helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 105106107 Înainte ›
0
26-05-2016, ora 21:22
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Danonino, inca nu ai crapat mai baiete? Ciocu' mic si joc de glezne! :)))))))))))))))))))
0
06-09-2016, ora 22:02
dava
Nu este medic/terapeut
dava
Eu sunt in grija dr Ditoiu de la Fundeni, sef e promotie cu nota 0 pe linie.Excelent doctor gstroenterolog, l-am gasit pe net, este foate solicitat
Va pup
0
04-01-2017, ora 10:10
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
La multi ani!

Ce mai faceti ? Cum mai stati cu sanatatea ?
Eu atata timp cat nu ma supar si sunt odihnit ma sunt bine cu stomacul. Sustin in continuare ca nu trebuie luptat impotriva H. Pilory ci doar tinut sub control. Avea dreptate medicul.
0
03-02-2017, ora 20:21
Cata.dan
Nu este medic/terapeut
Cata.dan
salutare tuturor
Sunte nefericitul posesor al HP. vand ca sunt peste 100 de pagini si imi este imposibil sa le citesc pe toate.
din ce am apucat sa citesc remediile naturale pe care le-am gasit sunt:
- miere manuka. stie cineva care este cea originala si unde o gasesc?
- argila albastra
- pastile cu extract de broccoli sau tratamentul cu cele 3 produse naturale: Sulforafane, Mastic Gum, Colostrum
- ulei de cocos

Va rog sa ma ajutati cu un sfar, care ce iti luat si care si-au facut efectul.
Chiar nu vreau sa incep cu tratament cu antibiotice.
Va multumesc anticipat.
0
12-02-2017, ora 02:48
Liviu B
Nu este medic/terapeut
Liviu B
Miere de manuka nu face nimic am luat eu doua borcane. Pe flacoanele de mastic gum scrie ca nu tratează nici o boală dar cu litere minuscule. Am luat și din alea doua flacoane. Am urmat și un tratament cu antibiotice care este devastator. Slăbisem 18kg.Am observat ca în funcție de ce maninc mă simt mai bine sau mai rău. Multă sănătate tuturor.
0
19-02-2017, ora 21:20
ch.ram
Nu este medic/terapeut
ch.ram
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu Helicobacter Pylori dupa o endoscopie cu biopsie-test rapid. Am luat 2 scheme de tratament. Prima de 7 zile cu (Augmentin 1000 + Claritromicina 500)+ Emanera ( 21 zile), dupa 1 luna am facut testul in aer expirat pt HP si a iesit tot pozitiv. Am mers din nou la gastroenterolog mi-a dat alta schema de antibiotic cu (Metronidazol+ Tetraciclina) de 10 zile + Emanera ( 21 zile), dupa o luna am repetat din nou testul in aer expirat si a iesit la fel - pozitiv. Mentionez ca inca mai am acid, nu am durerile si crapele de la inceputul tratamentelor, dar nu ma simt complet vindecata. Mentionez ca inainte sa ma pricopsesc cu bacteria asta, nu aveam niciodata acid la stomac. Avand in vedere ca nu cred ca mai rezist inca unei scheme de tratament cu antibiotice, as dori sa aflu parerile celor care s-au tratat complet, cu tratamente naturiste. Si inca ceva, testul din scaun pt HP nu e relevant, mi-a iesit negativ, iar cel din sange arata anticorpii, care indica ca ai avut candva infectia, dar nu arata daca te-ai tratat sau nu. Singurele metode de depistare 100 % valabile sunt: endoscopia cu biopsie ( test rapid sau analiza de laborator) si analiza din aer expirat, care se gaseste in f putine centre din tara noastra. Astept parerile celor care s-au tratat de aceasta bacterie. Multa sanatate!
0
09-09-2017, ora 12:47
Ciprinell
Nu este medic/terapeut
Ciprinell
In legatura cu helicobacterul va dezvaui un nou aliment care a carui seva face minuni dimineata pe stomacul gol curatati 2 cartofi si sa obtineti 50 grame de zeama fie in storcator fie dati cartofi prin razatoate si stoarceti bezi acea zeama si dupa circa 30 40 de min consumati o banana... am luat antibiotice am avut de gradul 7 si dupa mia sui la 13 si la amiaza o pastila pe zi de nexium inainte de mancare.. fara antibiotice si altele si scapati de el nu folositi tinctura de propolis doar daca aveti propolis boabe bunicu meu e apicultor si obisnuiam.sa iau dimineata tinctura de propolis si nu mancam nu e bn ca este cu alcool si lui ii place acest lucru de aceea mia urcat de la 7 la 13 in scurt timp
0
12-09-2017, ora 10:24
Gabi Lavinia
Nu este medic/terapeut
Gabi Lavinia
Buna ziua,
Am facut analizele fetitei mele, in varsta de 8 ani si a fost diagnosticata cu helicobacter Pylori.
Vreau sa-mi spuneti daca este grav la un copil in varsta de 8 ani si daca ii voi face tratament, daca o sa recidiveze? Va multumesc!
O zi buna!
0
28-09-2017, ora 12:11
gabi32
Nu este medic/terapeut
gabi32
Buna ziua, as dorii sa stiu daca cele 2 tipuri de antibiotic pt tratamentul helicobacter pylori trebuie sa la iau inainte de masa sau dupa masa? Doctorul nu mi-a spus sau poate am omis eu acest lucru. Va multumes, astept un raspuns.
0
18-11-2017, ora 18:40
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Ciprinel tu ai luat zeama asta amidonul asta de cartofi ? sau ai auzit de la altii ?
0
21-02-2018, ora 14:03
SanLeo
Nu este medic/terapeut
SanLeo
Am citit foarte foarte multe despre intreaga analiza a uleilui de oregano (pe lingurita cu zahar si ulei, de altfel este foarte iute) impotriva helicobacterului Pylori.
0
10-04-2018, ora 14:00
nasica
Nu este medic/terapeut
nasica
Voi merge sa fac testul pentru depistarea acestei bacterii. Care analiza e mai bine de facut: test respirator, proba din materii fecale sau proba serologica? Nu am dureri, nu am slabit, am pofta de mancare, dar sunt balonata excesiv mai ales dupa pranz. Am facut in urma cu un an colecistetomie iar medicul de acum mi-a spus ca sunt multe cazuri care in urma acestei interventii s-au ales cu Helicobacter pillory. A mai patit cineva?
0
21-08-2018, ora 00:03
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutare tuturor!

N am mai avut timp sa intru pe forum, au fost niște schimbări in viața mea, dar cu siguranța nu v am uitat pe niciunul! Sper ca sunteți bine cu toții si poate ne vom auzi mai des.
Tocmai am realizat ca prima mea postare a fost exact acum 10 ani. Wow! Cum a trecut timpul!

Va imbratisez cu drag pe toți!

Pupici cu sclipici
0
02-12-2018, ora 03:42
maria099
Nu este medic/terapeut
maria099
Buna! Vreau si eu va rog macar un sfat deşi am citit multe pagini aici..2 tratamente bazate pe dublu antibiotic si protectie prima data penicilina si al doilea pe baza de claritromicina..eşuate pentru Helycobacter pozitiv si in sange si in scaun, cu ce difer eu fața de voi..e ca nu mananc nimic si am slabit 10 kilograme desi eram deja slaba inainte..pe linga starea de voma daca incerc sa mananc durere de stomac si etc..mie, mereu mi au iesit bubite tot gatul pieptul si dupa primul tratament si pe fața toata..si nu mai stiu cum sa scap.ca femeie cu loc de munca la care nu poti sa mergi in halul asta plus sa stai in casa si nici sa nu poti manca si sa ti se dea doar tratamente cu antibiotice..e cam moarte curata.nu stiu ce sa mai fac pt ca numai astfel de tratamente mi se dau..si nu destul ca sunt grele imaginati va fara mancare oricat m as forța.oare mor in cele din urma slaba si buboasa?:))amuzant si nu prea.Mulţumesc!
1
02-12-2018, ora 10:03
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Maria!

Sinceră sa fiu, eu nu am mai auzit sa se dea penicilina pentru HP! Dublu antibiotic se da in același timp, oral, plus antiacide, gen amoxicilina+claritromicina/Metronidazol+ceva pt stomac. Sunt câteva scheme de tratament, medicul gastroenterolog o va alege.

Încearcă sa schimbi medicul, in felul asta afli si o alta părere, plus ca atâtea antibiotice nu fac bine. Încearcă sa mergi si la un medic homeopat iar pentru stările de rau/greață poți folosi Ghimbirul, este foarte bun.

Numai bine!
0
05-02-2019, ora 19:24
Helicobacter
Nu este medic/terapeut
Helicobacter
Se pare ca ati scapat de bacterie!cam lunga pauza.
0
05-02-2019, ora 21:30
maria099
Nu este medic/terapeut
maria099
Nu am scapat, nu stiu ce este din senin sa'mi iese bubite de la orice mancare..daca as manca doar pui si cartofi toata viata ar fii bine ca de la asta nu mi iese sau de la fructe.o gustare din altceva si fac reactie pe piept gat si fața arata ca niste cosuri si se retrag peste noapte si reapar cand mananc.balonata incontinuu, dureri de stomac.nu mai inteleg dupa 3 tratamente cu antibiotice care mi au facut mai mult rau decat bine ce mai pot sa fac.La analizele de sange nu iese nimic la raza normal..astept rezultatul unei endoscopii fiindca medicii sau gandit ca poate e altceva...ma fac vegana fara sa vreau, eu care voiam sa ma ingraş :) Daca doamne fereste zic ca nu au gasit nici la endoscopie...ce naiba poate fii??
0
06-02-2019, ora 20:43
Helicobacter
Nu este medic/terapeut
Helicobacter
Maria, poate endoscopia va lamuri situatia.Zici ca ai incercat 3 cure de eradicare si nu a mers?
0
07-02-2019, ora 21:11
Andreea zayn
Nu este medic/terapeut
Andreea zayn
Buna seara! Am si eu un copil de 2 ani a fost suspect de helicobacter pylori i am facu analizele de 4 ori la 4 laboratoare diferite prima data a iesit pozitiv, a doua negativ, a3 a echivoc 0, 9 iar a 4 a i am facut la sange si a iesit 0, 4 nu mai stiu ce fac copilul meu vomita am fost la medici pediatri diferiti toti imi spun ca nu are bacteria.si ca ii un copil sanatos, dar nu inteleg de.ce tot vomita orice.ar manca el vomita este un copil bine hidratat are 2anisori are aproape 14kg, deci el vomita si apoi mananca...daca vede mancare sau ceva la cineva incepe sa tuseasca si sa.vomite...va rog ajuta ti ma nu mai stiu ce sa fac sa nu mai vomite copilul...
0
26-02-2019, ora 14:39
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna, incearca si testul respirator cu uree si coproparazit dar doar n perd de luna plina ( nu s samanisme...este probat stiint ca n perd de luna plina paraZitii sint activi ) plus analiz de sange..ficat...eco.ptr fiere. Desi voma greata s specifice ptr hp. Eu as repeta copro la alt lab din Buc eventual. Tine ne la curent si sanat ptr cel mic!
0
26-02-2019, ora 14:42
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Ptr Maria..cum te m.simti ce tratam.ai m facut?
0
05-03-2019, ora 20:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Andreea, încearcă sa mergi la un gastroenterolog, poate are alte probleme si nu are legătura cu Hp! Fetița mea la fel vomita când era mică si nu știam cauza, pana când am aflat ca are reflux gastro-esofagian!
De asemeni un test coproparazitologic nu ar strica dupa părerea mea!

Numai bine si multă sănătate copilului!
0
14-03-2019, ora 21:49
Cristi 40
Nu este medic/terapeut
Cristi 40
Salut. Mai stie cineva ceva de Mr Nick? Am vazut ca e pasionat si are habar de multe lucruri. Cum as putea da de el?
0
16-03-2019, ora 11:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Cristi,

Ii poți trimite un mesaj privat pe forum. Iti va răspunde sigur, poate cu o mică întârziere :-)

Numai bine!
0
18-03-2019, ora 20:42
maria099
Nu este medic/terapeut
maria099
Buna! Revin la fel de plina de bube, eu sunt mereu sarcastica desi imi vine sa ma tai toata ca nu mai suport asa viata.am aflat ca nu ar mai fii pozitiv helicobacterul dar in unele cazuri si exact si eu m am nimerit, sa persiste urticatia si dupa ca o boala autoimuna tiindca a fost dat tot sistemul peste cap din cauza bacteriei si atatea antibiotice, ca sa nu mai zic ca mi vine sa plang cand citesc ca oameni de ani de zile se chinuie sa scape si nimic nu merge :| bani gramada de luni de zile si asta e tot ce am aflat...am luat antihistamine-nimic..am luat homeopate Urtica urens, rhus tox.nimic bai frate.nu stiu...si bineinteles inca merg la medici.Nu stiu daca imi puteti da vreo solutie si cunoasteti urticaria de dupa.dar am zis sa va raspund.Sper a voi sunteti bine
0
18-03-2019, ora 21:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Maria,

Dar tu ești sigura ca este urticarie? Cred ca ar trebui sa mergi la un dermatolog si sa te examineze mai bine, sa nu fie vorba despre altceva...

Dacă ești din București te poți duce direct la spitalul Colentina. Acolo vei găsi si medici dermatologi, plus ca au un laborator pt diferite teste preluate de pe piele.

Numai bine!
0
19-03-2019, ora 23:04
maria099
Nu este medic/terapeut
maria099
Nu este altceva.este aceiasi urticarie(bubiţe mici rosii cu cap alb-pe piept gat obraji zona gurii frunte) care persista chiar si dupa eradicarea bateriei. Cateva saptamani m am bucurat ca mi am revenit ca nu am mai avut dar am distrus sistemul iar cu 4 zile de antibiotic pentru dantura(operatie infectie) si au reaparut exact a 5 a zi cand le am terminat.Am zis in unele cazuri asa se intampla sa persiste si dupa eradicarea bacteriei si eu sunt unul dintre ele, asa mi s a explicat si puteti gasi si pe internet. Am incercat ce mi s a dat, erau doua cai antihistamine si homeopate..inclusiv clorocalcin care este stravechi recomandat pt alergii.nimic nu functioneaza.urmeaza sa merg zilele urmatoare la alergolog.atatia bani care nu i am degeaba.ma dispera..arat in ultimul hal, altadata se trageau mai repede si aparaeau din nou.acum persista..in fiecare noapte sper sa ma trezesc a doua zi cu mai putine si cand colo...dau in depresie.o sa va scriu ce aflu la alergolog daca asta ma va ajuta cu ceva..ca vad ca degeaba sper si nu i dau de capat :)
0
21-03-2019, ora 21:17
Cristi 40
Nu este medic/terapeut
Cristi 40
Multumesc Jaquelline
0
21-04-2019, ora 19:54
Vadym
Nu este medic/terapeut
Vadym
Salut! Am urmat si eu tratament pentru eradicarea H pylori. Ultimul test a iesit negativ. Problema mea este ca sunt in permanenta balonat. De obicei mananc cartofi si peste, dar cind schimb meniul apare senzatia de greata. Folosesc in prezent digenzym plus, meteospasmyl si espumisan, dar senzatia de balonare persista. Imi puteti recomanda ceva pentru eliminarea balonarii, si care ar fi cauza?
0
05-05-2019, ora 02:07
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Uleleeeeuuuu Jackie darling, ai reaparut pe firmamentul forumului ?..Agonie si extaz pentru admiratori cred! Ce ciudat ca si eu am revenit pe aici dupa o pauza de 3 ani in care am si uitat ca mai exista forumul asta. Ce mai faci cu ce te mai ocupi ?...Sa nu imi zici ca nu ai descoperit inca o metoda eficienta pentru helicopterele care iti bantuie prin masa viscerala ! Eu am ramas tot cu propunerea mea stii bine ! Trimit un escadron de avioane de vanatoare MIG 21 si distrugem toate helicopterele alea nenorocite ! Apropo nu mai intri si pe subiectele tale preferate de masturbare ?..Sper ca nu te-ai intors cumva in nenorocita asta de Romania. ! Desi vremea proasta din ultima vreme ma poate face sa cred ca e posibil sa te fi intors...doamne fereste !...
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 105106107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.