evacuarea lichidului de ascita cu ajutorul paroscopului

23-02-2008
rosana_rad
Nu este medic/terapeut
rosana_rad
Buna seara. Mama mea a fost diagnosticata cu lichid de ascita in cavitatea abdominala, cantitatea fiind in crestere. Din pacate, cauza formarii acestuia nu a fost stabilita, analizele efectuate pana acum (inclusiv tomografia) avand rezultate normale. In final, i s-a spus ca se va efectua evacuarea lichidului de ascita prin paroscopie saptamana viitoare. Va rog mult sa ma ajutati prin a-mi spune care sunt riscurile in cazul unei astfel de interventii si care ar fi alternativele.
7 comentarii
0
24-02-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Daca ascita nu se poate elimina prin medicamente diuretice, laparoscopia este singura solutie.In cazul mamei tale ea are dublu scop:evacuatorie si diagnostica(se face analiza lichidului, contribuind astfel la gasirea cauzei.Fara nici o frica, atunci cand este efectuata corect nu implica nici un risc, pe cand daca nu se evacueaza cantitatea creste si apar alte tulburari pana la imposibilitatea de a respira.Multa sanatate mamei tale
0
29-02-2008, ora 00:00
rosana_rad
Nu este medic/terapeut
rosana_rad
Multumesc pentru raspuns si promptitudine. Acum situatia a devenit disperata, in sensul ca, in urma laparoscopiei au fost identficate metastaze la nivelul stomacului, se pare neoperabile. Va rog din tot sufletul, indicati-mi clinici, doctori, magazine de produse naturiste, orice care sa ma ajute in a aborda cat mai bine si cat mai din pripa aceasta situatie cumplita. Mama a fost externata, pare ca se simte bine. Deocamdata, doctorul care s-a ocupat de ea mi-a transmis doar gravitatea situatiei, fara niciun posibil remediu sau o incercare de stopare/ameliorare imediata. Intrucat mama este dispusa sa incerce orice posibil tratament insotit de un regim strict, consider ca nu trebuie sa abandonez orice speranta. Va rog sa ma sprijiniti in acest sens
0
07-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Metastaze la nivelul stomacului fara a se cauta puctul de plecare?In primul rand trebuie sa mergeti la oncologie sa o ia in evidenta, eventual sa se caute cauza primara si sa incepeti untratament specific.Cu toate ca si eu practic si terapia complementara avand in vedere ca sunt de formatie medic alopat nu sunt de acord cu sarirea acestor etape.Concomitent se pot incerca si alte tratamente.Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum dar am fost foarte ocupata.Ramane sa mai vorbim.Multa sanatate
0
07-03-2008, ora 00:00
rosana_rad
Nu este medic/terapeut
rosana_rad
In foaia de externare scrie carcinomatoza peritoneala-epiploita neoplazica-cu punct de plecare neprecizat. Mi s-a spus ca e inoperabila si singura sansa e chimioterapia insa sansele sunt minime. Sa mai astept rezultatele de la anatomo-patolog sau sa ma prezint deja la Institutul Oncologic Fundeni? Va rog ajutati-ma, vin si la dvs, oriunde ati fi. Multumesc. Numai speranta ma mai tine in viata
0
09-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Carcinomatoza peritoneala este cancerul primar, Intr-adevar nu se poate opera dar se poate face chimioterapie.Cred ca trebuie sa asteptati rezultatul pentru a va duce la oncologie.Pe de alta parte ar trebui mers cat mai repede deoarece trebuie sa primeasca si tratament diuretic pentru a limita producerea de lichid in abdomen.
0
09-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Carcinomatoza peritoneala este cancerul primar, Intr-adevar nu se poate opera dar se poate face chimioterapie.Cred ca trebuie sa asteptati rezultatul pentru a va duce la oncologie.Pe de alta parte ar trebui mers cat mai repede deoarece trebuie sa primeasca si tratament diuretic pentru a limita producerea de lichid in abdomen.
0
11-03-2008, ora 00:00
rosana_rad
Nu este medic/terapeut
rosana_rad
Ultimele intrebari: Cunoasteti vreo clinica din afara unde se intervine chirurgical in astfel de cazuri? Am citit ca si la noi, dnul Vasile Sarbu din Constanta a realizat in premiera o operatie in cazul unei paciente cu carcinomatoza peritoneala.. Imi puteti spune cum as putea sa-l contactez pe dnul Vasile Sarbu? Ce alte tratamente (pe langa chimioterapie) pot fi incercate?
Va cer mii de scuze pentru insistenta mea si va multumesc pentru timpul acordat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: