Fibrom subseros
Buna ziua.In urma unui control ginecologic, mi s-a gasit un fibrom subseros de 15/10mm.
Intrebarea mea este se poate gresi la interpretarea rezultatelor-fibromul cu lama de lichid in sac douglas?La privat mi s-a spus ca am lama de lichid in sac douglas, iar la spital fibrom subseros.Simptomele sunt urinare frecventa, dureri menstruale la ciclu si cheaguri mari la menstruatie.In februarie mi s-a facut o histerocopie pentru polipi endocervicali.
Cate anestezii generale pot face pe an?Ce imi recomandati embolizare sau laparoscop?
Multumesc.
Intrebarea mea este se poate gresi la interpretarea rezultatelor-fibromul cu lama de lichid in sac douglas?La privat mi s-a spus ca am lama de lichid in sac douglas, iar la spital fibrom subseros.Simptomele sunt urinare frecventa, dureri menstruale la ciclu si cheaguri mari la menstruatie.In februarie mi s-a facut o histerocopie pentru polipi endocervicali.
Cate anestezii generale pot face pe an?Ce imi recomandati embolizare sau laparoscop?
Multumesc.
2 comentarii
Iti recomand sa mergi la un medic ginecolog, am si eu un fibrom de 8/9 cm, adevarata dimensiune se descopera facand un RMN PELVIS. Unii medici mi’au recomandat miomectomie clasica( ca o cezariana), dar am fost si la Dnul dr Rahimian Hadi de la Regina Maria si el mi’a spus ca imi poate face si laparoscop.
Eu de embolizare nu vreau sa aud, nu mi se pare ok ca si concept..( pai daca fibromul este lipit de uter, seros sau subseros, cum e posibil sa se opreasca alimentarea cu sange a fibromului, fara sa fie implicit oprita si alimentarea cu sange portiunii respective a uterului? — ma rog, asa vad eu lucrurile)
Iti recomand o vizita la un alt medic ginecolog, poate te va lamuri, oricum, la 15 mm este foaaaarte mic dar daca ai, este bine sa il tii sub control, iti doresc sanatate si decizii intelepte.
Eu de embolizare nu vreau sa aud, nu mi se pare ok ca si concept..( pai daca fibromul este lipit de uter, seros sau subseros, cum e posibil sa se opreasca alimentarea cu sange a fibromului, fara sa fie implicit oprita si alimentarea cu sange portiunii respective a uterului? — ma rog, asa vad eu lucrurile)
Iti recomand o vizita la un alt medic ginecolog, poate te va lamuri, oricum, la 15 mm este foaaaarte mic dar daca ai, este bine sa il tii sub control, iti doresc sanatate si decizii intelepte.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4despre fibrom
- 11Cancer Uterin--ultima faza???
- 3fibrom destul de mare... e riscant sa faca o embolizare?
- 5am fibrom uterin urias
- 2Fibrom descoperit la nastere
- 3Sarcina si fibrom uterin
- 3fibrom uterin, hiperplazie adenomatoasa polipoida
- 5fibrom uterin
- 10branca ursului m-ar ajuta???
- 4fibrom de aprox.6cm pediculat
- 2Fibrom uterin help!
- 1fibrom uterin tratat naturist?
- 2Fibrom
- 3Un fibrom uterin micut, poate afecta sarcina?
- 2Flux diminuat menstrual
- 2Fibrom uterin
- 0Fibroame apărute a 3 a oara
- 3Am un fibrom de 7 cm pe partea stângă ce să fac să dea înapoi?
- 1Fibrom uterin 8 cm
Mai multe informații despre: Fibromul uterin
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: