Entorsa glezna
În noaptea dinspre vineri spre sâmbătă trecuta (1 iunie spre 2) am suferit o căzătură. Eram la munte, și lângă cazare era o groapa de 2 metri. Și da. Am cazut în ea.
Câteva zile ma durea spatele insuportabil, glezna doar în prima noapte. Am fost acolo la spital, unde nu aveau aparatura și de astea ca să îmi facă film, dar atât medicii cât și persoana cu pregătire medicala care îmi însoțea grupul au zis ca am entorsa de gradul 2. Entorsa am zis și eu ca am.
Problema e următoarea :acum, la aproape o săptămână de la incident, eu încă nu pot sa calc. Nu mi se îndoaie piciorul suficient de mult. Ligamentul dintre tibie, fibula și talus cred ca e cauza, însă am zis sa întreb. Iar a doua întrebare, la spate au scăzut durerile simțitor. Acum abia dacă mai simt durere. Însă, când trag aer adânc în piept, simt o presiune în partea dreapta a zonei lombare.
Filmul cazaturii: am cazut nefiind atent la drum, era întuneric, nu se vedea groapa ușor, era nemarcata. Am cazut întâi pe glezna, apoi în fund.
Tratament: nalgezin, și doua creme pt glezna și spate. Port un ciorap elastic pt ca altfel simt ca se mișcă ceva în picior.
Am 18 ani. E prima mea entorsa. Aștept un răspuns. Mulțumesc :)
P. S. Cam în cât timp pot umbla cât de cât decent? Vine bacul și chiar vreau sa îl dau, am învățat mult.
Câteva zile ma durea spatele insuportabil, glezna doar în prima noapte. Am fost acolo la spital, unde nu aveau aparatura și de astea ca să îmi facă film, dar atât medicii cât și persoana cu pregătire medicala care îmi însoțea grupul au zis ca am entorsa de gradul 2. Entorsa am zis și eu ca am.
Problema e următoarea :acum, la aproape o săptămână de la incident, eu încă nu pot sa calc. Nu mi se îndoaie piciorul suficient de mult. Ligamentul dintre tibie, fibula și talus cred ca e cauza, însă am zis sa întreb. Iar a doua întrebare, la spate au scăzut durerile simțitor. Acum abia dacă mai simt durere. Însă, când trag aer adânc în piept, simt o presiune în partea dreapta a zonei lombare.
Filmul cazaturii: am cazut nefiind atent la drum, era întuneric, nu se vedea groapa ușor, era nemarcata. Am cazut întâi pe glezna, apoi în fund.
Tratament: nalgezin, și doua creme pt glezna și spate. Port un ciorap elastic pt ca altfel simt ca se mișcă ceva în picior.
Am 18 ani. E prima mea entorsa. Aștept un răspuns. Mulțumesc :)
P. S. Cam în cât timp pot umbla cât de cât decent? Vine bacul și chiar vreau sa îl dau, am învățat mult.
1 comentarii
Elaborarea unui raspuns este conditionata, evident, de examinarea clinica directa si de studierea imaginilor radiologice.
Medicina secolului 21 este bazata pe dovezi (examinare clinica, investigatii imagistice etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Medicina secolului 21 este bazata pe dovezi (examinare clinica, investigatii imagistice etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 16Entorsa glezna dreapta cu probleme
- 9Artrodeza gleznei
- 6bubite rosii pe picioare cu senzatie puternica de mancarime
- 9radiografii cu o fractura bimaleolara glezna dreapta
- 119recuperare picior dupa gips
- 0operatie la glezna
- 15tendinita datorata unor calcefieri la nivelul gleznei
- 6glezna umflata vanata - tratament naturist fara niciun rezultat
- 6La o entorsa (glezna) cate zile de gips ar fi necesare?
- 5Umflare glezna dupa cazatura
- 3Umflatura deasupra gleznei
- 2Glezna si laba piciorului umflate dupa o lovitura de menisc
- 1Umflatura glezna nedureroasa
- 6Necroza gr.II astragal cu bursita si edem
- 0Durere glezna
- 4Glezna umflată si roșie
- 1Entorsă gleznă
- 1Cred ca am făcut o entorsa sau luxatie
- 1Obstructii articulare la glezne.
Mai multe informații despre: Entorsa de glezna glezna
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: