Folosirea corecta a apei de gura

05-02-2010
Malvina_
Nu este medic/terapeut
Malvina_
Buna seara tuturor,

Dat fiind faptul ca, atunci cand am postat o intrebare, am primit foarte repede un raspuns limpede si avizat (multumesc inca o data!), imi permit sa revin cu o nelamurire care se incadreaza mai degraba la igiena dentara, nu la afectiuni... insa nu exista sectiunea respectiva.

Asadar: cum se foloseste corect apa de gura?-
- imediat dupa periaj? Am citit undeva ca interactioneaza cu substantele active din pasta de dinti, deci nu-i indicat imediat dupa. Dar cand, daca ne spalam pe dinti inainte de culcare? La cat timp dupa periaj?
- dupa folosirea apei de gura nu e indicata clatirea cu apa potabila, nu?

Stiu ca poate sunt intrebari stupide, dar tin de o cat mai riguroasa igiena a cavitatii bucale, de aceea va intreb.

Multumesc!
2 comentarii
0
05-02-2010, ora 09:48
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa periajul dentar de 2 ori pe zi, dupa care nu clatiti gura cu apa, nu beti si nu mancati 30 de min.
inca ceva... faceti diferenta intre apele de gura cosmetice, care se gasesc in supermarket, care contin fluor si care pot fi folosite nelimitat; si apele de gura din farmacie care contin clorhexidina si se folosesc timp de 2-3 saptamani, dupa care se face o pauza. in caz contrar, acestea pot determina colorarea dintilor si mucoaselor, reactii alergice, tulburari gustative etc.
0
08-02-2010, ora 00:11
Malvina_
Nu este medic/terapeut
Malvina_
Va multumesc! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: