Efecte postinor - 2 menstruatii prea apropriate ??! Help !

30-01-2011
andreiR
Nu este medic/terapeut
andreiR
Buna seara.

Sunt baiat, dar postez in numele prieteni mele la aceasta sectiune.
Pe 31 decembrie trebuia sa ii vina menstruatia. Aceasta i-a intarziat foarte mult, ingrijorundu-ne (am avut contacte sexuale protejate(prezervativ) inainte, dar totusi eram ingrijorati sa nu fi ramas cumva insarcinata, fiind elevi de liceu).
Pe 11 ianuarie s-a rupt prezervativul fara sa ne dam seama initial si am ejaculat.
Jumatate de ora mai tarziu am cumparat un test de sarcina sure check(pt ingrijorarea initiala legata de intarziere) si postinor.
A facut prima data testul de sarcina care a iesit negativ, apoi a luat prima pastila.
Urmatoarea zi a luat a 2-a pastila la timp si nu a avut niciun efect advers(greata etc). Nu a mai luat niciodata postinor si imi pare rau ca a trebuit sa ia.

Dupa aproximativ 10 zile de la a doua pastila i-a venit menstruatia MULT ASTEPTATA (inca de pe 31 dec).
Consideram ca a fost menstruatie pt ca a durat 7 zile ca de obicei.
DAR SURPRIZA (pt noi cel putin) ! Peste alte aproximativ 10 zile, adica astazi 30 ianuarie are din nou sangereri.

Intrebari:
1. Este vreo sansa catusi de mica de sarcina ? De ce da/nu ?
2. O pot afecta negativ aceste "dereglari" (caci altfel nu stiu sa le numesc), pe langa stresul cauzat ? Cum ?

Va rog din suflet ca cine avizat sau foarte documentat sa raspunda si sa explice cat de sigur este de raspunsul sau.
Multumiri in avans !

P.S.:
1)a fost la control ginecologic atunci cand a inceput sa-i intarzie destul de mult si doctorita i-a spus ca ovarele sale sunt ok (dar asta a fost inainte de incidentul cu prezervativul)
2)acum este plecata intr-o tabara de o saptamana...
3 comentarii
0
31-01-2011, ora 09:41
andreiR
Nu este medic/terapeut
andreiR
Prezervativul cu pricina era Durex, dar intr-adevar cel Ultra Thin :|, nu ca ar mai conta.

Nimeni nu poate sa explice cele 2 "menstruatii " ? Am pus intre ghilimele pentru ca nu stiu daca ambele au fost sau nu menstruatii.

Chiar suntem ingrijorati !
0
01-02-2011, ora 00:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Venirea sangerarii este semn ca NU este vorba de o sarcina. Dupa Postinor apar in mod frecvent (dupa cum vedeti) tulburari ale ciclului menstrual. Din fericire, de cele mai multe ori situatia tinde sa se normalizeze dupa cateva luni, fara a fi nevoie de un tratament.
0
01-02-2011, ora 20:36
andreiR
Nu este medic/terapeut
andreiR
Multumim pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul