Frigiditate?

01-01-2009
alinutzza_23
Nu este medic/terapeut
alinutzza_23
Am 20 de ani. Acum cativa ani cred ca s-a intamplat ceva pt ca am observat ca nu reusesc sa mai am orgasm vaginal si ca ma excit si f greu. Acum un an mi-am inceput viata sexuala si m-am gandit ca prob se va rezolva. Am cel mai tandru si rabdator prieten din lume dar la contact nu simt nimic. Cand ma mangaie, ma lubrifiez vaginal dar nu ma excit, nu simt nimic in interior. Nu am nici o inhibitie, nici o fobie, nu sufar de nici o boala. Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat. Am, in schimb, orgasm clitoridian dar cu greu. Am auzit de diferite remedii naturiste cum ar fi tinctura de telina. Ajuta? La medic nu as vrea sa ma duc in primul rand de rusine si apoi pt ca am inteles ca voi vi trimisa la psiholog dar nu cred ca frigiditatea, in cazul meu, ar avea cauze psihologice. Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
02-01-2009, ora 09:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca toata problema de care te plangi tu este de natura psihologica.Ai acelasi prieten de un an de zile.Il iubesti?L-ai iubit?Bine, poti avea si orgasme instinctuale, animalice, care nu au nimic de-a face cu iubirea, dragostea.Tu spui ca nici macar de astea nu ai.Nu trebuie sa vezi in partenerul tau un obiect sexual, un mijloc de satisfacere iesit din uz, pe care nici rutina nu-l mai face eficient, trebuie sa-l privesti cu alti ochi.Sentimente, emotii, nu uitate, dar adormite.Faceti sex cand sunteti odihniti, nestresati, adresati-va cuvinte putine si frumoase, nu te gandi in timpul preludiului de ce-ti intarzie factura la lumina.Totul este in creierul tau; acolo trebuie lucrat.Stress-ul are cel mai mare rol in inhibitia sexuala-multa munca, situatii neclare, insecuritatea financiara, sociala, anturaj tensionat etc..Deschide-ti sufletul fata de omul de langa tine, daca il vrei langa tine, si situatia se va schimba.Telina e buna, este un afrodisiac impreuna cu ciocolata, ciupercile, strugurii. icrele, oua, morcov.Numai bine!
0
15-01-2009, ora 12:47
elenita22
Nu este medic/terapeut
elenita22
Am 22 de ani, viata sexuala mi-am inceput-o la 18...si nu am avut niciodata orgasm.Care este cauza?de 3 ani am un prieten stabil, il iubesc...urmeaza sa ne casatorim:)contact sexual avem destul de rar(1 data si la 3 saptamani chiar).Stresul cred ca este una din pb..deoarece amandoi lucram...iar eu sunt si studenta, ne intalnim doar seara, si atunci amandoi suntem obositi si nu ne mai dam atat de multa atentie:(
Am ajuns sa cred ca intr-adevar am o pb serioasa daca in tot acest timp nu am avut niciodata orgasm.Sa fiu oare frigida?Va multumesc anticipat!
0
02-08-2010, ora 14:23
no_name20
Nu este medic/terapeut
no_name20
Buna ziua! Aceeasi problema o am am si eu. Am 20 de ani iar viata sexuala mi-am inceput-o la 18. Am acelasi partener pe care l-am avut si atunci dar niciodata nu am avut orgasm...nici macar nu m-am excitat foarte putin. De multe ori daca actul sexual dureaza mai mult apare si durerea. Sunt sigura ca nu este din cauza unei probleme psihologice sau din cauza stresului. Va rog foarte mult, daca puteti, sa imi dati un raspuns. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: