Durere după defecare

19-09-2022
M26
Nu este medic/terapeut
M26
Rareș are 3 ani. Născut prematur, cu 2kg... De la naștere am avut probleme cu refluxul, doctorii punând l pe seama prematuritatii. La 2 ani am făcut un set de analize pentru ca era un copil extrem de nervos și agitat, cu reflux, scaune proaste, in ultima perioada nu mai digera foarte multe alimente, miros acru... Sa nu mai spun ca fiecare scaun era făcut după o alergare continua de 30minute... Uneori și mai mult. Am descoperit ca avea colonul inflamat, alergie la ulei de peste (pe care l consuma cu laptele praf) lapte de vaca și albuș de ou. Am exclus toate alimentele dar îmbunătățirile au întârziat sa apară. Am făcut o disbioza intestinala și am descoperit ca avea în exces klebsiella, e coli și lipsa lactobacilus... Am început cu probiotice. O perioada ne-a fost foarte bine. A început sa tolereze din ce în ce mai multe alimente, sa fie mai calm.. În urma cu 2 luni a avut o enterocolita... Urmata din nou de constipație. Scaun de 2 zile, agitație în momentul în care simțea nevoia sa facă... Am întrerupt probioticul sa i pot repeta disbioza și de aici lucrurile parca s au înrăutățit și mai tare. De aproximativ doua săptămâni se scarpina exagerat la fund. De câteva zile, face scaun de 3 4 ori pe zi... Dar ceva foarte uscat.. Și o cantitate mica. Cât o unghie. După aceste scaune pare ca l doare foarte rău fundul. Am senzația ca se chinuie sa mai facă și nu poate... Este încordat, se screme, plânge și se trage tare de fund. În urma acestor scaune și pielea se face foarte roșie...iar mirosul este unul înțepător...ma duce cu gândul la o varza murata. Aștept rezultatul disbiozei și zonulinul ( pe care l-am avut ușor mărit cu 6 luni în urma)... Am nevoie de un sfat.. Ce pot sa fac pentru calmarea acestor crize în care, se da cu fundul de pat, se trage de chiloței, plânge.se încordează. Nu am văzut urme de sânge în scaun, asa ca mi e greu sa cred ca este o fisura anala. Pana ajung la un medic am nevoie de. O părere, în sfat. Va mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: