Helicobacter - tratament in cazul malabsorbtiei

24-02-2015
lii marie
Nu este medic/terapeut
lii marie
Buna, ma lupt si eu cu helicobacterul de ani buni de zile, am incercat antibioticele dar nu au functionat iar acum acum am primit de la doctor alt tratament cu antibiotice.. Ma intereseaza si vreau sa incerc neaparat un tratament NATURIST, DOAR CA AM SI MALABSORTIE si reflux biliar, deci vreau sa stiu daca ar functiona, sau cum sa tratez helicobacterul in cazul acesta.
1 comentarii
0
21-07-2015, ora 09:36
balanandrei
Nu este medic/terapeut
balanandrei
Conform unui studiu publicat de American Society for Microbiology, curcuminul extras din turmeric inhiba si distruge 65 de tulpini de Helicobacter Pylori. Mai mult decât atât, datorita faptului ca este un antiinflamator foarte puternic, prejudiciul gastric indus de infectia cu Helicobacter pylori a fost aproape complet restaurat de curcumina, reparand celulele gastrointestinale distruse de bacterie. Toate acestea subliniaza potenţialul curcuminului ca o terapie alternativă împotriva infecţiei cu H. Pylori.

Dar, pentru ca de obicei exista si un "dar" in toate vestile bune, trebuie avut in vedere faptul ca absorbtia curcuminului in organismul uman este foarte slaba, administrarea ca atare aducand cantitati infime de curcumin in organism. De aceea trebuie obligatoriu administrat impreuna cu extract de piper de negru care creste capacitatea de absortie a acestui polifenol miraculos pentru organismul uman, oferit in dar de natura.

Cel mai recomandat potentator de crestere a absorbtiei sunt Bioperinele, extract de piper negru patentat si testat clinic care creste biovalabilitatea curcuminului cu pana la 2000%. Din fericire exista un produs care contine atat curcumin cat si bioperine. Il puteti gasi online tastand cele doua cuvinte
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.