FIZIOTERAPIE este bine sa se faca in conditiile urmatoare?

24-02-2014
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Va rog sa imi spuneti daca este in regula situatia urmatoare:


Acum 5 luni am fost internata si am facut recuperare medicala (fizioterapie, kineto, hidrokineto) + tratament celebrez, zaldiar.
La internare mi s-au pus urmatoarele diagnostice:
- discopatie lombara trenanta L5 grad doi,
- mega-apofiza transversa stanga L5/S1
- suspiciune endometrioza (ginecologic).

Din decembrie au aparut durerile destul de puternice din nou (durere lombara, fesa, pe tot piciorul si inghinal) si se pare ca nu mai cedeaza la nurofen ca inainet de internare.
Medicul de familie mi-a scris o trimitere cater balneolog.
Acesta s-a uitat pe raza de acum 5 luni si mi-a sucit piciorul (a dat durere la miscarile medicului) si mi-a prescris 6 proceduri de fizioterapie.
Nu am inteles cum se numesc toate acest eproceduri (dar era ceva electro, laser, unde..).

Alti medici mi-au spus mai de demult ca inainte de a face din nou fizioterapie va trebui sa fac un consult neurologic pentru a vedea daca nu am hernie.
Deasemeni eu am granulom dentar, infectie la sinusurile paranazale, candidoza bucala, traheobronsita (in curs de investigare deoarece nu mai trece de 3 saptamani) si suspiciunea de endometrioza.
Tensiunea mea este 9/5 sau 10/6 (este asa de cam 8 ani) si data trecuta la fizioterapie aveam zile cand ameteam tare si parca simteam ca lesin, aveam venele umflate. In spital asistenta mi-a zis ca imi aduc ei acus de mancare ca o sa imi treaca.

Cele enumerate mai sus pot sa fie o contraindicatie pentru fizioterapie?

Ultimile analize facute sunt de acum 5 luni.
Este in regula sa fac din nou fizioterapie atat de repede si fara a consulta inainte un neurolog?
Mi se pare ciudat ca data trecuta au aplicat fizioterapia doar lombar si putin din fesa iar acum voi face pe tot piciorul.
In spital am cerut sa faca pe picior si au zis ca nu trebuie.

Fizioterapia poate sa dauneze in caz de endometrioza?
Am citit ca fizioterapai este interzisa cand exista in corp infectii (granulom dentar si infectie sinusuri paranazale - sunt contraindicate?) Care sunt riscurile?

Am un RMN si un CT facute in urma cu peste 2 ani pe baza carora am observat ca se bazeaza in prezent balneologul (insa in ele nu aveam discopatie ci aveam doar megaapofiza transversa stanga L5).

Va intreb toate acestea deoarece mi se pare ca sunt tratata putin cam superficial, adica fara absolut nici o investigatie, fara sa fiu dezbracata la consultatie.

Va multumesc mult!
Sper sa primesc un raspuns pana maine la amiaza.

-
Exista vreo metoda de vindecare definitiva a discopatiei lombare prin megaapofiza transversa stanga L5?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: fizioterapia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Dureri si afecțiuni ce pot fi tratate cu fizioterapie
  •