Ganglioni la piept.

11-05-2012
Teaca Rudy
Nu este medic/terapeut
Teaca Rudy
Buna. Ma numesc Rudy am 16 ani si de mari am observat ca am ceva la pieptul drept. Mai exact, e ca un fel de ganglion, asemanator celora de la gat, doar ca e mai mic. Si la fel celor de la gat il pot misca stanga, dreapta, sus, jos. Este pozitionat intre sfarc si legatura dintre umar si piept.(La jumate, poate putin catre sfarc). Nu e pe piept, e sub piept in dreapta, pare a fi pe muschi. Eu am facut sala(forta) 2 luni jumate aproape 3 si am luat o pauza cam de 1 luna si marti m-am apucat din nou. Si marti am facut piept, nu pot sa spun ca am ridicat greutati mari, am ridicat potrivit cat sa imi revin dupa pauza. Iar seara, in timp ce ma spalam, am simtit acest ganglion sau ce o fi. Spuneti-mi va rog e din cauza efortului(sper sa fie asa) sau e din alta cauza? Exista vreun motiv de ingrijorare sau nu? Mentionez ca sunt fumator.(poate afecteaza si asta). Multumesc anticipat. Mai mentionez ca am si febra la piept de miercuri dimineata(asta mi se pare normal) iar la scoala am primit o lovitura in piept, dar nu in zona in care e acel ganglion.Multumesc.
2 comentarii
0
13-05-2012, ora 09:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e nici un motiv de ingrijorare ; daca nu te supara, nu e schimbata culoarea in zona respectiva, e doar un nodul/ganglion izolat, nu-l baga in seama. Se poate sa fie de la efort. Nu mai fuma daca faci sala, si consuma mai multe lichide.
0
13-05-2012, ora 13:17
Teaca Rudy
Nu este medic/terapeut
Teaca Rudy
Multumesc pentru raspuns. Ma bucur ca nu e nici un motiv de ingrijorare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.