Hepatita B si extractia dentara

07-02-2011
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Pot sa fac extractie dentara daca am hepatita B virala si VSH crescut?
4 comentarii
0
07-02-2011, ora 13:14
adriana M
Nu este medic/terapeut
adriana M
baiatul meu are 17 ani in luna decembrieera diagnosticat hepatita c cronica la viremia a iesit virus nedetectabil el avand tranzaminazele de 800 am repetat analizele au mai scazut au ajuns la200 mi s-a spus ca avut o hepatita care s-a vindecat singura as dori o parere daca e nevoie pot sa dau mai multe detali despre analize mentionez ca nu a luat nici un tratament decat regim acum numai tine ceaiuri si essentiale MULTUMESC PENTRU RASPUNS
0
07-02-2011, ora 13:19
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Daca viremia este nedetectabila este suuuuuper bine, mi-as dori si eu sa am parte de asa ceva. Din cate stiu eu de la doctora mea si din ce am citit..inseamna ca organismul baiatului dvs. a fost destul de puternic incat sa lupte singur cu boala. Sfatul meu (nu sunt doctor, doar purtator virus B), cat de cat regim (sa evite prajelile in special), esentiale si analize TGP si TGO din 6 in 6 luni.
0
07-02-2011, ora 21:48
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Da, se poate face extractie la pacientii cu hepatita, dar numai dupa ce se primeste avizul favorabil de la medicul care va supravegheaza in ceea ce priveste analizele pt hemostaza, intrucit cel mai mare risc la pacientii cu hepatita este riscul hemoragic.

Daca analizele nu sint favorabile, atunci este recomandat sa va adresati unei clinici de chirurgie maxilo-faciala.
0
08-02-2011, ora 10:50
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.La min VSH este putin crescut. Am reusit ieri sa vorbesc si cu Dna DR care se ocupa de mine de laVictor Babes si mi-a zis ca ar fi o problema daca as fi sub tratament. Asa ca mi-a dar "unda verde". Sper din tot sufletul sa nu apara complicatii, joi va avea loc extractia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •