formatiune tumorala parauterina. Ce inseamna parauterin si semnal Doppler prezent?

20-08-2009
cornelia2009
Nu este medic/terapeut
cornelia2009
Am primit urmatorul rezultat la ecografie: uter fibromatos; parauterin dreapta se vizualizeaza o formatiune cu ecostructura mixta cu semnal Doppler prezent de dimensiuni 39/38 mm. Am doua intrebari:
1. ce inseamna "parauterin" - pe uter (la exterior) sau pe ovar?
2. ce inseamna semnal Doppler prezent (este grav, sau poate fi, ce semnifica)
Mentionez ca am 49 de ani si nu mai am ciclu din luna ianuarie 2009: inainte de a intra in (pre?) menopauza am fost diagnosticata cu fibrom uterin cu diametrul in jur de 4 cm. Sa inteleg ca un fibrom este cel la care se face referire si in rezultatul de mai sus sau se refera la altceva (un fel de chist ovarian de exemplu: in acest caz se pot produce chisturi ovariene si in aceasta perioada, cind ovarele se presupune ca nu ar mai functiona?)
5 comentarii
0
22-08-2009, ora 18:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
"Parauterin " nu inseamna pe " ci "langa " ; deci linga uter, de partea dreapta ; nu spune ca acea formatiune ar tine de uter sau de ovar. dar mai mult ca sigur este o formatiune ovariana.Chist de ovar nu este pentru ca ecostructura mixta arata ca acea formatiune nu este formata numai din lichid, cum sunt chisturile, ci este in cea mai mare parte solida. Semnalul Doppler arata tocmai prezenta acestei structuri. Analizele ulterioare vor stabili natura acelei formatiuni pe ovarul drept si ginecologul va stabili ce-i de facut.
0
21-04-2010, ora 16:22
mitzugabriel
Nu este medic/terapeut
mitzugabriel
sotiei mele i sa spus ca are pe uter o formatiune rotunda heterogena de 63 mm si ca e caz chirurgical ce inseamna
0
25-04-2010, ora 12:55
ciciabella
Nu este medic/terapeut
ciciabella
buna ziua
formatiune chistica, este diagnosticul meu..inca din 2004 am aceasta problema in partea stanga..dupa ecografie mi sau dat anticonceptionale care leam luat 4luni.apoi am facut pauza si mia disparut foarmatiunea
tin sa precizez ca-n partea dreapta mi sa facut operatie pt chist ovarian, ANEXECTOMIE -in 2003
in 2005 am facut iarasi ECO si iata valorile:DT-67mm;DAP-30mm;DL-31mm;dimensiuni 35x20, apare micropolicistico
in 23.01.2006 sunt alte valori, DT-67mm;DAP-29mm;DL-44mm, ovar de dimensiuni 40x25
in luna 11.2006 am ramas insarcinata
in 07.2007 am nascut normal
in 20.11.2009 valorile sunt :DT -48mm;DL-87mm;DAP-30mm, dim-65x68x45,
in 08.01.2010valorile sunt:DT44mm;DL70mm;DAP40mm, am luat PROVERA G, 5mg(medrossiprogeterone)4cutii, si anticonceptionale(minulet)3cutii.
in 19.04.2010valorile sunt:DT48mm;DL72mm;DAP27mm;endometrio max2mm, formatiune di oricigine chistica 63x47mm;ovar19x10mm
intrebarea mea este daca ajung la operatie, mi se va extirpa si ovarul?apoi ce probleme voi avea fara ovar si fara menstruatie..VA MULTUMESC ANTICIPAT PT TIMPUL ACORDAT...
0
26-10-2010, ora 15:33
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Cornelia, parauterin inseamna ca acea formatiune este prinsa de uter in exterior. Eu am avut formatiune tumorala parauterina stanga 7/9. M-am operat in 2008, iunie. -*



(*modificat de administrator)
0
29-10-2010, ora 16:09
Manea-Alexandra
Nu este medic/terapeut
Manea-Alexandra
Buna ziua !Acum o luna am facut o ecografie generala.Rezultatul a fost acesta : Ficat: LHD:145 mm; LHS:44 mm; VP:9 mm; Ecostructura: Usor granitata...ANEXE-Dreapta:26/27 mm-micropolichistic, cel mai mare element latero-median de 9 mm; Stanga:21/19 mm-micropolichistic, cel mai mare element medio-distal de 7 mm, localizare:parauterina spre F.S DOUGLAS...as dori sa stiu daca este ceva grav.Daca trebuie sa iau tratament pentru ficat pentru ca este marit.Si in legatura cu ovarele am inteles ca trebuie sa ma duc la ginecolog sa imi dea anticonceptionale.Astept raspuns pentra a scapa de neliniste! Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Pregătirea pentru ecografie - ghidul pacientului
  •