-mi vina iar si mie nu mia trecut de pe luna asta bine nc nustiu cum sa mai iau pastilele alea ca nu mai stiu cei aici sa fie dela rana cv scurgere asa, , va rog sa va da-ti o parere ce dumnezeu mai poate fi? va multumesc
0
02-03-2012, ora 11:47
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
d-na doctor tot numi se opreste ciclul tot imi vine ceva asa ca murdar rest dar nu sant curata si imi simt si uterul
marit ce d-zeu sa fie oare?
va rog sa-mi raspunde-ti!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •