Efecte adverse ale chimioterapiei

05-01-2014
Bernadette27
Nu este medic/terapeut
Bernadette27
Buna ziua,
As vrea sa vin si eu cu o intrebare, mai precis cu faptul ca am terminat doua cicluri de chemoterapie (mai am una) si din a treia zi de administrare a chemoterapiei am niste usturimi groaznice la nivelul organului genital.Nu este vorba de uter ci pur si simplu de partea exterioara( in timpul mictiuni urina este foarte spumoasa si consider eu ca e atit de toxica incit distruge tot ce poate)
Va rog sa-mi dat un raspuns sau o lamurire ca simt ca nu mai pot
Va multumesc
6 comentarii
0
05-01-2014, ora 14:43
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Spuneti-mi daca usturimile sunt permanente sau sunt doar in timpul mictiunii ?

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
05-01-2014, ora 15:05
Bernadette27
Nu este medic/terapeut
Bernadette27
Nu usturimile si arsurile sint doar in timpul mictiunii, dar in prima saptamina de administrare a citostaticelor(Doxorubicina si Ifosfamit) apare si o scurgere, care e foarte deranjanta, dar nu miroase
. Am incercat spalaturi cu musatel, au efect calmant dar doar pe perioadatorita scurta de timp
Adevarul este ca sint in contradictie, deoare ce eu am fost diagnosticata cu Sarcom Synovial in timpul celei de a 17 saptamina de sarcina, iar la 22 de saptamini sa declansat nasterea si dupa 10 zile am inceput primul ciclu de chemo.
Deci nu stiu daca este inca o scurgere normala de curatire dupa nastere sau totul este doar datorita chemoterapiei.
Va multumesc mult
0
05-01-2014, ora 15:31
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Puteti incerca si cu bai locale (NU CALDE !, doar la temperatura camerei !) cu solutie de bicarbonat de
sodiu). Pentru usturimile si arsurile din timpul mictiunii, daca sunt foarte intense, puteti incerca cu medicamentul
homeopat natural Cantharis CH 15 sau CH 30, repetat la 2 ore, pe limba. Nu neglijati consumul de lichide, beti
lichide suficiente. Astept sa ma tineti la curent.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
05-01-2014, ora 15:53
Bernadette27
Nu este medic/terapeut
Bernadette27
Problema e ca eu traiesc in Germania si nu stiu cum as putea sa procur aceste medicamente dar am sa incerc prin intermediul prietenilor si rudelor.Va rog sa-mi spuneti de unde se poate procura acest medicament
Va multumesc
PS Am vazut ca a-ti avut o discutie pe o alta pagina despre tratamentul cu ESCOZUL poate puteti sa-mi spuneti si mie parerea dumneavoastra si daca asa avea sanse cu acest tratament
0
05-01-2014, ora 16:29
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Medicamentul homeopat ar trebui sa-l gasiti la o farmacie care comercializeaza (si) produse homeopate.
Germania este o tara in care, din cate stiu, medicamentele homeopate ocupa un loc chiar important, deci in mod
normal n-ar trebui sa fie o mare problema sa-l gasiti.
Privitor la produsul pe care l-ati mentionat in post-scriptum, imi pare rau, cred ca e vorba de o confuzie:
nu cunosc acest medicament si nu tin minte sa fi avut vreo discutie cu privire la el.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
23-02-2014, ora 00:58
Bernadette27
Nu este medic/terapeut
Bernadette27
Buna tuturor, revin din nou pe acest forum deoare ce am o mare nedumerire in ceea ce priveste evolutia bolii mele.Mai precis sint confuza si am convingerea ca sint tratata de cancer(sarcom synovial) fara ca eu sa am asa ceva. In primul rind mi sa efectuat un CT;apoi un RMN dupa citirea acestor doua au spus ca este Sarcom Myxodiem, dupa efectuarea biopsiei au schimbat diagnosticul in Sarcom Synovial spunindu-mi ca de urgenta trebuie sa intrerup sarcina si sa incep Chemoterapia deoare ce este o forma foarte agresiva de cancer.Am urmat 3 seri de Ifosfamid si Doxorubicin fiecare serie de cite 4 zile continu (aici in Germania au numit ca fiind o doza foarte mare sau de putere foarte ridicata) aceste sedinte de Chemo au fost la interval de 21 de zile.Dupa incheierea acestora am avut o pauza de 3 saptamini dupa care s-au repetat CT si RMN-ul.Au spus ca tumoarea nu a scazut in dimensiuni dar ca este bine ca nu au aparut metastaze.La o saptamina am inceput Radioterapia si un tratament hipotermic pe care il urmez si i in continoare.Nu am dureri, nu ma simt rau, desi toata lumea se mira ca eu inca pot sa merg pe picioare si ca pot sa indoi piciorul.
Va rog sa-mi spuneti daca la diagnosticare au spus ca e un cancer atit de agresiv si nu am putut sa duc sarcina la capat este normal sau am eu asa un mare har si indurare de la Dumnezeu si nu sint metastaze si inca pot merge pe picioare.
De ce pe diagnosticul de la biopsie nu a semnat nici un medic cele constatate si peste tot in toate scrisorile medicale ei mentioneaza ca nu au siguranta asupra celor scrise.
Daca doriti si puteti sa-mi dati un sfat va multumesc anticipat si in cazul in care aveti nevoie de mai multe date le pot furniza
Va multumesc si doresc multa sanatate tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.