Fibrom subseros

08-04-2019
MIELA
Nu este medic/terapeut
MIELA
Buna ziua.In urma unui control ginecologic, mi s-a gasit un fibrom subseros de 15/10mm.
Intrebarea mea este se poate gresi la interpretarea rezultatelor-fibromul cu lama de lichid in sac douglas?La privat mi s-a spus ca am lama de lichid in sac douglas, iar la spital fibrom subseros.Simptomele sunt urinare frecventa, dureri menstruale la ciclu si cheaguri mari la menstruatie.In februarie mi s-a facut o histerocopie pentru polipi endocervicali.
Cate anestezii generale pot face pe an?Ce imi recomandati embolizare sau laparoscop?
Multumesc.
2 comentarii
1
08-04-2019, ora 22:17
Sil13
Nu este medic/terapeut
Sil13
Iti recomand sa mergi la un medic ginecolog, am si eu un fibrom de 8/9 cm, adevarata dimensiune se descopera facand un RMN PELVIS. Unii medici mi’au recomandat miomectomie clasica( ca o cezariana), dar am fost si la Dnul dr Rahimian Hadi de la Regina Maria si el mi’a spus ca imi poate face si laparoscop.
Eu de embolizare nu vreau sa aud, nu mi se pare ok ca si concept..( pai daca fibromul este lipit de uter, seros sau subseros, cum e posibil sa se opreasca alimentarea cu sange a fibromului, fara sa fie implicit oprita si alimentarea cu sange portiunii respective a uterului? — ma rog, asa vad eu lucrurile)
Iti recomand o vizita la un alt medic ginecolog, poate te va lamuri, oricum, la 15 mm este foaaaarte mic dar daca ai, este bine sa il tii sub control, iti doresc sanatate si decizii intelepte.
0
09-04-2019, ora 09:41
MIELA
Nu este medic/terapeut
MIELA
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •