Greață, scaun dereglat

31-01-2023
Nortys
Nu este medic/terapeut
Nortys
Salutare. 26 ani bărbat.
Încă mă mai lupt cu greață la stomac foarte foarte des de aproape 1 an și jumătate.Scaunul este rău și odată pe săptămână poate să fie potrivit.De obicei am greață dimineața pe stomacul gol dar și pe parcursul zilei.De multe ori beau puțină apă să-mi treacă greața.Nu ține mult dar se poate ca in aceași zi să am de mai multe ori greață.
De multe ori când deschid gura și e liniște aud din interiorul stomacului ca și cum se ar auzi o coca cola agitată, ca un acid.Si de multe ori și zgomote.
La începutul problemei mele am fost la medicul de familie mi-a dat un tratament care nu mă ajutat.Am făcut analizele la sânge la scaun și pentru helicobacter și nu mi-au găsit nimic.Am mers la Arcadia la un gastro unde acolo am dus analizele ce le făcusem mi-a spus că este posibil să fie intestin iritabil.Mi a dat un tratament pentru o lună pe care l-am urmat.Nu am văzut o mare diferență dar a fost un pic mai bine.Dupã care am ajuns până în ziua de azi să nu știu ce pot avea.Recent am fost in afară la un gastro din nou i-am spus simptomele mele mi-a dat niște Pastile pentru greață și probiotice pe care le-am luat 3 săptămâni dar nu pot spune că am văzut mare schimbare.El mi-a spus că la prima vedere nu pare nimic grav și că poate fi pe bază de stres.Acum eu M am decis să fac o dietă strictă și să elimin toate alimentele care pot irita stomacul, cafeaua, dulciuri, alcoolul, prăjeli, grăsimi etc să văd cum mă simt.
Până la problema asta pot spune că alimentația mea era potrivită, nici prea rea nici prea bună.In schimb pot spune că am consumat destul de des alcool.
Îndrumați mă vă rog ce să fac.
Trebuie să ajung la endoscopie si colonoscopie?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: