helicobacter pylori

3188 comentarii 1 23 ..... 106 107 Înainte ›
0
30-10-2008, ora 20:00
jon
Nu este medic/terapeut
jon
in general ma doare dupa ce mananc. fructe, dulciuri nici nu mai zic ma doare de nu mai pot am inteles k sucul de broccoli e fff bun si de azi am inceput sa beau kate o canita dar ma durut si de la el stomacul nu stiu poate asa e la inceput vedem pe parcurs multumesc de rasp
0
31-10-2008, ora 01:53
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
buna arena.multumesc mult ca ai raspuns la mesajul meu.eu m-am simtit foarte bine dupa al 2-lea tratament dar simptomele au revenit de curand ;( imi este si frica din cauza ca am tot auzit in stanga si in dreapta ca in timp poti face cancer stomacal de la bacteria asta...stie cineva, ulcerul este ereditar?
am gasit pe net o reteta din ceaiuri pt tratarea ulcerului!! galbenele+musetel+coada soricelului+sunatoare+menta+patlagina!din toate plantele se face un ceai si se bea neindulcit (sau cu o lingurita de miere )pe stomacul gol, cu 30 min inainte de masa.dureaza tratamentul cel putin 2 luni, dar se zice ca este eficient..o sa incerc si eu sa vad poate reusesc sa tratez pe cale naturala.Niculae Nicusor parca a postat mesajul cu brocolli...am sa il caut si eu!!pupici
0
31-10-2008, ora 01:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
gata l-am gasit ;))
"Autor: N I C K Data: 08-08-2008
Sal! Conform unui studiu realizat in Japonia, cel mai bun tratament pt Helicobacter pylori cu o concentratie mai mare de 0, 9-1, 3 este sucul de broccoli care contine un compus fitochimic numit sulforaphane care distruge aceasta bacterie raspunzatoare de aparitia unor afectiuni precum gastrita hiperacida, ulcerul gastric si in cazuri grave chiar cancer!!! In concluzie, nu ar strica sa consumati zilnic macar jumatate de kg de broccoli sau facut suc la storcator. Este mai eficient decat celebrul tratament cu Omeprazol, metronidazol si claritromicina! "
0
31-10-2008, ora 08:19
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cu multa placere jaquelinne.De fapt nu trebuie sa-mi multumesti asa mai auzim unii de la altii ce sa facem cu bacteria asta.Eu stiu ca nu este ereditar ulcerul si din pacate da, aceasta bacterie poate provoca, cancer.NU stiu ce sa zic, eu am postat tot ce am facut eu, acum ma simt bine dar am incercat multe chestii si nu stiu careia dintre ele se datoreaza aceasta ameliorare.Sa fie medicatia?sa fie propolisul?sa fie reflexoterapia?habar nu am.Cert este ca si prima data m-am simtit bine dar dupa un timp a reaparut.Este bun ceaiul gasit de tine.Stiu ca la tara unde mai merg din cand in cand spunea toata lumea ca ceaiul de musetel este un adevarat dezinfectant si e f.bun pt stomac.Stiu ei ce stiu ca inainte nu erau atatea medicamente si porcarii care afecteaza altceva in timp ce trateaza o probleme, si oamenii aveau o durata de viata mult mai mare decat acum.pupici
0
31-10-2008, ora 17:15
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Fratilor nici eu nu stiu ce sa mai zic cu durerile si greata care sunt mai accentuate dimineata.In restul zilei tot simt o indispozitie.De multe ori parca si capul ma doare, o fi tot de la stomac? Mersi de reteta cu brocolli, cred ca am sa beau si eu sa vad ce reactie are...va pup!
0
31-10-2008, ora 17:54
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
azi mi-am luat ceaiurile si mi-am facut unul, am avut o usoare durere in stomac atunci cand l-am baut...dar sper sa fie de bine!!eram curioasa, sucul de brocoli cat timp trebuie baut?!o sa incerc si cu propolis ;)
va pup
0
01-11-2008, ora 01:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
am gasit ceva interesant pe net despre h.pylori!!mierea, brocoli si propolisul sunt foarte bune pt tratarea bacteriei!!

Propolisul
Secretat mai ales de mugurii plopului, dar si de cires, prun, brad, piersic, castan, pin, propolisul este si el cules de un numar restrâns de albine culegatoare. Rasinos, cleios, insolubil în apa, dar usor solubil în alcool, colorat de la galben la verde închis, dar si rosiatic si chiar negru, este cules mai ales în lunile august si septembrie.
Albinele îl prelucreaza cu ajutorul poleinei, învelisul graunciorului de polen, care este regurgitata în amestec cu saliva încarcata de antibiotice, care sunt astfel încorporate în propolis.
Continând numeroase antibiotice, este folosit de albine pentru îndepartarea din stup a agentilor patogeni. Substantele balsamice continute, aldehidele aromatice si uleiurile eterice, sunt degajate si purifica atmosfera din stup.
Efecte constatate:
- antimicrobian (distruge bacteriile si virusii)
- antiparazitar (anihileaza Giardia si Trichomonas)
- antiinflamator, cicatrizant si regenerant
- antioxidant
- antitumoral si radioprotector
- imunomodulator (stimuleaza producerea de anticorpi, crescând rezistenta corpului la boli)
- bronhodilatator (permitând eliminarea secretiilor), de unde eficacitatea în tratarea afectiunilor respiratorii, astm, bronsita, stari gripale
0
01-11-2008, ora 01:33
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ulcere, gastrite, diaree
Utilizarea mierii ca tratament pentru ulcere si gastrite vine din traditia populara. Descoperirea rolului Helicobacter pylori în ulcer i-a condus pe cercetatori la explicarea efectului terapeutic prin efectul antibacterian. De asemenea, mierea protejeaza mucoasa gastrica prin stimularea fluxului sanguin, prin efectul antiinflamator si prin stimularea cresterii celulelor epiteliale. În plus, ca si glucoza, mierea ajuta absorbtia sodiului si a apei.
0
01-11-2008, ora 01:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
"H.P este o bacterie foarte periculoasa si din pacate foarte frecvent intalnita astazi.Aceasta bacterie netratata rapid duce la Ulcerul de stomac si mai depart la cancerul de stomac, gastrite.Iti recomand din toata inima un produs foarte complex natual 100% biocombatibil cu organismul uman bazat pe legume si fructe.Este un produs creat de un renumit DR.cunoscut la nivel mondial pentru ca a inceput lupta impotriva cancerului si a creat primul laborator de chimioterapie din lume in anii '50.Acest produs este in primul rand pentru preventia cancerului de san si de prostata, contine o substanta numita SULFORAFAN care se gaseste in mugurele de broccoli si care distruge H.Pylori.La antibiotice aceasta bacterie este imuna.L -am recomandat foarte multor persoane si rezultatele au fost 100% rezovate."
0
01-11-2008, ora 01:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nume:
sandra Data: 2005-09-11

Intrebare:

Va rog sa-mi recomandati un tratament naturist de eradicare a bacteriei..Helicobacter pylori".
Va multumesc!

Raspuns:

Va recomand Aloe Delicat(Favisan) 1 x3 lingurite/zi inainte de masa, C-Med-100 1 cpsx3/zi (o luna). Rp: Galbenele 20 g, Troscot 20 g, Tataneasa 20 g, Sovarv 10 g, Coada-racului 20 g, Roinita 10 g, Maghiran 10 g. Se ia din amestec o lingurita cu varf, se infuzeaza 3 min, se strecoara; se beau 3 cani/zi, cald indulcit cu miere. Incercati sa mergeti la un medic homeopat pentru prescrierea remediului constitutional, care sa ajute organismul sa elimine bacteria HP marindu-i capacitatea imunitara.
Dr. Iuliana Avadanei - Centrul de sanatate Medireflex
2
01-11-2008, ora 16:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut tuturor!

Documentadu-ma intr-o zi pt dvs., cei care aveti probleme cu Helicobacter pylori, am gasit un supliment produs de o firma foarte faimoasa din SUA. Din pacate, tot ce este bun nu se gaseste in Romania. Din fericire Romania la insistentele unora, printre care si eu, a fost inclusa pe lista tarilor de unde se poate comanda. (Eu sunt foarte sictirit de Romania, am ajuns sa imi tratez o problema dermatologica in Los Angeles, pt ca in Romania se prescrie decat Roaccutane, asa ceva este fantastic de enervant...)

Puteti comanda acest produs care contine 400 mcg de sulforafan, o cantitate enorma si pura (pt ca intr-un kilogram de broccoli crescut pe soluri pe care se utilizeaza fosfati si azotati din abundenta se gasesc maxim maximorum 10 mcg).

In plus suplimentul contine 60 de capsule si costa aproape 3, 5 $ (bineinteles trebuie sa comandati o cantitate mai mare, pentru a avea macar cateva luni; mai sunt si taxele de expeditie maxim 40$, dar asta depinde de cate flacoane cumparati si de greutatea coletului). Credeti-ma ca merita. Decat cantitati enorme de claritromicina, omeprazol, esomeprazol si metronidazol, mai bine kg de broccoli, sau cateva capsule de 100% Natural Sulforaphane from Broccoli...

Este alegerea dvs., eu mi-am facut datoria sa va informez.aaaaaa si doresc sa va spun ca in 2007 OMS a facut un studiu din care reiese ca 80% din persoanele tratate cu Klacid (claritromicina) Omeprazol (Omez, Omeran etc.), Esomeprazol (Nexium) si Metronidazol, nu numai ca nu se trateaza, dar se expun la tulburari psihotice din cauza afectarii sistemului limbic si a transmisiei dopaminergice de catre cantitatea enorma de antibiotic si de catre antiacide...asa ca mai bine adoptati "scheme terapeutice cat mai naturale"...EMINESCU nu a fost tampit cand a spus ca, citez: "Natura nu minte niciodata".

Va doresc numai bine si Dumnezeu sa va Binecuvanteze pe toti :)
0
01-11-2008, ora 19:43
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
multumim mult Nick!!esti un dragut ca te gandesti si la noi!!pup
0
01-11-2008, ora 22:05
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Nick, multumim pentru informatia data...Din pacate eu sunt una dintre persoanele care a tratat helicobacterul cu:Klacid, Omez si Metronidazol.Daca astea-s tratamentele care se aplica pacientilor in Romania, trebuie sa ne supunem ca nu avem ce face.In momentul in care te simti rau, mergi la medic si ti se prescrie un tratament iar tu trebuie sa-l iei.Apoi apare cineva si spune ca nu este bun, ce poti face mai ales ca l-ai luat intre timp? No fi fost el Eminescu un tampit dar totusi sunt persoane care s-au tratat de helicobacter cu antibioticele prescrise de medic.
1
01-11-2008, ora 22:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sunteti foarte draguti, as da orice sa am astfel de persoane in cercul meu social pt a nu mai fi nevoit sa ma enervez din cauza gandirii a la Simona Senzual.

Nu este nici o problema daca ai luat tratamentul doar odata, studiul dsp care am vb precizeaza ca efectele apar in cazul a cel putin 2 cure (cum o cura dureaza 7 zile, nu ar trebui sa iei mai mult de 14 zile pentru a ajunge sa ai halucinatii, delir etc).

Sunt asa de vehement pentru ca eu in 2005 din cauza unui medic si a asistentei dansei, am facut o frumusete de soc anafilactic si clinic (2 in 1 ca la Dero). De atunci m-am documentat asa de mult incat sunt propriul meu medic, si inainte sa iau ceva, chiar si natural imi trebuiesc cel putin 2 studii favorabile.

Ganditi-va foarte bine inainte sa luati ceva, daca nu va place intrutotul, cautati pe net, sunt foarte multe suplimente de zeci de ori mai bune si mai ieftine (exemplu, decat sa iei Xanax pentru a dormi seara sau diazepam mai bine iti cumperi Bio-melatonina si dormi natural) etc.

Cand am spus ceea ce am spus nu v-am invinovatit pe dvs, ca pana la urma dati crezare unor persoane care au facut o facultate (ma refer la medici) si care se presupune ca dau tratamente in asa masura incat sa mareasca atat complianta pacientului cat si gradul de vindecare pentru a fi cat mai aproape de 100%, nu?

In schimb ei habar nu au, medicul meu de familie de exemplu cand m-am dus cu simptome precum disfaie, odinofagie, dureri retrosternale, pirozis, faringita cronica si reflux faringo-laringian (simptomele unei Boli de reflux gastro-esofagian (BRGE)) se uita la mina ca, citez o vb din popor "boul la poarta noua"; a avut si tupeul sa imi spuna sa vb pe romaneste ca nu intelege... si atunci am fost nevoit sa ai spun in fata ca este o tampita!!!

Numai Bine si incercati sa va achizitionati produsul din SUA, este foarte bun! (poate conving vreo firma din Romania sa il importe)!!!
1
01-11-2008, ora 22:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz eventualele greseli gramaticale, am scris msj de mai sus in 2 min. :)
0
02-11-2008, ora 10:56
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Nick esti foarte dragut.M-am mai inistit putin in privinta tratamentului pe care l-am facut timp de 7 zile.Intradevar si mie mi s-a recomandat (tot de medic) xanax si egilok pentru o tahicardie aparuta din senin in urma acelui tratament pentru helico.Mi s-a spus ca este pe un fond nervos.Da recunosc ca acel diagnostic m-a pus pe ganduri si este posibil ca din cauza firii mele sensibile sa, , ma fi pus pe inima rea, , (cum se spune), si sa ma fi speriat putin mai ales ca pana la varsta mea, n-am avut probleme de sanatate.Tu ai perfecta dreptate ca tratamentele naturiste sunt bune dar si pe astea trebuie sa ti le recomande cineva nu le poti lua dupa ureche.
1
02-11-2008, ora 13:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:)

Ai perfecta dreptate...in plus trebuie sa recunoastem ca cu toate ca suntem creati de Dumnezeu din aceeasi tarana, avem (cel putin majoritatea) acelasi cod genetic, cariotip si genom uman (inafara de unele persoane care sufera de diferite aberatii cromozomiale), efectele adverse sunt total diferite, unii le au, altii nu. Se poate sa ai decat o singura reactie adversa dintr-o multitudine, sau sa nu ai nici una, tu faci parte din categoria celor care cel mai probabil de la trat. pt HP au avut decat unele dureri difuze de stomac...

Tratamentele naturiste sunt extraordinar de Bune, insa te pot ucide. Cel mai bun exemplu este SUNATOAREA (Hypericum perforatum). Este celebra pentru efectul antidepresiv si anxiolitic, insa nu foarte celebra pentru efectele toxicologice pe care le induce din cauza aparitiei Sindromului Serotoninergic, fatal daca nu se administreaza rapid o cantitate apreciabila de antagonisti serotoninici precum Ciproheptadina Hidroclorica (renumitul Peritol). Evident, acest sindrom apare cand se consuma mai mult de 2 litri de ceai concentrat pe zi sau la ingestia a mai mult de 10 capsule de 500 mg pe zi (insa dupa cum am spus fiecare reactioneaza diferit, cantitatile putand oscila pana la serotoninergism.

Oricine doreste sa vb pe mess, id-ul meu este latin_nick20 (exact asa cum este scris).

Mikys ai fost foarte dragut/a in mesajul pe care mi l-ai trimis, daca ar fi toata lumea ca tine si jaquelinne am putea fonda o societate lipsita de nesimtiti, ignoranti si...

Numai Bine :)
0
02-11-2008, ora 17:02
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Nick, stiai ca ceaiul de sunatoare se la la infuzie doar 3 min? In felul asta nu mai este toxic...si se beau 3 cani /zi. Ce stii, sucul de rosii o fi si el bun de stomac???
0
02-11-2008, ora 18:41
jon
Nu este medic/terapeut
jon
buna sucul de broccoli chiar face minuni iau doar de 3 zile si deja ma simt ffff bine incercati si voi e fff bun pt aceasta bacterie beau cam 100 de gr pe zii.chiar daca il cumpar din supermarket-uri si stiu ca este crescut cu ingrasamant tot este mai bun decat banalele pastile dar ast primavara sa-mi pun o gradina plina de briccol NATURAL. MULTA SANATATE
1
02-11-2008, ora 19:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mikys chiar nu intelegi ce am vrut sa spun? Este toxic daca este ingerat in cantitati mari!

Sucul de rosii nu este bun pentru stomac pentru ca provoaca hiperaciditate, iar pentru cineva care sufera de gastrita, BRGE, esofagita sau infectie cu Helicobacter este cu atat mai mult contraindicat!


(Ai reactionat f ciudat cand ti-am spus pe mess ca am 21 de ani si ca am fost dat la scoala de la 3 ani...mai facut sa ma simt foarte ciudat, cu toate ca nu sunt si nici nu merit). Asa imi trebuie ca vreau sa ajut!

Numai Bine :)
1
02-11-2008, ora 19:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ai avut dreptate, scuza-ma! Am vb cu mama si mi-a spus ca am fost dat la gradinita la 3 ani (nu stiu de ce eu stiam de scoala). Scuza-ma ca te-am informat gresit! dar oricum, nu trebuia sa reactionezi asa!

O seara buna!
0
02-11-2008, ora 20:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick sa stai pe-aproape ca avem nevoie de oameni ca tine!!Pana o sa se importe produsul, dac s-o importa vreodata, o sa ne apucam sa rontaim broccoli ;)) eu am inceput cu ceaiul si da rezultate.Daca beau si suc de broccoli cred ca o si fie si mi bine!!Am uitat sa imi iau de la piata...Va pup pe toti
1
02-11-2008, ora 22:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pai stau dar sincer am fost foarte dejamagit de conversatia pe care am avut-o cu Mikys!!!

Tu cum ai reactiona daca ti-ar spune cineva ca esti sectant fara nici un motiv? Doar pt ca am dat un citat din Biblie? Pai sectanti nu citesc biblia in primul rand, au o tampenia de-a lor in care cred!

Nu stiu ce a apucat-o dar sincer nu mai vreau sa vb cu ea niciodata, nu suport persoanele care cand aud ca am 21 de ani isi bat joc! Asta nu inseamna ca daca ai 21 de ani nu poti fi inteligent si cult! George Enescu a facut prima reprezentatie la 16 ani... Nu trebuie sa ai 40 de ani sa ai cunostinte.

Si sa mi se spuna ca sunt incoerent? Nu am fost incoerent nici macar cand am facut socul anafilactic dupa injectia cu penicilina!


Concluzie: Cred ca o mare parte din comportamentul ei a fost din cauza tratamentului pt stomac...reactii adverse!!!

Cine doreste sa vb cu mine, sa vb chiar daca am 21 de ani (nu ma droghez, nu beau, nu fumez, nu am omarat pe nimeni, nu vb urat etc, sunt f bun la suflet dar cand mai calcat pe coada...bye bye... si sunt si foarte credincios, nu ma intereseaza ce crede lumea, daca in ziua de azi este de ras sa fii credincios, foarte bine, radeti si faceti-ma sectant!!!

O seara buna Jaquelinne si te rog mult consuma macar 200 gr de suc de broccoli pe zi, face minuni, te calmeaza si elimina bacteria in maxim 1 luna (daca este consumat zilnic)...ai incredere si fa ce iti dicteaza inima!
0
03-11-2008, ora 10:21
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Hei fratilor v-ati pus pe cearta?Suntem oameni diferiti clar si daca nu ne place unul de altul nu mai conversam dar nu ne criticam.Nick lasa supararea ca poate nu a vrut nici ea sa te supere.Nu este o rusine sa crezi in D-zeu si chiar acum am postat un mesaj pt cineva si ma gandeam ca voi fi considerata vreo sectanta si cand intru aici ce sa vad...hai sa ne ajutam unii pe altii, nu conteaza varsta, intelepciunea etc.nu suntem la un test de IQ, fiecare spune ce crede.
1
03-11-2008, ora 10:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna,

Asa este ai dreptate, dar eu am fost foarte civilizat, exact cum am vb si cu tine pe mess si ma trezesc ca imi spune ca imi bat joc de ea, tu cum ai reactiona? Oricum i-am sters id-ul, sa vb cu oricine, eu cu astfel de persoane nu vreau sa vb. Imi cer scuze! O zi buna (O sa imi spui ca exagerez dar nu este adevarat, am o gramada de persoane cu care vb pana si de prin Anglia; cine doreste sa-l ajut ma gaseste la adresa de pe forum, cine doreste sa isi bata joc sa incerce cu altcineva).

Numai Bine.
0
03-11-2008, ora 11:44
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu nu te condamn pe tine cu nimic, am vb pe mess si chiar mi-a facut placere.Nu stiu ce ai vb cu ea sugeram doar sa nu va certati, eu sunt foarte multumita de ceea ce am discutat cu tine si mi-am format propria parere deci nu mi-o va schimba nimeni.
0
03-11-2008, ora 12:57
jon
Nu este medic/terapeut
jon
buna



NICK nu te supara ca te intreb dar din ce cult faci parte? imi place ffff mult sa vb despre aceste lucruri si mai ales despre DUMNEZEU si chiar daca ai 21 de ani nu iti treb sa ai o anumita varsta ca sa stii anumite lucruri eu am doar 18 dar stiu mai multe decat altii la 30 sa zicem pt ca am trecut prin multe si pot sa dau unele sfaturi bafta in continuare
1
03-11-2008, ora 13:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sunt ortodox! Tu?

Felicitari pentru cultura generala si mult succes in viata, sa te ajute DUMNEZEU sa faci tot ceea ce ti-ai propus si multe altele! Numai Bine!
1
03-11-2008, ora 13:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Arena eu nu m-am certat cu ea, nu imi permit sa ma cert cu nimeni, nu acesta este scopul meu in viata!
Ea a inceput si tot ea a iesit de pe mess cu coada intre picioare cerandu-si iertare!

Dar ma rog, am inceiat acest capitol urat... Nu uita sa iti achizitionezi cartea The Secret, este foarte buna si te ajuta sa iti formezi o gandire f optimista si centrata pe ceea ce doresti sa faci in viitor!
0
03-11-2008, ora 14:42
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Te asigur ca o sa-mi fac rost de ea.In ceea ce priveste cearta eu consider ca ea este cea care a pierdut.tu nu ai pierdut nimic.Ramai langa oamenii care te apreciaza pt.ceea ce esti.
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 23 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.