help! pilula de a 2-a zi

12-06-2010
eliii
Nu este medic/terapeut
eliii
buna! am si eu o mica problema:(...acum cateva zile, mai precis pe 8 iunie am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu... dupa un timp a luat si prezervativul, nu a ejaculat dar imi e frica de lichidul pre-ejaculator. cam dupa 24 de ore m-a convins sa iau postinor-2...nu am avut nici o reactie adversa si a aparut acea sangerare de privatie...am vreo sansa sa raman insarcinata? astept raspuns.multumesc anticipat.
16 comentarii
0
12-06-2010, ora 17:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai nici o sansa sa fii insarcinata, stai linistita.
0
12-06-2010, ora 19:19
eliii
Nu este medic/terapeut
eliii
multumesc pentru raspuns
0
12-06-2010, ora 19:40
gabone007
Nu este medic/terapeut
gabone007
buna ziua. Am si eu o problema cu penisul :(.la o saptmana dupa un contact sexual neprotejat pielea de pe capul penisului sa inflamat...a durat cateva zile dar..si dupa asta au inceput mancarimile si o chestie alba branzoasa in general dimineata..si in special daca consum alcool seara...Va multumesc anticipat.
0
12-06-2010, ora 20:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Spala-te cu apa si sapun antimicrobian Protex ultra apoi clateste cu solutie de bicarbonat [ 2 linguri bicarbonat la 1 l de apa ] apoi unge-te de doua ori pe zi cu Nidoflor crema.Si nu mai consuma alcool o perioada pana-ti trece.
0
12-06-2010, ora 20:30
gabone007
Nu este medic/terapeut
gabone007
va multumesc frumos..ar mai fi ceva de care am uitat sa scriu..desi este mult mai grav cred eu..acum cand dau pielea penisului inapoi..nici nu stiu sa explic..pe la jumatatea penisului este ca un inel care ma strange..nici nu pot sa o dau maxim..imi cre scuze de limbaj dar nu cunosc termenii medicali.. va multumesc din nou din suflet.
0
12-06-2010, ora 21:23
eliii
Nu este medic/terapeut
eliii
doamna doactor...mai am o nedumerire in legatura cu postinor...si daca puteti sa ma lamuriti. am citit pe diferite forumuri tot felulu de postari cum ca mentruatia intarzie chiar si pana la 3 saptamani, e adevarat? din cate am inteles postinor doar deregleaza menstruatia cca 3 luni...e posibil sa intarzie atat?
0
13-06-2010, ora 20:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@gabone : fa tratament cum ti-am spus si maine seara vezi daca e mai bine si daca cedeaza inflamatia.
0
13-06-2010, ora 20:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@eliii : e posibil sa intarzie atat de mult, dar mai rar.depinde de organism. ii rabdare caci menstruatia va veni. Pana atunci sa folosesti prezervativ.
0
15-06-2010, ora 11:21
eliii
Nu este medic/terapeut
eliii
multumesc:)
0
12-12-2010, ora 12:58
ValeriKA88
Nu este medic/terapeut
ValeriKA88
Buna ziua!

Cine poate sa-mi spuna, in timpul retinerilor menstruale poti deveni insarcinata in cazult actului sexual neprotejat? Ma confrunt cu asa o problema: am avut o intirziere de 15 zile cu citeva luni in urma, dar atunci nu erau motive de sarcina. insa acuma iarasi aceasta situatie numai ca am avut o relatie sexuala neprotejat in aceasta perioada de retinere.. adica ieri (10 decembrie). si vreu sa stiu daca este necesar ca sa primesc careva contraceptiv? acuma am dureri de sini si dupa toate calculile, si daca este retinere doar de 15 zile acum pe 14 decembrie ar trebuii sa mi se inceapa menstruatia!
0
12-12-2010, ora 17:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Valerica, dupa intarzierea de 15 zile de acum cateva luni ai avut ciclu regulat, luna de luna, pana acum, cand pe 14 ar trebui sa apara sangerarea.dar tu pe 10 dec. ai avut contact neprotejat.am inteles bine ?
0
12-12-2010, ora 18:54
ValeriKA88
Nu este medic/terapeut
ValeriKA88
Incerc sa fiu mai explicita, in august am avut o intirziere de 15 zile, dar atuncea nu intretineam contacte sexuale, in septembrie am avut o intirziere de vrio 4 zile, octombrie sa inceput la timp, iar in noiebrie treabuia sa inceapa pe 29, si nu sa inceput nici pina acuma. in noiebrie am avut acte sexuale dar protejate... si ma gindeam daca este iar asa o intirziere de 15 zile, ap acuma pe 14 ar trebui sa se incepa... dar nustiu cum poat varia aceste retineri. intrebarea mea este daca poti sa devii insarcinat in timpul retinerilor? ca sa stiu sa administrez contaceptive sau nu e necesar... ca mai am la dispozitie citeva ore.
0
12-12-2010, ora 19:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Maine dimineata fa-ti un test de sarcina...daca este negativ, ia pilula de urgenta. Ai ciclu neregulat, cu intarzieri mai lungi sau mai scurte, uneori ai contacte sexuale protejate, alteori nu...dupa pilula, pe la inceputul lunii februarie, sa mergi la un control ginecologic.
0
12-12-2010, ora 21:01
ValeriKA88
Nu este medic/terapeut
ValeriKA88
Multumesc foarte frumos!!!
0
17-07-2011, ora 01:37
Lina17
Nu este medic/terapeut
Lina17
Am si eu o intrebare..daca am folosit prezervativul, nu s-a rupt..dar privind faptul ca multi spun ca prezervativele dau doar 70% garantie -sa folosesc si pilula de a 2 zi??
0
16-08-2011, ora 12:33
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Daca a fost folosit corect prezervativul - pus la timp si nu s-a spart/rupt/curs pe langa...esti ok si nu ai nevoie de pilula de a doua zi! Probabil e tarziu acest raspuns, dar macar pe viitor sa stii ce ai de facut.
Pilula de a doua zi nu se ia ca o bomboana, ea se ia maxim de 2 ori in viata de femeie; altfel femeia isi distruge singura organismul. Daca iti e teama sa faci cu prezervativ, mergi la un cabinet de planning si ia anticonceptionale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •