Entorsa la genunchi

03-08-2012
midosman
Nu este medic/terapeut
midosman
Am 33 de ani, 1, 86m si 110 kg, la o partida de fotbal am simtit o pocnitura la genunchiul stang, in timp ce alergam. A doua zi era putin umflat si ma durea destul de tare si il indoiam cu dificultate. Am fost la spital mi s-a facut o radiografie si s-a pus diagnosticul de entorsa cu un tratament usor. Dupa aplicare s-a ameliorat dar genunchiul a ramas la fel de umflat si dupa un an. Imediat ce fac un efort mai mare (sport) imi revine partial durerea si se umfla la loc ca la inceput. Am incercat mai multe metode naturiste dar nu au dat roade. Ce pot sa fac ca sa scap de acest incovenient?
1 comentarii
0
26-01-2013, ora 14:25
marry19602003
Nu este medic/terapeut
marry19602003
Buna ziua, Am 52 de ani si am facut o entorsa la genunchiul stang in timp ce alergam pe banda, cam dupa 40 de min. M-a durut tare in noaptea aceea si dimineata era umflat. Am fost la medic, am luat arcoxia de 90 mg 10 zile, am pus gheata, am purtat genunciera. Am fost mai bine insa am incept fizioterapia cu diadimamice si urtrascurte si kinetoreapia. La kinetoterapie mi-a indreptat piciorul si mi-a apasat tare geniunchiul, m-a durut ingrozitor, am facut exercitii acolo si acuma iarasi s-a umflat, iarasi ma doare si se fac 3 saptamani de la eveniment. Sunt disperata pentru ca ma doare si pentru ca nu pot sa merg. M-a apasat peste tot si mi-a spus ca nu am lichid si ca nu este afectat meniscul. Este posibil sa fie ceva cu ligamentele? La orice miscare gresita parca se produce din nou entorsa. Inca un amanunt, in ziua in care s-a intamplat am simtit ca parca mi s-ar pune un carcel. Sa fi fost muschiul incordat ? Ca la carcel? Am lispa de magneziu ? Probabil muschiul era prea contractat, prea intins ? Nu stiu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •