Fetita ce-si flexeaza si incordeaza piciorusele!

30-09-2013
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Fetita de 2 ani, merge la gradinita, cand si cand, stand in patut, isi flexeaza piciorusele, si le incordeaza spre piept, le tine cateva secunde bune, ca si cum ar simti o placere! Ce poate fi, cum pot s-o dezvat!?
15 comentarii
0
30-09-2013, ora 13:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu este niciun fel de problema, sunt multi copii care au astfel de reactii, atat fetite cat si baieti.Cu timpul se vor dezobisnui.
Dvoastra ar trebui doar sa ii atrageti atentia in acel moment.
Numai bine!
0
30-09-2013, ora 13:12
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Multumesc mult! Sper sa treaca repede aceste gesturi! Sanatate!
0
30-09-2013, ora 21:56
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Daca simte placere, de ce sa o privati?
0
01-10-2013, ora 11:18
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
De aceea intreb si incerc sa inteleg pentru a sti cum sa gestionam cat mai bine situatia. Multumesc mult!
0
01-10-2013, ora 12:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Trebuie atrasa atentia deoarece aceasta nu este o "placere" normala.
De ex: daca un copil simte "placere" atunci cand se ciupeste sa spunem, ar trebui lasat in pace sa continue?Nu cred...Insa la fetita dvstra nu este o problema grava, asa cum am mai spus, se va rezolva in timp ce fetita va creste.La fel este si cu rosul unghiilor si multe altele.
Numai bine!
0
01-10-2013, ora 12:08
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Mi se pare logic, multumesc inca o data!
0
01-10-2013, ora 21:58
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Un copil are sexualitate, lasati copilul sa se cunoasca, orice pedeapsa acum o poate afecta in viitor.doar ii face placere

Nu are nici o legatura cu rosul unghilor
0
02-10-2013, ora 09:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Dna draga, a atrage atentia este una si a pedepsi este cu totul si cu totul altceva!!! Nu stiu daca in vreun comentariu anterior s-a pomenit cumva de pedeapsa.
Cat despre rosul unghiilor...nu am spus ca are vreo legatura cu stransul picioarelor fetitei, dar amandoua pot fi catalogate ca si ticuri, pe fond de stres de exemplu. Si de unde pana unde ati facut dvstra leg. intre stransul picioarelor si cunoasterea sexualitatii?Este posibil sa fie si asa cum spuneti, dar poate fi vb si despre alta cauza, cum ar fi stresul sau ticul nervos.

Ella, eu te-as sfatui sa mergi mai degraba sa ceri sfatul medicului pediatru al fetitei.Aici pe forum poti primi doar simple pareri...

PS: nu sunt medic, ci doar o mamica de fetita!!!
0
02-10-2013, ora 09:25
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Va multumesc oricum pentru raspunsuri, chiar si o parere, un sfat, o opinie, conteaza foarte mult! Este din ce in ce mai importanta comunicarea, faptul ca poti schimba idei, pareri, sfaturi, conteaza...cel putin pt.mine! Si am credinta ca acest lucru se intampla foarte des pe forumuri. Avem nevoie de informatii si de unde le putem culege decat de la cei ce traiesc si se confrunta cu fel de fel de situatii!!? O zi foarte buna si frumoasa!
0
02-10-2013, ora 19:16
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
inteleg ca aveti 'experienta' de mamici dar in acest caz poate sa o perceapa ca pe o pedeapsa- adica ii atrage atentia, o intrerupe, ii intrerupe placerea, multi medici sau parinti nu pun acces si nu accepta ca si bebele /copilul are sexualitate si ca placerea poate fi sexuala chiar la varste fragede
0
04-10-2013, ora 01:14
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Opppps..Jaquelinne se pare ca si pe topicul asta iei plici peste botik ca te bagi unde nu iti fierbe oala..Acum m-am convins. Doamna psiholog are mare dreptate si sa-ti explic de ce ca dansa a fost mai timida eu nu sunt in explicatii.. Nu e cazul ca sa reprime cumva aceste manifestari nedaunatoare ale fetitei.Probabil ca pe la 18 ani (exagerez putin cred ca va fi mai devreme cu precocitatea asta de speriat a tinerilor din ziua de azi) va studia fata "kama sutra " daca stii ce e aia si va aplica o pozitie pe care sotul tau nu ti-a aratat-o inca ( si cred ca il inteleg de ce) si care e super faina nu stii ce ai pierdut. Nu spun cum se numeste pozitia e ceva cu " umeri.+.." dar profesionistii (nu ca tine) si-au dat seama deja. Sunt foarte curios jaquelinne cum esti tu in stare sa "atragi atentia" ca greseste unei fetite de numai 2 ani. Interesanta ideea ta de admonestare ca sa nu zic penibila si hilara. Sunt curios cum o fi iesit fetita ta cu asa mama admonestatoare la toate tampeniile.
0
04-10-2013, ora 01:15
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Uitasem ! Dna psiholog Ioana toata stima...sunteti o simpatica.!
0
04-10-2013, ora 11:26
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Prima oara cand am citit titlul acestui post m-am gandit imediat ca e vorba despre o placere de natura sexuala insa am fost rezervata in a raspunde pentru a nu fi inteleasa gresit de catre persoane care, dupa cum spune si doamna psiholog, nu inteleg ca si copii au sexualitate.

Cunosc un parinte al carui copil obisnuia sa faca ceva similar insa nu cand dormea, ci ziua oriunde si oricand. Tot fetita era, si tot ceva de genul cu piciorusele, citindu-i-se si un anume extaz in privire. Parintii ii spuneau sa inceteze de fiecare data, acum are 14 ani, nu a mai facut asta de mult timp insa in trecut nu intelegea ca e gresit ori ca nu e frumos sa aiba acele gesturi in public. Pana pe la varsta de 9 ani a continuat insa bineinteles, odata cu pubertatea s-a oprit...

Nu stiu cat a afectat-o faptul ca parintii i-au atras atentia de fiecare data, cel mai probabil habar nu avea ca nu trebuie sa aiba acea atitudine in public mai ales.
0
05-10-2013, ora 10:55
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mai danonino, te-ai bagat exact ca musca, stii tu unde! In primul rand nu am contrazis pe nimeni ca nu ar fi vb de cunoasterea sexualitatii, insa mai pot fi multe alte cazuri care ar trebui luate in calcul.De ex un copil poate sa reactioneze asa in momentul cand se sperie de ceva, ii este teama sau mai stiu eu ce, si atunci isi gaseste o "iesire" in felul ala, exact cum ti-ai gasit tu alinarea in alcool!!! Altii isi rod unghiile, altii se ascund in locuri intunecate, altii rod creioane, altii se zgarie sau isi smulg sprancenele etc. Inca de la inceput am spus ca aceste reactii se vor diminua odata cu cresterea copilului (de aici poti trage concluzia ca banuiam cam despre ce ar fi fost vorba...), dar ce sa intelegi tu...probabil nici macar nu erai lucid in mom cand ai postat aici.
Si danonino, nu incerca sa faci speculatii in leg cu sotul meu, ca este mai barbat decat tine si multi altii la un loc si nici nu te vei ridica vreodata la nivelul lui din toate punctele de vedere! In 15 ani de casnicie, nu am vazut niciodata ceva ciudat la el si nu cred ca ar fi avut nevoie de asa ceva, dar tu daca te simti cu musca pe caciula, crezi ca toti sunt ca tine!

Cum se poate atrage atentia unui copil?Foarte simplu, prin joc, colorat, iesit afara in parc, gatind o prajiturica impreuna, vizionat un desen animat impreuna si lista poate continua.Tre' sa fii batut in cap ca sa nu iti vina idei!
Stii de ce crezi tu ca iau "plici" peste botic? Pt ca multe persoane, neavand copii, vorbesc din punct de vedere teoretic!!!

Otilia, cuvantul "inceteaza" spus unui copil, este exact ca pedeapsa de care spunea dna dr mai sus! Una e sa ii dai comanda copilului sa se opreasca si alta este sa ii spui daca vrea sa iasa in parc de exemplu.Pana la urma nu am inteles, parintii acelei fetite au facut bine sau rau oprind-o in acele momente?
0
05-10-2013, ora 11:50
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu stiu daca au facut bine, si cel mai probabil nici ei nu stiu.

Cred ca e dificil sa ai idee cum sta copilul tau adolescent cu sexualitatea... Cel mai probabil nu vor afla niciodata daca i-a daunat sau nu.

Eu doar am vrut sa punctez ca da, si copiii au sexualiatate, ca si-o exploreaza in felul lor si cum au reactionat alti parinti care s-au confruntat cu aceasta atitudine a copilului, inclusiv in public.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la copii
  • Mituri despre masturbare
  •