Este corect diagnosticul?cui că mă adresez și cum?

11-04-2019
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Sunt diagnosticat cu schizofrenie paranoidă firma ușoară și remisă sub tratament cu asociații de tulburări cu obsesii, depresie și anxietate pentru care iau olanzapina, romparkin și sertralina!
Sunt chinuit de depresii in care nu mă pot ridica din pat, sunt foarte deprimat, oamenii din jurul meu sunt împotriva mea, când visez interacțiuni cu persoane din realitate deprimarea incepe sa mă sufoce!
De 4 zile beau 1 litru de energizant in fiecare ziii, și astăzi tremur tot, sunt foarte agitat și îmi bate inima in mod straniu!
Mă gândesc că moartea este ceva fascinant și că acolo o sa mă întâlnesc cu prietena mea imaginara care eu îmi imaginez obsesiv că este o colega noua care interacționează cu foștii colegi de liceu și că ea are o relație cu un gust coleg și simțeam în trecut că ea este o prezenta spirituală ce exista dincolo de lumea asta și că doar mi se arată sub forma care mi-o imaginez!
Pot face infarct dacă continui așa?
Daca iau și antidepresiv supradoza, pot face soc anafilactic?
2 comentarii
0
12-04-2019, ora 09:56
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Probabil ca e corect diagnosticul tau Marius. Ca sa te simti mai bine, e important sa ai incredere in medicul tau. Si poate nu ar strica sa renunti la energizant
0
06-09-2020, ora 05:03
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Nu e diagnostic gresit. Tu chiar ai mania perscutiei, imi pare rau sa ti spun dar asta arati si aici, cel mai probabil asa esti in general
Sertralina te ajuta, iti da incredere in tine prin controlul propriilor emotii cu ajutorul serotoninei pe care o pastreaza mai mult in sinapse
Olanzapina e anti dopaminergic si antihistaminic pentru a induce somnul, caci sertralina agita
Romparkin ul e pentru tremuraturile de la olanzapina
Tu pe diagnosticul ala poti lua si rispolept in doze mici, solutie, care nu da tremuraturi sau abilify anti iritabilitate sunt amandoua
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.