Exista riscul de a fi ramas insarcinata?

22-08-2010
ade_27
Nu este medic/terapeut
ade_27
Buna ziua,

Am o mare nelamurire: am inceput sa iau Karissa in 25 iulie pt prima data (la recomandarea ginecologului, pt ovare polichistice). Ciclul s-a oprit brusc dupa a 3-a zi si am continuat sa am o scurgere maronie (cum este spre sfarsitul menstruatiei), si asta pana la sfarsitul primului blister. Am sunat la medicul ginecolog si a spus ca este ok, si ca daca mi se mai intampla si dupa prima si a doua folie sa mai vin la un consult ca sa mi le schimbe.

In pauza de 7 zile mi-a venit ciclul, a durat f putin. Problema este ca am avut contact neprotejat (ejaculat in mine), in a 5-a zi de pauza, in timp ce eram pe ciclu. Trebuie sa imi fac probleme de o sarcina?

Mentionez ca le am luat cum trebuie: in fiecare zi la aceeasi ora, (poate cu jum de ora decalaj de vreo 2 ori), din prima zi de ciclu.

Stiam ca esti protejata chiar cu prima pastila si chiar si in cele 7 zile daca le iei corect.

Trebuie sa imi fac vreo problema?
3 comentarii
0
22-08-2010, ora 11:50
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
buna..nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme...de fiecare data cand incepi sa bei anticonceptionale se deregleaza ciclul si asta dureaza vreo cateva luni..dupa aia se regleaza...asa e la inceput.
Stai fara grija.
0
22-08-2010, ora 13:51
etami
Nu este medic/terapeut
etami
BUNA ZIUA
as dori sa stiu daca pot fi insarcinata chiar daca menstruatia a venit la timp?mentionez ca de 2 saptamani sunt foarte balonata..manac f des..sanii s-au umflat mult mai devreme.eu ma simt ciudat..dar ma gandesc..ca nu poate fi posibil..chiar am dureri acum la menstruatie..sangerarea este normala..pot fi insarcinata oare?
0
22-08-2010, ora 19:01
etami
Nu este medic/terapeut
etami
BUNA ZIUA
as dori sa stiu daca pot fi insarcinata chiar daca menstruatia a venit la timp?mentionez ca de 2 saptamani sunt foarte balonata..manac f des..sanii s-au umflat mult mai devreme.eu ma simt ciudat..dar ma gandesc..ca nu poate fi posibil..chiar am dureri acum la menstruatie..sangerarea este normala..pot fi insarcinata oare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •