elevit

20-07-2007
biancuta
Nu este medic/terapeut
biancuta
faptul ca am inceput sa iau elevit abia in a 5a saptamana de sarcina constituie o problema, de ex.spina bifida sau defecte de tub neural?Am luat prea tarziu suplimentul de acid folic?
Daca beau 40ml cafea zilnic il poate afecta pe bebe?
16 comentarii
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Elevitu-ul ca supliment vitaminic este util in prevenirea malformatiilor; faptul ca ati inceput mai tarziu tratamentul nu reprezinta o problema atat timp cat analizele sangvine sunt bune. Cel mult, pentru siguranta dvs. puteti face in trimestrul II de sarcina asa numitul "triplu test" la recomandarea medicului dvs.
O cantitate minima de cafea e permisa in sarcina dar preferabil decofeinizata sau cu lapte. Asta daca nu aveti lipsa de calciu sau afectiuni cardiace sau de alta natura.
0
07-09-2010, ora 17:27
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
buna ziua. sunt dana, am 33 de ani si vreau sa stiu daca pot ramane insarcinata daca am spina bifida? si c urmari o sa am.? pana acum nici un doctor nu mi-a explicat mai nimic de aceasta boala si unde o sa ajung cu durerile pe care le am. pentru ca d cativa ani am dureri de mijloc care se lasa pe soldu stang si sunt din ce in ce mai mari. va rog mult de tot sa ma lamureasca si pe mine cineva!!!! multumesc mult mult de tot
0
01-10-2010, ora 05:40
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In principiu puteti ramane insarcinata, dar probabil veti avea nevoie de nastere prin operatie cezariana si de o centura elastica de sustinere in timpul sarcinii. Oricum, pentru a evalua riscurile din timpul sarcinii, e bine sa va consulte un ortoped.
0
12-10-2010, ora 15:14
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
buna ziua. daca mia iesit la analize infectie in urina, lipsa de magneziu si un microb in gat mai pot ramane insarcinata? si dupa cat timp pot ramane daca urmez un tratament? va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine, ca s stiu c trebuie sa fac. va multumesc mult de tot.
0
12-10-2010, ora 15:28
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
app.scuze d.na dr. ANA MARIA SLANINA va multumesc foarte mult ptr raspunsul pe care mi la-ti dat mai sus, ma ajuta foarte mult ptr ca nu stiu unde sa ma informez de boala mea ca nimeni, nici un dr. nu-mi zice nimic atunci cand intreb.si am nevoie de unele sfaturi. VA MULTUMESC DIN SUFLET pupici
0
22-10-2010, ora 20:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Infectia urinara e bine de tratat - cel mai frecvent cu Ciprofloxacin, 2 cp pe zi 5 zile iar apoi trebuie repetate analizele. Pentru lipsa de Magneziu luati Berocca 1 cp pe zi 10 zile pe luna. Insa nici una dintre aceste probleme nu inseamna ca nu puteti ramane insarcinata. E bine sa ramaneti insarcinata cam la o luna dupa tratament.
0
26-10-2010, ora 17:40
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
va multumesc mult de tot d.na doctor, ma ajuta foarte mult sfaturile dumneavoastra. o s fac tratamentu si sper s fiu bine pe viitor. va doresc o seara buna si multe bucurii. va pupicesc
0
24-11-2010, ora 15:31
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
buna ziua d.na doctora. am facut papanicolau si mi-a iesit asa : satisfacator ptr. evaluare este bifat, celule endocervicale - prezente este bifat, trichomonas vaginalis este bifat, inflamatia este bifat, descriere citologica - frotiu inflamator si restu nu este bifat. am facut analiza la secretia vaginala si mi-a iesit trichomonas vaginalis si restu nu inteleg ce scrie, incepe frecvente folimor.imi cer scuze dar nu mai inteleg scrisul.dumneavoastra ce credeti este grav ce am? sper ca intelegeti ce v-am scris si sa-mi dati un sfat si un tratament. va rog mult de tot si va multumesc din suflet. ast raspunsu dumneavoastra. va doresc o zi foarte buna
0
24-11-2010, ora 15:33
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
imi cer scuze ptr. cum am scris dar e ptr prima oara knd am facut aceste analize si nu stiam cum sa va scriu alfel. sper s intelegeti rezultatul meu. va multumesc mult de tot. pupici
0
27-11-2010, ora 19:46
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
buna seara d.na doctor. ma scuzati ca va deranjez dar vreau sa va mai intreb si eu cate ceva.vam mai scris despre mine cateva lucruri mai sus.eu si iubitul meu o sa ne casatorim in curand si dorim foarte mult sa avem un copil si nu inteleg de ce nu am ramas pana acum niciodata insarcinata, nu ne-am ferit niciodata, nu iau pastile si nu am luat vre-o data.oare care sa fie cauza???? acea infectie urinara pe care am avuto?.nu inteleg! ce trebuie sa fac sa stiu daca pot ramane insarcinata? am facut tratament pt. infectie, apoi papanic. v-am scris mai sus rezultatul.nu stiu ce tre s mai fac? vreau sa va mai zic ca iubitului meu iau iesit niste.negi pe penis, oare sa fie asta cauza????? nu stiu ce inseamna asta.offfff. astept un raspuns. va multumesc din suflet. pupici si o seara buna
0
28-11-2010, ora 11:50
tania_klb
Nu este medic/terapeut
tania_klb
buna ziua...va rog mult ajutatima si pe mine.sunt disperata de tot.nu stiu ce sa fac.sunt insarcinata de 1 luna...de 4 zile ma doare maseluta de minte, cred ca mi sa inflamat gingia, am niste dureri ingrozitoare...noapte sunt mai puternice, nici nu pot sa dorm, nici pofta de mancare nu am de la asa durere nebuna...plus la asta am s temperatura corpului ridicata 37.5 a fost ce mai mare.am fost la ginecolog 4 zile in urma si mi-a zis sa mai beau cate un paracetamol...dar nu ma ajuta.ce sa fac.ce pastile pot sa beau.nu vreau la extractie, maseluta a isit de-a binelea insa este putina gingie pe un colt de maseluta si cred ca aea e si inflamata.ce sa fac??????????ce medicamente pot sa beau in timpul sarcinii sa nu afectez bebele ca e prima mea sarcina????????????????????????va multumesc anticipat!
0
20-12-2010, ora 23:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru danya 33 - e vorba de o infectie cu trichomonas, deasemena si sotul trebuie sa ia tratament.
0
20-12-2010, ora 23:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tratamentul e de obicei cu Tinidazol 2 g pe zi, o singura data plus ovule cu Metronidazol.
0
20-12-2010, ora 23:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru tania - afara de paracetamol nu se pot lua alte preparate pentru durere in trim. I de sarcina. La stomatolog se poate inciza usor gingia ca sa erupa maseaua de minte.
0
21-12-2010, ora 20:27
danya 33
Nu este medic/terapeut
danya 33
buna seara d.na doctora. va multumesc din suflet ptr. raspuns. asteptam. dupa acest tratament trebuie sa fac o pauza da? si apoi sa incerc sa raman insarcinata.! aha. oare se va intampla? voi ramane? daca nu.ce trebuie sa mai fac sa vad cauza? de ce nu raman.offfffff. va multumesc foarte mult. o seara buna va doresc si pupici
0
22-12-2010, ora 09:12
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa tratament trebuie facuta o lama de control si daca infectia s-a vindecat puteti sa ramaneti insarcinata. Daca nu ramaneti insarcinata dupa 2 ani de incercari atunci e bine ca impreuna cu sotul sa va adresati unei clinic de fertilitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul