fractura manuta dr.

14-11-2012
aniri19
Nu este medic/terapeut
aniri19
Buna ziua,

Am un baietel de 1 an si 4 luni si a cazut de pe pat, in manuta si am mers la urgente si mi s-a spus ca manuta este fracturata la 10 cm de incheietura mainii (palma) si cot. Mi s-a spus ca nu trebuie intreventie chirurgicala osul este fracturat si un pic deplasat. I-u pus manuta intre doua atele ghipsate (dedesuptul si deasupra manutei). Manuta nu s-a inegrit, nu s-a umflat este calda si el poate misca degetelele.
Intrebarea mea este - care este etapa urmatoare - mi sa spus sa revenim peste 7 zile. Am citit ca celor mici nu li se pune ghips deoarece nu le permite sa se dezvolte.
Va rog sa ma ajutati si cu sfaturi cu tot ce este necesar sa nu ramana cu urmari dupa acest incident.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
3 comentarii
0
14-11-2012, ora 23:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
2-3 saptamani ar trebui sa stea in ghips, aceasta perioada nu va afecta negativ dezvoltarea.
daca tratamentul este corect nu se poate aprecia fara informatii mult mai detailate.
daca indicatia este corecta, la aceasta varsta fracturile se vindeca fara consecinte majore (cele care nu afecteaza cartilajul de crestere)
0
15-11-2012, ora 11:16
aniri19
Nu este medic/terapeut
aniri19
va pot trimite scanat filmul cu fractura. Dar aici nu gasesc unde pot face atasamente. daca aveti un e-mail va pot trimite filmul.

Va multumesc!
0
15-11-2012, ora 17:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sunt doua posibilitati
1 cautati un site pe care e puteti incarca poze si apoi sa ne dati linkul pentru poze
2 eu am o adresa de mail pe profilul meu unde puteti trimite poze
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul