fff ingrijorata-urgent

10-05-2008
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
buna seara!

am si eu niste ingrijorari fff mari.
1.am facut sex neprotejat marti seara.a doua zi am luat postinor.(prima cam la 10 ore si a doua la aproape 12 ore).
2.azi, sambata am facut din nou tot neprotejat(el zice ca nu si-a dat deloc drumul inauntru)...dar eu sunt terminata.mi-e ff frica(nu am mai fcaut asa pana acum..)si ma intreb dc ar fi indicat sa mai iau un postinor..pt o siguranta mai mare.stiu ca nu e bine sa fie luat de 2 ori la acelasi ciclu..si ca ar avea efecte fff secundare.ce inseamna ff secundare?fff daunatoare???
3.acum 4 luni am mai luat un postinor...e posibil ca cel luat acum cateva zile sa nu-si faca efectul?
4.la cat timp dupa contactul sexual poate fi facut un test de sarcina.

va multumesc din suflet!
ma duc sa-mi fac rugaciunea...pt ingrijorarile mele.
9 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
aseara s-a instalat o sangerare usoara(cateva picaturi)si am dureri abdominale puternice.sa iau sau nu postinor????va rog mult ajuati-ma!nu vreau sa risc!!!cred ca eram in perioada fertila.de ob imi vine menstruatia pe 25-26.(dar s-a reglat pt ca am luat anticonceptionale o perioada..pana cum o luna)...
0
11-05-2008, ora 00:00
bobocelelissa
Nu este medic/terapeut
bobocelelissa
NU MAI LUA PASTILUTELE ALEA!!!
dak citesti p ele vezi scris clar k s ia foarte rar.
ai grija c faci cu prietenu, vorbeste cu el. kestia asta o s t ajute mult.
discuta cu el s vada k pt tine e foarte important. important e s nu mai iei postinol/postinor.
iti va face rau mai tarziu.
am luat si eu o singura data.
mi s-a dereglat ciclul. un an am stat fara s stiu cand o s imi vina.foarte stresant!!
nu mai stiu sigur acum l cat timp poti face test. o s caut si o s iti spun.
dar degeaba faci test si afli k nu esti insarcinata dak deseara o s t intalnesti iar cu prietenu si.maine o s fi din nou distrusa.
vorbeste cu el. iti jur k e cel mai bun medicament. am trecut prin aceeasi situatie. impreuna o s luati o decizie mai buna
si tine minte: postinol s ia o data sau d 2 ori p an.nu mai mult. are multe efecte advrse. nu apar acum.apar in timp.cancer l san.face o groaza d probleme
in legatura cu sangele care a aparut ieri
din cate tin eu minte, p prospect scrie k e posibila o sangerare. nu t speria.
dak mai ai prospectul, citeste-l!
scuze dak te-am speriat in vre-un fel.
iti urez mult noroc!
0
11-05-2008, ora 00:00
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
ms mult...pb e ca nu ma mai intalnesc cu prietenul...el a plecat azi din tara...e ff naspa...ce as putea sa fac??dc nu iau postinor...risc o chestie..dc iau risc alta chestie...si dc iau apoi anticonceptionale nu mi se regleaga ciclul la loc??pb cu cancerul si alte urmari...doamne fereste!!!!nu mai iau in viata mea postinor!!!!
0
11-05-2008, ora 00:00
eu_free
Nu este medic/terapeut
eu_free
multumesc pt raspunsuri!
din pacate am apucat deja sa iau alta pastila.sunt f nebuna insa nu am avut ce face.mi-e frica de un avort...sunt terorizata de ideea asta..si ma intreb dc a meritat riscul...pe care-l implica postinor.ce as mai putea face in aceasta situatie??sa merg la medicul endocrinolog?

acea falsa menstruatie o am chiar acum..si am luat al doilea postinor peste ea.ce sa ma astept?sa mai am una falsa si la data normala tot luna asta sa am un ciclu normal???

sunt f derutata.
va multumesc din suflet pt sfaturi!
o seara buna
0
18-05-2008, ora 00:00
bobocelelissa
Nu este medic/terapeut
bobocelelissa
c mai zici?
cum mai e cu postinorul?
testul d sarcina s poate face cam l 2 saptamani.
deci saptamana viitoare ar cam fi cazul s incerci.
oricum, dupa faza asta cu pastilutele t sfatuiesc s mergi l un doctor si s ii spui toata povestea, s ii zici l cat timp ai luat postinor. poate o s iti zica s faci ceva consultatii s vezi cam cum stai p plan hormonal.
vb cu un doctor, ok?
face to face ar fi bine. k s t poata analiza, s vada niste rezultate, s afle mai multe.
hai, bafta multa l test :) si numai sanatate!
0
25-07-2008, ora 00:00
kristiana
Nu este medic/terapeut
kristiana
buna...mi-a trecut ciclul acum 4 zile, ieri am facut'o cu prietenul meu dar nu si-a dat drumul in mine dar stiu ca inainte sa ejaculeze mai curge un lichid preejaculator, din cate am calculat eu perioada de fertilitate ar tb sa fiu in jur de 29 iulie, deoarece eu nu am ciclul regulat...si ieri cum ar veni nu eram in perioada aia, e posibil sa fi ramas insarcinata, doar de la lichidul preejaculator care cel mai pbb a patruns?am vb cu un medic ginecolog si mi-a spus sa stau lin ca inainte sa-mi vina ciclu cu cateva zile si dupa ce mi-a trecut cu 5-6-7 nu am cum sa raman?dvs c ziceti?multumesc anticipat
0
01-08-2008, ora 00:00
me ubyta lu razvy
Nu este medic/terapeut
me ubyta lu razvy
dar ai sp k esti virgina.gata?poi parerea mea e k daca nu7 ai ciclul regulat sa nu tii cont asa de mult de zilele alea de dinainte si dupa...parerea mea.mai bn ai grija si protejati va...apropo kti ani ai?bafta
0
02-08-2008, ora 00:00
kristiana
Nu este medic/terapeut
kristiana
am 18 ani...pai nush ce sa iti zic..nu stiu daca mai sunt ma crezi?si nici n-am mai incercat de atunci ca mor d froca :(..pop
0
29-11-2010, ora 01:14
solaray
Nu este medic/terapeut
solaray
buna am 18 ani, pe la inceputu luni am facut sex neprotejat si el si-a dat drumul dar nu in mine, si dupa 2-3 minute am facuto iarasi dar nu sa splalat inainte sa o facem iarasi, pe 20 octombrie am fost ultima oara pe stop iar acum nu mia mai venit stopu si suntem pe29 noiembrie..as vrea sa stiu cam ce sintome ai in prima luna k eu nu am nici greturi nici ameteli?, , si dak s-ar putea sa fi ramas insarcinata?si in cazu in care sa fi ramas insarcinata la cine sa apelez pentru un avort?.va rog am nevoie urgent de un raspuns:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: