help sarcina sau efect negativ postinor?

02-07-2010
andrada_ok
Nu este medic/terapeut
andrada_ok
De dimineata de cand m-am trezit am greturi, imi vine sa vomit (dar nu am vomitat) pe 27 iunie am avut un contact protejat pe 28 trebuia sa imi vina menstra dar am luat si postinor, alte contacte le-am avut doar cu prezervativ si acesta a fost cu prezervativ dar am intrat in contact cu putin lichid preejaculator de aceea am luat postinor, am facut un test dupa 11 zile de la ultimul contct protejat si a iesit negativ (inafara de contactul cu postinor), cam la cat timp ar aparea greturile? e cam 1 luna de cand facem sex dar ne protejam cu prezervativ, sunt fff ingrijorata, ma oftic sa fie ceva ca doar ne-am protejat...
4 comentarii
0
02-07-2010, ora 11:05
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Postinorul are multe efecte negative, printre care pot apărea şi neplăceri gastrointestinale- greaţă, vărsături în plus pot apărea dereglări ale ciclului menstrual- inclusiv întârzieri sau sângerări aiurea. După părerea mea nu e nicio sansă să fii rămas gravidă... iar greţurile pot să apară de la orice altceva, legat de ce ai mâncat sau băut, greturi nu este egal cu sarcina!
0
02-07-2010, ora 11:12
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Oricum pe viitor, să laşi postinorul pt situaţii chiar de urgenţă- adică de exemplu dacă se rupe prezervativul, pentru că e foarte dereglant pt organism, de exemplu anul ăsta nu ţi-aş recomanda să mai iei niciodată!! Prezervativele sunt o metodă contraceptivă sigură, folosite corect nu se rup, iar lichidul preejaculator conţine sau nu spermatozoizi în fucţie de câtă vreme a trecut de la ultima ejaculare, oricum cantităţile sunt mici- şi sunt foarte multe cupluri care se bazează doar pe metoda coitului întrerupt- care e destul de nesigură, dar nici la ei nu se întâmplă toată ziua să rămână însărcinate- deci riscurile în cazul tău sunt foarte mici şi chiar nu merită efectele neplăcute date de postinor
0
02-07-2010, ora 12:00
andrada_ok
Nu este medic/terapeut
andrada_ok
multumesc pt raspunsuri acum astept sa imi vina menstra sper sa nu intarzie prea mult ca imi da palpitatii
0
29-06-2012, ora 13:51
carmen alisa
Nu este medic/terapeut
carmen alisa
buna ziua!vreau sa mentionez k am luat postinor pe data de 21 iunie iar pe data de 27 iunie mi-a vnt un fel de menstruatie de culoare maro apoi rosie dar foarte redusa decat de obicei.Nu stiu ce ar putea fi, dak e cu adevarat ciclul menstrual sau acea sangerare dupa postinor(dar sa fi vnt la o saptamana dupa administrare?!).Am citi pe net si mi-e sa nu fie vreo sarcina extrauterina:(.va rog ajutati-ma.Am uitat sa mentionez k in momentul contactului sexual, prietenul meu a ejaculat afara, nu si-a dat oarecum seama si a zis sa nu fi ramas si cv inauntrul meu.Va rog ajutati-ma!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •