extractia dentara

13-09-2008
alya1
Nu este medic/terapeut
alya1
prietenului meu i s'a extras azi o masea ( era tocita ) la un cabinet pt. ca era sambata nu erau multe deschise il durea foarte tare dupa extractie il doare si mai tare ce pot sa fac. L'am sunat pe doctor si a zis sa ia algocalmin fiole ca o sa treaca si nu a trecut il doare mai tare ca inainte.
Doctorul a zis ca poate sa mai fie ceva cica nu are cum sa il doara asa tare de la o masea care nici macar nu era intreaga si sa faca luni o radiografie ca vada ce are.Si inca ceva cam cat costa o radiografie pe partea stanga jos
Mentionez ca il doare toata partea stanga pe jos.
Va rog ajutati'ma ce poate lua inafa de ketonal aulin si algocalmin
2 comentarii
0
13-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nurofen este foarte bun si sa ia doua odata in prima faza apoi cate una la 8 ore si daca durerea nu cedeaza sa le ia la 6 ore!!multa sanatate
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Presupun ca prietenul dvs. nu a luat inainte de extractie nici un antibiotic, iar din relatarea dvs. inteleg ca era vorba despre un rest de masea care sigur era infectata (cred ca il durea f tare daca nu a mai putut astepta pana luni). Aceasta ar explica durerile mari pe care le are. Recomandarea mea este sa ia Augmentin - comprimate de 1000mg, 1 la 12 ore timp de 5 zile. Dupa primele 2 zile de tratament durerea ar trebui sa cedeze. Avand in vedere ca nu aveti reteta, puteti sa procurati antibioticul de la orice farmacie HelpNet (la celelalte farmacii va cer reteta). Este bine de facut totusi si o radiografie mica la locul extractiei (costa in jur de 10 RON). Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •