fractura de tibie si peroneu

06-05-2012
oglagea
Nu este medic/terapeut
oglagea
sunt Mirela in urma unei cazaturi de la cc 3m fiul meu de 12 ani are urmatorul diagnostic -fractura decolare tip II salter harris extremitate distala dreapta t.o. si fractura metafiza distala peroneu drept t.o.mentionez ca nu s-a intervenit chirurgical este imobilizat cu atela ghipsata si dupa 10 zile revenim pt completare de ghips as dori sa intreb daca este o fractura usoara ?! are 45 zile de ghips fara punerea piciorului in pamant c-am greu ca este si la scoala. multumesc
3 comentarii
1
06-05-2012, ora 21:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Gravitatea fracturii se cuantifica strict prin studiul direct al radiografiilor, coroborat cu examenul clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-03-2019, ora 20:51
MariaMih
Nu este medic/terapeut
MariaMih
Buna seara!
Am un nepot de 16 ani care are o fractură decolare de tip 2 salter harris de tibie dreaptă extremitatea distala.
Va rog să îmi spuneți ce trebuie și ce nu trebuie să facă? Care sunt pasii ptr recuperare?
Multumesc anticipat!
I s-a pus o atela gipsata gambapodala ptr 30 zile cu recomandarea de a nu lasa greutatea pe picior și calciu cu d3.
0
10-03-2019, ora 21:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la 16 ani aceasta leziune este destul de rar intalnita (este mai frecvent la copii mici)
depinde foarte mult cat este deplasarea. caeste fracturi unde cartilajul de crestere este afectat trebuie foarte atent tratate altfel pot aparea probleme
nu aveti radiografiile;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul