Examen Ct Toracic

05-05-2014
Andreea Ioana 86
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana 86
Buna seara.Tatalui meu in varsta de 66 de ani i s-a facut un examen CT in ura aparitiei unei galmi care a crescut foarte repede in decurs de cateva luni.O galma care produce dureri de umar mana spate.Va rog mult daca imi puteti explica ce este scris la rezultat macar in mare pana vom ajunge la medic..avand programare abia peste cateva saptamani.Multumesc mult si astept un raspuns :

Examenul CT evidentiaza un proces expansiv hipocaptant situat in mediastinul antero-superior cu diametrul axial maxim de aproximativ 9 cm si diametrul transvers de 6.5 cm : acesta amprenteaza aorta ascendenta, vena cava superioara si se extinde in peretele toracic anterior sub muschiul pectoral, cu interesarea articulatiilor sterno-costale adiacente.Proces nodular de aprox 2cm alaturat pleurei mediastinale superioare drepte, ingrosari ale interstitiului pulmonar, bronsiectazii bilaterale, cateva bule de emfizem.Multiple imagini limfo-ganglionare mediastinale : 2.3 cm prevascular, 2.5 cm pretraheal, 2 cm pretraheal, 2.8 cm si 2.5 cm subcarinar, 1.5 cm si 2 cm in hilul drept.Fara acumulari lichidiene pleurale sau pericardice, fara trombusi arteriali pulmonari.Ficat, glande suprarenale fara leziuni cu caracter secundar ;arie hipodnesa necaptanta medio-splenica sugestiva pt un vechi infarct splenic. CONCLUZIE : Aspect CT sugestiv pt un proces expansiv voluminos mediastino-pulmonar LSD cu extensie in peretele toracal anterior, cu multiple adenopatii mediastino-hilare
1 comentarii
0
05-05-2014, ora 23:15
Andreea Ioana 86
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana 86
E cineva aici care imi poate raspunde ? :(( sunt destul de speriata si nu prea pot sa dorm numai cu gandul la asta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul